فندق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فندق
Haselnuss Gr 99.jpg
فندق با پوسته (چپ) بدون پوسته (راست)
مواد مغذی در هر سرو
اندازه مصرف ۱۰۰g
انرژی ۲٬۶۲۹ کیلوژول (۶۲۸ kcal)
کربوهیدرات‌ها ۱۶٫۷
نشاسته ۰٫۴۸
قندها ۴٫۳۴
فیبر ۱۱
چربی ۶۰٫۷۵
چربی اشباع شده ۴٫۴۶۴
چربی تک‌اشباءنشده ۴۵٫۶۵۲
چربی چنداشباءنشده ۷٫۹۲
پروتئین ۱۴٫۹۵
آب ۵٫۳۱
ویتامین آ معادل ۱ میکروگرم (۰٪)
ویتامین آ ۲۰ IU
- بتاکاروتن ۱۱ میکروگرم (۰٪)
- lutein and zeaxanthin ۹۲ μg
تیامین (ویتامین B۱) ۰٫۶۴۳ میلی‌گرم (۴۹٪)
ریبوفلاوین (ویتامین B۲) ۰٫۱۱۳ میلی‌گرم (۸٪)
نیاسین (ویتامین B۳) ۱٫۸ میلی‌گرم (۱۲٪)
ویتامین ب۵ (B5) ۰٫۹۱۸ میلی‌گرم (۱۸٪)
ویتامین ب۶ ۰٫۵۶۳ میلی‌گرم (۴۳٪)
اسید فولیک (ویتامین B9) ۱۱۳ میکروگرم (۲۸٪)
ویتامین C ۶٫۳ میلی‌گرم (۱۱٪)
ویتامین E ۱۵٫۰۳ میلی‌گرم (۱۰۰٪)
ویتامین K ۱۴٫۲ میکروگرم (۱۴٪)
کلسیم ۱۱۴ میلی‌گرم (۱۱٪)
آهن ۴٫۷ میلی‌گرم (۳۸٪)
منیزیوم ۱۶۳ میلی‌گرم (۴۴٪)
منگنز ۶٫۱۷۵ میلی‌گرم (۳۰۹٪)
فسفر ۲۹۰ میلی‌گرم (۴۱٪)
پتاسیم ۶۸۰ میلی‌گرم (۱۴٪)
سدیم ۰ میلی‌گرم (۰٪)
روی ۲٫۴۵ میلی‌گرم (۲۵٪)
درصدها نسبی‌اند

فندق میوه‌ای فندقی از درخت فندق است. ظاهر کروی یا بیضی دارد و طولش ۱۵-۲۵ میلیمتر و قطرش ۱۰-۱۵ میلیمتر است و دارای پوسته فیبری بیرونی می‌باشد. گونه‌هایی از فندق از فندق معمولی بزرگ‌ترند و در بیشترین رشد دو برابر اندازه معمولی می‌شوند. میوه فندق زمانی که برسد از پوسته بیرون می‌افتد. هسته بذر فندق خوراکی است و می‌توان آن را به صورت خام یا پخته مصرف نمود. بذر میوه پوستی بسیار نارک و به رنگ قهوه‌ای تیره دارد که پیش از مصرف یا پخت‌وپز آن را جدا می‌کنند.

فندق در سطح تجاری بیشتر در ترکیه، ایتالیا، یونان، گرجستان، در جنوب ایالت اسپانیایی کاتالونیا، در شهرستان کنت انگلستان و همچنین در ایالت واشینگتن و اورگن ایالات متحده وایران-قزوین-الموت تولید می‌شود. ترکیه با تولید تقریباً ۷۵٪ از فندق جهان، بزرگ‌ترین تولیدکننده این میوه در بین کشورهای جهان می‌باشد.

از فندق در صنعت شیرینی‌سازی برای ساخت پرالین مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین با ترکیب آن با شکلات می‌توان شکلات ترافل و همچنین محصولاتی همچون نوتلا و فرانجلیکو تولید نمود. روغن فندق نیز که از فندق بدست می‌آید، بسیار خوش‌طعم است و در پخت‌وپز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فندق از نظر میزان پروتئین و چربی غیراشباع بسیار غنی است، علاوه بر آن حاوی مقادر قابل توجهی از ویتامین ب۱ و ویتامین ب۶ و میزان کمتری از دیگر ویتامین‌های ب است.

