دنده کباب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

دنده کباب نوعی کباب است که از گوشت دندهٔ گوسفند تهیه می‌شود. دنده کباب در استان‌ کرمانشاه[۱][۲][۳] رواج دارد همچنین در استان لرستان[۴][۵] از محبوبیت برخوردار است.

در بهمن ۱۳۹۷ دنده کباب به عنوان میراث ناملموس فرهنگی استان کرمانشاه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.[۶][۷][۸][۹]

طرز تهیه دنده کباب کرمانشاهی[ویرایش]

اندازهٔ دنده کباب دو تا سه برابر کباب‌های کوبیدهٔ معمولی است.[۱۰] ابتدا یک تکهٔ بزرگ به وزن تقریبی یک کیلو گرم از دندهٔ گوسفندی به صورت پهن و دراز بریده می‌شود. سپس سه یا چهار سیخ پهن به صورت عمودی داخل گوشت فرو می‌شود تا هم وزن گوشت را تحمل کند و هم شکل دنده تغییر نکند. سپس بااستفاده از پشت کارد ضرباتی پیاپی به گوشت وارد می‌آید. سپس گوشت به مدت چند ساعت در یخچال گذاشته می‌شود تا برای کباب شدن آماده شود.[۱۱] از گوشت چرخ شدهٔ راسته بر روی دنده کباب قرار داده می‌شود.[۱۰]

چاشنی دنده‌کباب سس غلیظی است که از روغن کرمانشاهی، رب گوجه فرنگی، نمک، آبلیمو، کمی فلفل، و زعفران تهیه می‌شود.[۱۱] در هنگام کباب کردن، دنده را در حرارت متوسط زغال روی آتش گذاشته و همزمان به صورت پیوسته با فرچه از این سس غلیظ به طرفین دنده شده می‌شود. در هنگام پایین آوردن کباب نیز گوشت به سس آغشته شده و سریعاً در نان قرار داده می‌شود. برای تزئین دنده کباب از پیاز، لیموترش یا نارنج استفاده می‌شود.[۱۱]

منابع[ویرایش]

 1. ««دنده‌کباب» کرمانشاه می‌تواند در کشور برند شود». خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا). ۹ اسفند ۱۳۹۳. دریافت‌شده در ۲۰ بهمن ۱۳۹۹.
 2. «نوروز را در کامبادن تجربه کنید». خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا). ۲۱ اسفند ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۲۰ بهمن ۱۳۹۹.
 3. ««دنده‌کباب» بهترین غذا شد». خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا). ۶ شهریور ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۲۰ بهمن ۱۳۹۹.
 4. «دنده کباب لرستان». صدا و سیمای مرکز اصفهان. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ فوریه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۳۰ ژانویه ۲۰۲۱.
 5. «پرطرفدارترین و معروفترین غذاهای لرستان». باشگاه خبرنگاران جوان. دریافت‌شده در ۳۰ ژانویه ۲۰۲۱.
 6. «هفت اثر ناملموس استان کرمانشاه به ثبت ملی رسید». خبرگزاری صدا و سیما. ۳ بهمن ۱۳۹۷. دریافت‌شده در ۲۰ بهمن ۱۳۹۹.
 7. «ثبت میراث ناملموس نباید معطوف به افتخارات باشد/ میراث ناملموس ما از تعداد ثبت شده بیشتر است». خبرگزاری برنا. ۶ بهمن ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۲۰ بهمن ۱۳۹۹.
 8. «غذاهای کرمانشاه ثبت ملی شدند». باشگاه خبرنگاران جوان. ۱۰ فروردین ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۲۰ بهمن ۱۳۹۹.
 9. ««دنده کباب» کرمانشاه مندرج كتابت ملی می‌شود». پایگاه اطلاع‌رسانی گلستان. ۲۵ مهر ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۲۰ بهمن ۱۳۹۹.
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ «در رستوران‌های این دیار چه بخوریم؟». خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا). ۸ فروردین ۱۳۹۴. دریافت‌شده در ۲۰ بهمن ۱۳۹۹.
 11. ۱۱٫۰ ۱۱٫۱ ۱۱٫۲ ««دنده کباب» هم ثبت ملی می‌شود». خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا). ۲۴ مهر ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۲۰ بهمن ۱۳۹۹.