حاجی بادام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

حاجی بادام نوعی شیرینی محلی است که در برخی شهرهای مرکزی ایران به ویژه یزد تولید می‌شود. این شیرینی به دلیل وجود جوز هندی و آرد نخودچی ارزش خوراکی خوبی دارد. جوز هندی به دلیل دارا بودن آلکالوئیدهای خاص تسکین دهندهٔ دردهای مفصلی و روماتیسمی است.

حاجی بادام تو خالی ست و به همین خاطر حاجی بادام یک شیرینی سبک و راحت الحلقوم است.

حاجی بادام

نام[ویرایش]

دربارهٔ وجه تسمیه حاج بادام دو روایت وجود دارد. همان‌طور که مسلم است کلمه بادام به علت وجود بادام در این شیرینی استفاده می‌شود اما وجود کلمه حاج چه معنی دارد؟

روایت اول دربارهٔ نام شیرینی حاج بادام این است که: یکی از نوادگان حاج خلیفه علی رهبر در مصاحبه‌ای در روزنامه سرمایه دربارهٔ نام شیرینی حاج بادام اینطور بیان می‌کند که وقتی حاج خلیفه به سفر حج مشرف می‌شود، مقداری خوراکی برای توشه راه از یزد با خود می‌برد که یکی از این خوراکی‌ها شیرینی بادامی بوده‌است، وقتی حاج خلیفه از سفر حج بازمی‌گردد متوجه می‌شود که مقداری شیرینی بادامی در جیب‌شان باقی مانده‌است و اصطلاحاً می‌گویند این شیرینی‌ها نیز حاجی شده‌اند.

در باب روایت دوم دکتر علی شرقی پژوهشگر یزدی می‌گوید: احتمال آن وجود دارد که کلمه حاج از کلمه ترکی آجی به معنی تلخ آمده باشد و چون در گویش یزدی آجی شبیه به حاجی تلفظ می‌شود، به مرور آجی بادام یا شیرینی بادام تلخ به حاجی بادام تغییر کرده‌است. در آخر باید گفت حاج بادامی جدا از طعم منحصر به فرد آن به علت وجود بادام، آرد نخودچی (در دستور تهیه کاشانی) و جوز هندی دارای ارزش غذایی بسیاری است

ترکیبات[ویرایش]

مغز بادام، پودر قند، آرد گندم، شکر آسیاب شده، آرد نخود چی، تخم مرغ، هل، جوز هندی از ترکیبات حاجی بادام هستند.[۱]

منابع[ویرایش]

https://web.archive.org/web/20101031095146/http://eshiraz.ir/main/fa/esFood,000062

https://dadhotel.com/راهنمای-گردشگری-یزد/سوغات-یزد/

پیوند به بیرون[ویرایش]