کشت تاریخی[ویرایش]

کشت تاریخی در سال ۱۹۹۵ شواهد فرایند نمونه بزرگی از دانه فندق مسولیتیک حدود ۹۰۰۰ سال در یک چاله ی توده ای در سرزمین کولونسی در اسکاتلند دیده شده است. شواهد شامل یک چاله بزرگ و عمیق پر از باقی‌مانده صدها هزار صدف های فندق سوخته شده می شود.

فندق ها نیز در دیگر محل های مزولیتیک دیده شده اند.اما به ندرت در چنین کیفیتی یا غلظتی در چاله ها.

سن یابی فندق های رادیو کربن تا ۷۷۲۰۲/۰۱۰ بودند که با سیریکا ۷۰۰۰ کالیبره میشدند.

مکان های مشابه در بریتانیا تنها در فارنهام در سوریه و کسنی هاوین در آیسل من، شناخته شده است.

همچنین در سورواداکون بی، کیلکومان، اریس، کونتی مایو و ایرلند.

این کشف یک بینش در فعالیت اشتراکی همگانی و برنامه ریزی در دوره را می دهد.فندق ها در یک سال درو میشوند و تحلیل گرده افشانی پیشنهاد میکند که درختان فندق همه در یک زمان بریده شوند. نمونه فعالیت ها به طوری غیرموازی در جای دیگر مثل اسکاتلند پیشنهاد میکند.کلونسی ها که شامل یک جمعیت با رژیم عمده سبزی خوار برای آن زمان هستند در ایسلند به سر می برند.

چاله به طور اصل روی ساحل تقریباً شیبدار بوده، و با ۲ چاله کوچکتر و سنگی که عملکردش نامفهوم و مبهم می ماند. چون فندق ها معمولاً نیاز به تست شدن دارد در عوض کنتیش کوبنات هنوز به طور سنتی و تازه فروخته می شود، این چاره ای است تا آنها را برای بچه ها قابل هضم تر سازد.

تست کردن به نظر می رسید که فندق طولانی تر نگه داری شود.آنهااز نظر تاریخی، غذایی مفید برای دریانوردان هستند. فندق از قدیم در بیشه ها برای استفاده در ساختمان های چپرو و همچنین در سقف ها و مالیدن به ساختمان ها بود.

رومانی ها در بریتانیا فندق زراعت می کردند گرچه شواهدی وجود دارد که آنها بطور گسترده زراعت می کردند.

تا حداقل قرن ۱۶ افزایش عظیم گونه های متنوع باافزایشی در حدود ۱۸۰۰ ثانیه رشد کردند.

بطور کلی اولین کشت گسترده فندق کنتیش در سال ۱۸۳۰ معرفی شد. روش های سنتی برای افزایش تولید فندق خشک است که شامل تقویت بیشتر درختان با انرژی بیشتر تا تولید جوانه گل می باشد، که شامل شکستن سربرگ های ۶ یا ۷ ساله ازمحل اتصال با شاخه در انتهای فصل رشد می باشد. واژه سنتی، مساحت یک قطعه زمین کوچک برای کشت فندق زراعتی می باشد.

زراعت پیشرفته و جدید[ویرایش]

زراعت پیشرفته و جدید کشت فندق یا با دست یا با شن کشهای مکانیکی و عادی برای جمع آوری دانه های افتاده انجام می شود. فندق به خاطر دانه ای بودنش به طور گسترده در باغهای بازرگانی اروپا ، ترکیه، ایران و کائوکاسوس کشت میشود.

دانه فندق به دانه های هرگونه از کوریلوس اشاره می کند. این فندق، هسته دانه، قابل خوراکی است و به صورت خام یا تفت داده یا طعم دهنده استفاده می شود. دانه یک پوست قهوه ای تیره و نازک دارد که کمی طعم دار است و گاهی اوقات پیش از آشپزی کنده می شود.

