آلوچه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آلوچه
Aluche ye reside.jpg
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: گل‌سرخ‌سانان
تیره: گلسرخیان
سرده: پرونوس
زیرسرده: Prunus
Section: Prunus
گونه: P. cerasifera
زیرگونه:
Varietas:
نام سه‌بخشی

مترادف

Prunus divaricata Poir.
Prunus divaricata ssp. '

آلوچه (نام علمی: Prunus cerasifera) مترادف (نام علمی: Prunus divaricata) میوه ایست از خانوادهٔ آلوها که بومی اروپا و آسیا می‌باشد. به دلیل شبیه بودن آن به گوجه ی نرسیده و سبز، به آن گوجه سبز هم می گویند. در واقع این نام از آنجا شکل گرفت که در شهرهای بزرگ و صنعتی به دلیل آشنا نبودن با نام اصلی این میوه و آشنا نبود به کشاورزی و باغداری این میوه به این اسم هم معروف شد.

گونه‌های وحشی آن دارای شاخههای بلند و درختهای کوچک هستند که بلندی آنها به ۶ تا ۱۵ متر می‌رسد. درخت آلو خزان پذیر است. طول برگ‌های درخت آلو به ۴ تا ۶ سانتیمتر می‌رسد. این درخت یکی از نخستین درخت‌هایی است که در فصل بهار در اروپا و خاورمیانه شکوفه می‌دهد. آغاز شکوفایی این درخت در ایران تقریباً اوائل اسفند ماه است. شکوفه‌های این درخت سفیدرنگ و پنج پر هستند که قطر آنها حداکثر به ۲ سانتیمتر می‌رسد. میوهٔ این درخت، آلو، دارای هسته است و قطر میوه به ۲ تا ۳ سانتیمتر می‌رسد و رنگ آن زرد یا قرمز است و خوراکی می‌باشد. میوهٔ درخت آلو در ایران در اواخر خرداد ماه کاملاً رسیده می‌شود.

درخت آلو به صورت وحشی بسیار دیده می‌شود.[۱][۲] برخی از انواع این درخت دارای میوه‌های شیرین و برخی دیگر دارای میوه‌های ترش هستند.

درخت آلو درخت تزئینی پرطرفداری برای باغهاست[۳][۴] و از میوهٔ آن در اروپا برای درست کردن مربا بهره‌برداری می‌شود. در ایران این میوه کمتر به صورت خام و فرآوری نشده مصرف می‌شود، بلکه انواع ترش آن را له و خشک کرده و به صورت فراورده‌های غذایی ترش مزه به بازار عرضه می‌کنند.

منابع[ویرایش]

  1. Washington Burke Museum
  2. CalFlora
  3. «NC State». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ ژوئن ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۳.
  4. «Pissard Plum Fact Sheet» (PDF). بایگانی‌شده (PDF) از روی نسخه اصلی در ۸ ژوئیه ۲۰۰۶. دریافت‌شده در ۸ ژوئیه ۲۰۰۶.

https://www.khoondanionline.com/بخش-اخبار-2/4395-بهترین-نهال-بادام-دیرگل-برای-مناطق-سردسیر