نخودچی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نخودچی
Leblebi.jpg
Leblebi, dehulled
نوعاسنک
خاستگاهترکیه و خاورمیانه
ترکیبات اصلینخودها
  •   پرونده‌های رسانه‌ای مربوط به نخودچی در ویکی‌انبار 
نخودچی، نخود
مواد مغذی در هر ۱۰۰ گرم (۳٫۵ اونس)
انرژی ۱٬۴۹۳ کیلوژول (۳۵۷ کیلوکالری)
کربوهیدرات‌ها ۵۸٫۰۶ گرم
فیبر ۷٫۷۴ گرم
چربی ۵٫۰۴ گرم
چربی اشباع ۰٫۷۴ گرم
پروتئین ۱۹٫۹۴ گرم
درصدها نسبی‌اند

نخودچی (ترکی استانبولی: leblebi‎ ; عربی: قضامةقدمه، قدمه؛ فارسی: نخودچی؛ سیسیل: کالیا) [نیازمند منبع] یک میان‌وعده از نخودهای پخته شده‌است که در ایران، سوریه و ترکیه رایج است و گاهی اوقات با نمک، ادویه جات، ترشی‌جات، گل میخک یا آبنبات پوشش داده می‌شود. در ممقان بیش از ۱۳۰۰ واحد نخودپزی وجود دارند که ۴۰ درصد نخود سفید تولید شده را به نخودچی تبدیل می‌کنند.[۱] نخودهای مورد استفاده برای نخودچی، نخودهای تازه و ریز هستند که در آب پخته شده و پس از آبکش شدن پوست آن جدا می‌شود. سپس در مرحله بودادن در دیگ‌های بزرگ با نمک یا شکر تفت داده و ترد و پفکی می‌شود.[۲] در تونس این اصطلاح به یک سوپ صبحانه‌ای که بسیار پرطرفدار از نخود است و همچنین شامل تخم مرغ و نان خشک است اشاره دارد.

تاریخچه[ویرایش]

تاریخچه پیدایش نخودچی مشخص نیست، هرچند که فکر می‌شود پیدایش آن در ایران در سالهای 1000-1500 CE است.

روش‌ها[ویرایش]

روش‌های تولید نخودچی یک سنت ارثی است که با مراحل و تجهیزات مورد استفاده صنعتی متفاوت است. نخودها می‌توانند شکل، اندازه، رنگ و زمان برداشت متفاوتی داشته باشند. به‌طور کلی، برای درست کردن نخودچی دانه‌های بزرگ (۸ تا ۹ میلی‌متر اندازه قطر و وزن هر ۱۰۰ دانه بین ۳۰٫۰ تا ۵۰٫۰ گرم [نیازمند شفاف‌سازی])، رنگ روشن‌تر، گرد و صاف و مانند نخود کابلی ترجیح داده می‌شود؛ پوشش بدنه ضخیم نخود، برای برداشتن آسان آن از روی دانه لازم است. زمان برداشت و فرایند کنترل دما کیفیت نخودچی را تعیین می‌کند. نخودها تمیز و طبقه‌بندی می‌شوند، دانه‌های خام، آسیب دیده، کاهش یافته و نخودهای شکسته دور انداخته می‌شوند. روش تهیه نخودچی معمولاً شامل ابزارهایی برای تمیز کردن، طبقه‌بندی و گرمایش است؛ روش تهیه نخودچی به شرح زیر است:

  1. تمیز کردن و درجه‌بندی نخودها
  2. خیساندن
  3. مرطوب نگه داشتن نخودها (پیش از جوشاندن و استراحت)
  4. جوشاندن
  5. استراحت دادن
  6. برشته کردن
  7. خشک کردن

ریشه کلمه[ویرایش]

نخودچی . [ن ُ خُدْ](اِ مرکب ) نخود بوداده . (فرهنگ نظام ). قسمی نخود که برشته کنند و آن جزو آجیل است . (یادداشت مؤلف ). || نخود ریزه و کوچک تر از نخودهای معمولی. نخودچی به دلیل اینکه کوچکتر از نخودهای معمولی بوده‌است به آن «نخودچی» به معنای نخود ریزه می‌گویند.

چیزهای بی‌اهمیت[ویرایش]

آهنگساز عثمانی تیگران چوخاجیان (1837-1898) یک اپورته به نام Leblebidji Hor-Hor Agha (فروشنده نخود) در سال ۱۸۷۵ تشکیل داد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

  • Lablabi (ظرف تونس)

منابع[ویرایش]