نوقا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نوقا

نوقا یک شیرینی ساخته شده از عسل و شکر و سفیده تخم مرغ و آجیل و گاهی تکه های میوه است.واژه نوقا از زبان اکسیتان (pan nogat )گرفته شده است و به نظر میرسد از لاتین panis nucatus به معنی "نان آجیلی" ریشه گرفته.

سه گونه نوقا وجود دارد یک گونه آن یعنی نوقای سفید ("mandorlato" یا "torrone"در ایتالیا ) با سفیده زده شده تخم مرغ و عسل درست میشود که در شهر کرمونا ایتالیا در اوایل سده پانزدهم پدید آمده است.

گوگل که هر ساله نام اندروید را بر اساس خوراکی ها انتخاب میکنید در سال ۲۰۱۶ نیز نام اندروید هفت را Android Nougat برگزید. نوقا یکی از سوغات اصلی شهر تبریز است

تاریخچه[ویرایش]

روایات بسیاری از ریشه نوقا وجود دارد.دستور پخت آن نخستین بار در کتابی به زبان عربی در بغداد در سده دهم میلادی که از آسیای میانه وام گرفته شده بود آمده است.در عربی ناطف خوانده میشد.در یکی از این دستور عملها نشان داده میشود که ناطف از شهر حران در جنوب شرقی ترکیه امروزی مکانی میان شانلی‌اورفه و حلب امروزی آمده است.اشاره به نوقا در یک مثلثی میان بغداد ، شانلی‌اورفه و حلب پیدا شده است.اواخر سده دهم میلادی ابن حوقل اشاره میکند که در منبج سوریه و بخارا در آسیای میانه ناطف خورده است.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. "Le nougat dans tous ses états, une histoire méditerranéenne de confiserie, Marie Josèphe Moncorgé, Tambao livres, 2013". Retrieved 11 January 2016.

پیوند به بیرون[ویرایش]