باقلوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Baklava
باقلوا شارین.jpg
باقلوای ایرانی (شهر سردرود)
وعدهدسر
دمای سروسرد، برابر با درجه حرارت محیط در فصول سرما
ترکیبات اصلیخمیر فیلو، آجیل (میوه)، شیرعسلی
انواعانواع مدل با طعم‌های متفاوت
Baghlava Sharin Sardroud کالری
  •   پرونده‌های رسانه‌ای مربوط به Baklava در ویکی‌انبار 

باقْلَوا گونه‌ای شیرینی است که در کشورهای ایران، ترکیه، جمهوری آذربایجان و کشورهای آسیای میانه و قفقاز، برخی کشورهای عربی، یونان، قبرس و برخی مناطق روسیه تهیه می‌شود. باقلوا شیرینی سنتی ترکان آسیای میانه ترکمن‌های قدیم نیز هست.[۱] باقلوا در ایران به شکل‌های مختلف همچون لوزی، مربعی و لوله‌ای و در انواع طعم‌های پسته ای، گردوی ،بادامی، نارگیلی و کاراملی با مواد اولیه نظیر: گلاب، شکر، هل، آرد، بکینگ پودر، زرده تخم مرغ، خاکه قند، شیر، روغن تهیه می‌شود. باقلواهای شهر غازی عِینتاب در ترکیه و باقلوای باکو (باکی باکلاواسی) از مشهورترین باقلواها می‌باشند. در ایران این شیرینی در شهرهای کاشان، قزوین، یزد، تبریز و سردرود ( سردری باقلواسی ) تهیه می‌شود.

باقلوای قزوین[ویرایش]

باقلوای سنتی قزوین

باقلوای قزوین از مهم‌ترین سوغاتی‌های این استان است، که به باقلوای لوزینه، باقلوای پیچ و باقلوای پرچمی معروف است. باقلوای قزوین از سه بخش خمیر باقلوا (شامل گلاب، آب گرم، روغن جامد، آرد الک‌شده)، مواد داخل باقلوا (شامل پودر بادام، پودر پسته، پودر قند، زعفران حل‌شده در آب و پودر هل) و شربت باقلوا (شامل آب، شکر، گلاب، پودر قند و هل) تشکیل می‌شود. بعد از پخته شدن باقلوا به وسیلهٔ فر، روی آن شربت باقلوا ریخته می‌شود.[۲][۳]

باقلوای کاشان[ویرایش]

باقلوای پنج مغز کاشان از مهم‌ترین سوغاتی‌های این شهرستان هفت هزار ساله می‌باشد، که به باقلوای پنج مغز یا باقلوای آجیلی معروف است. باقلوای کاشان از سه بخش خمیر زیره و رویه (شامل گلاب، آب، روغن، آرد الک‌شده، تخم مرغ)، مواد داخل باقلوا (شامل پسته، مغز گردو، مغز بادام، مغز فندقی، مغز بادام هندی ، زعفران، هل) تشکیل می‌شود. بعد از پخته شدن باقلوا به وسیلهٔ فر، روی آن شربت غلیظ زعفران و گلاب ریخته می‌شود.

باقلوای آذربایجانی[ویرایش]

باقلوای آذربایجانی (به ترکی آذربایجانی: Paxlavası Azərbaycan) (آذربایجان باکلاواسی) گونهای از شیرینی باقلوا که در آذربایجان پخت شده و خاص این منطقه میباشد، طرز تهیه این شیرینی شامل خمیر مخصوص، فندق، گردو، آرد، هل، زعفران [١] و ... میباشد که با آجیل روی آن را تزئین میکنند..

باقلوا استانبولی[ویرایش]

مشهورترین باقلواهای دنیا که در ترکیه عرضه می‌شود با نام‌های باقلوای استانبولی، باقلوا ترکی، باقلوا بورما، کیک باقلوای ترکی وجود دارد. باقلوایی که در ترکیه عرضه می‌شود، به‌طور سنتی با پر کردن بخش‌های میانی لایه‌های خمیر با پسته و گردو تهیه می‌شود. این در حالی است که در بخش‌هایی از منطقه دریای اژه به آن بادام را نیز اضافه می‌کنند. نوع دیگر این باقلوا در منطقه دریای سیاه عرضه می‌شود که برای پر کردن لایه‌های باقلوا از فندق استفاده می‌کنند.[۴] البته باقلوای ترکیه در ایران با نام باقلوا ترکی شناخته می‌شود.

باقلوای یاس[ویرایش]

در استان گیلان به سبب اینکه گل یاس به فراوانی یافت می‌شود از گل یاس برای خواباندن بادام باقلوا استفاده می‌شود. بدین ترتیب که بادام بعد از پوست گرفتن و کاملاً خشک کردن در ظرفی قرار گرفته و روی آن مقداری گل یاس ریخته می‌شود و در ظرف بسته می‌شود. روز بعد یاس‌های پلاسیده برداشته شده و بجای آن یاس تازه می‌ریزند تا بادام کاملاً طعم و بوی یاس بگیرد. بعد بادام را چرخ می‌کنند و با پودر قند مخلوط می‌نمایند و به مصرف باقلوا می‌رسانند. این باقلوا را باقلوای یاس می‌نامند که بسیار معطر است. در این باقلوا هل بکار نمی‌رود.[۵]

باقلوای سردرود[ویرایش]

باقلوای شهر سردرود از شهرت فراوانی برخوردار است و با نام محلی سردری باقلواسی مشهور بوده، که در انواع طعم پسته ای، مغز گردو آذرشهر ،بادامی، نارگیلی، گل سرخ، فندقی و در مدل‌های متفاوت پخت و فراوری می‌شود.

باقلوا شارینسردرود

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Baklava#History
  2. «باقلوای قزوین - معرفی باقلوای قزوین».
  3. «باقلوای قزوین - طرز تهیه».
  4. «انواع باقلوا در ایران».
  5. خاور (مرعشی)، «هنر آشپزی در گیلان»، ۱۸۷.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]