چلو کره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

چلوکره یک بخش از انواع غذاهای ایرانی است که بیشتر با کباب خورده می‌شود.

شرح[ویرایش]

مواد لازم[ویرایش]

برنج، نمک، کره، مقدار زیادی آب.

روش تهیه[ویرایش]

چند لیتر آب را با نمک کافی (چند قاشق غذاخوری) می‌گذاریم روی حرارت تا به جوش آید، وقتی آب جوش آمد، برنج را در آب جوش می‌ریزیم و صبر می‌کنیم تا آب برنج جوش آید. پس از چند دقیقه که مغز برنج سفت نبود و مطمئن شدیم که برنج آماده‌است،[۱] دیگ را در آب‌کش خالی می‌کنیم و روی آن آب نیمه داغ می‌ریزیم و خوب آبکش را تکان می‌دهیم تا آب به همه جای برنج برسد و نمک‌های اضافی روی آن شسته شود تا برنج شور نشود.

دیگ را دوباره روی حرارت می‌گذاریم و نیم پیمانه آب‌روغن در ته دیگ می‌ریزیم تا داغ شود. اگر می‌خواهیم ته‌دیگ خاصی داشته باشیم اینجا باید آماده کنیم، مانند ته‌دیگ کاهو[۲] یا نان یا برنج زعفرانی، باید هرکدام از این مواد که در نظرمان است را در تهِ دیگ، روی آب‌روغن بچینیم.

حال همین طور که منتظریم تا آب‌روغن جوش بیاید و در میانهٔ آن برنج را آبکش می‌کنیم، بعد از آبکش کردن برنج را دوباره برمی گردانیم داخل دیگ، سپس دم‌کنی دیگ را می‌گذاریم و زیر آن، که روی حرارت زیاد است، روشن نگه می‌داریم، هر چند دقیقه یک بار در آن را بر می‌داریم تا ببینیم که برنج بخار کرده‌است یا نه وقتی که خوب بخار کرد، درش را محکم می‌بندیم و زیرش را کم می‌کنیم تا دم بکشد حدود ۴۵ دقیقه نیاز داریم تا برنج دم بکشد، البته این زمان بسته به حجم برنج به یک ساعت و نیم نیز می‌رسد.

بعد از اینکه برنج دم کشید و آماده شد؛ آن را در بشقاب می‌کشیم و روی آن یک تکهٔ کوچک کره می‌گذاریم تا بوی خوش کره در برنج بپیچد و چون از قبل روغنی به برنج اضافه نکرده‌ایم برنج کمی چرب شود و مزهٔ بهتری پیدا کند.

تذکر:

  1. اگر از قبل برنجی در خانه باقی‌مانده و کهنه شده‌است، بجای اینکه آن را دور بریزیم، هنگام چیدن مواد برای ته‌دیگ در کف ظرف، بجای چیدن نان یا کاهو، می‌توانیم آن برنج شب مانده و کهنه شده را می‌ریزیم تا اسراف نکرده باشیم.

یادداشت[ویرایش]

  1. برای اطمینان از آماده شدن برنج، باید حرارت زیر آب برنج را برای چند ثانیه کم کرد، سپس نگاه می‌کنیم که آیا برنج‌ها روی آب معلق شده‌اند یا نه، اگر معلق بودند یعنی برنج آمادهٔ آبکش کردن است.
  2. ته‌دیگ کاهو زود می‌سوزد.

منابع[ویرایش]

  • آموزه‌های یک مادر ایرانی