پیاز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
برای اندامی به نام پیاز در گیاهان به پیاز (گیاه) مراجعه نمایید.
پیاز
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
دسته: گیاهان گلدار
رده: تک لپه‌ای
راسته: لاله
تیره: لاله
سرده: پیازها
نام علمی
Allium cepa
لینه
پیاز قرمز و سفید در کنار هم
پیاز سفید
یک شیشه ترشی پیاز

پیاز خوراکی، یکی از قدیمی‌ترین سبزیها در دنیا و ایران است که خاستگاه آن در ایران و افغانستان ذکر کرده‌اند. این محصول سه هزار سال قبل از میلاد مسیح در مصر کشت می‌شده‌است و بر اساس برخی اسناد کارگرانی که در ساختن اهرام مصر فعالیت می‌کرده‌اند از پیاز به عنوان غذای اصلی استفاده می‌کردند. پیاز به خانواده آلیاسه (Alliaceae) متعلق است و گیاهی است دو ساله با رشد بوته‌ای ضعیف، برگ‌های استوانه‌ای شکل توخالی که در سال اول با توجه به طول روز مورد نیاز خود تشکیل سوخ (Bulb) داده و در سال دوم با کشت سوخها و پس از ظهور ساقه (های) گل دهنده و چترها تولید بذر می‌نماید. مهم‌ترین فاکتورهای محیطی موثر در تشکیل سوخ درجه حرارت و طول روز است و بر این اساس ارقام پیاز به سه گروه شامل ارقام روز بلند، روز متوسط و روز کوتاه تقسیم بندی می‌شوند. اهمیت این موضوع در تعیین زمان مناسب کاشت است به طور مثال برای کاشت ارقام روز بلند مانند قرمز ایلخچی به طور معمول فروردین ماه اقدام به کاشت می‌شود.

فواید و ارزش غذایی[ویرایش]

این محصول از نظر ارزش غذایی به دلیل دارا بودن قندها، ویتامین‌ها به ویژه و ویتامین ث، مواد معدنی بخصوص کلسیم، فسفر و پتاسیم دارای اهمیت است. از سوی دیگر به دلیل داشتن مواد آنتی بیوتیک پیاز از جنبه دارویی پراهمیت است به گونه‌ای که این محصول می‌تواند با تقویت سیستم دفاعی بدن در پیشگیری از بیماری‌ها موثر باشد.

پیاز باعث آرامش می‌شود و در کاهش فشار خون و چربی خون موثر است. پیاز سرشار از گوگرد است و گوگرد موجود در آن برای ضد عفونی کردن خون، شش‌ها و برطرف کردن آسم، ورم گلو و برونشیت موثر است مصرف پیاز موجب تقویت غذه اشکی و گوارشی می‌شود. پیاز دارای آنتی بیوتیک است که خون و مجاری تنفسی را ضد عفونی می‌کند، پیاز در درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های کلیوی، مثانه، ورم ساق‌ها، پروستات و رماتیسم مفصلی موثر است، همچنین مصرف پیاز باعث آرامش افراد می‌شود، پایین آورنده فشار خون و کاهش دهنده چربی خون است. عمده تولید پیاز ایران در شهر قهدر یجان در استان اصفهان صورت می‌گیرد متوسط برداشت در این شهر هکتاری ۱۰۰ تن است.[۱] پیاز به طور کامل از فعالیت مضر چربی برای ایجاد لخته در خون جلو گیری می‌کند. در واقع خوردن نصف تا یک پیاز متوسط در روز می‌تواند اثرات آسیب زای چربی برای لخته شدن خون را برطرف کند.[۲]

تولید کنندگان پیاز[ویرایش]

نوشتارهای وابسته: فهرست کشورها بر پایه تولید پیاز
ده تولید کننده برتر در سال ۲۰۰۸
Flag of the People's Republic of China.svg چین ۲۰٬۸۱۷٬۲۹۵
Flag of India.svg هند ۸٬۱۷۸٬۳۰۰
Flag of the United States.svg ایالات متحده آمریکا ۳٬۳۴۹٬۱۷۰
Flag of Pakistan.svg پاکستان ۲٬۰۱۵٬۲۰۰
Flag of Turkey.svg ترکیه ۲٬۰۰۷٬۱۲۰
Flag of Iran.svg ایران ۱٬۸۴۹٬۲۷۵
Flag of Egypt.svg مصر ۱٬۷۲۸٬۴۱۷
Flag of Russia.svg روسیه ۱٬۷۱۲٬۵۰۰
Flag of Brazil.svg برزیل ۱٬۲۹۹٬۸۱۵
Flag of Mexico.svg مکزیک ۱٬۲۵۲٬۴۴۱
منبع:[۳]

منابع[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ پیاز موجود است.
  1. آرمان، روابط عمومی، دوشنبه-۱۷ اسفند ۱۳۸۸ - شماره ۱۲۸۹ - مصرف پیاز باعث آرامش
  2. [۱]، سایت پارسه گرد
  3. Faostat