ترکیه تولید کننده ی برتر فندق است، خصوصاً جایرسان پروویس و اردو. تولید فندق ترکیه ۶۲۵۰۰۰ تن بوده و حدود ۷۵ درصد از تولید جهانی را در می گیرد. در شمال آمریکا تولید فندق به صورت ارگان متمرکز شده است.

آنها همچنین به طور گسترده ای در کلمبیا و بریتانیا این دانه را کشت می دهند. در سال ۱۹۹۶، تولید پوسته ای در ارگان حدود ۱۹۱۹۰۰ تن (۱۸۰۰۰ تن) در مقایسه با ۱۰۰ تن (۹۱ تن) در واشنگتن بود. فندق در آمریکا به طور دایمی رشد می کند، که انجمن بازاریابی فندق در سال ۱۹۴۹ توسط بخش ۹۸۲فدرال بازاریابی تاسیس شد.

فندق ها همچنین در خیابان پانگی جامبا در هند دیده شده اند، که آنها را به عنوان تاشگی می شناسند.

موجودات ذره بینی خاکهای زراعتی[ویرایش]

موجودات ذره بینی خاکهای زراعتی بسیاری از موجودت ذره بینی فندق شامل : بارسلونا، باتلر، کاسینا، کلارک، کاسفورد، داویانا، دل لانگه، انگلیس، انیس، فیلبرت، هال جیانت، جمتگارد، کنت کوب، لوییس، توکولی، توندا، توندای جیفونی، توندارومانا و والنیس پراید و ویلامت می شوند. در برخی از این ها فقط گونه ای خاص از فندق کشتمی شود.

این کیفیتها شامل اندازه فندق بزرگ و موجودات ریز میوه های دیر رسیده و زودرسیده میشود، که دیگر محصولات مانند گرده افشان رشد می کنند. اکثر فندق های تجاری از ریشه گرفته میشوند و برخی از موجودات ریز از ریشه هیبرید بین فندق معمولی و فندق فیبلرت هستند. یک موجود ذره بینی در ایالت واشنگتن رشد میکند، دو چیلی یک ظاهر بلندتر دارد و یک پوست نازکتر و کوتاهتر دارد.طعم شیرین تر از دیگر گونه ها دارد.

فندق ترکیه ای: فندق ترکیه ای با فندق وحشی ترکیه ای کوریلوس کودورنا درگیر نمی‌گردد. درو کردن: این بخش از جایی یا منبعی گرفته نشده است.لطفاً کمک کنید تا این بخش را با نظرات خود از منابع مورد اعتماد بهبود بخشیم. موارد مورد چالش قرار خواهند گرفت و یا حذف خواهند شد.

فندق ها سالانه از اواسط پاییز درو میگردند.وقتی پاییز می آید درخت ها، فندق و برگ هایشان می ریزد. اکثر کمک کننده های رشد تجاری منتظر میشوند تا دانه ها خودشان بیفتد.به جای اینکه از تجهیزات استفاده کنند و یا درخت را تکان دهند. ۴ قطعه اولیه تجهیزات برای درو کردن تجاری استفاده می گردند که شامل: رو بنده، درو کننده، گاری فندق، جرثقیل ، جاروکش، فندق ها را به مرکز صف و ردیفها حرکت می دهند. درو کننده فندق ها را از هر جایی (شاخه ها و برگ ها) بلند کرده و جدا مینماید. گاری فندق ها را که توسط درو کننده جمع شده است را نگه میدارد.

و جرثغیل فندق را از گاری بلند میکند . به مخزن میریزد تا بسته بندی گردد و حمل شود سپس به مرحله پردازش برود. رو بنده یک ماشین نزدیک به زمین است که در هر درخت دو مسیر می سازد. ۲ متر کاربند متصل شده به جلو دارد که میچرخد تا برگ ها را جارو کند و فندق و ترکه های کوچک را از چپ به راست ببرد. و مواد را در مرکز ردیف همانطور که به جلو فرستاده میشود نگه میدارد.در چرخنده، روبنده یک تیغه قدرتمند است تا مواد را از چپ به راست ردیف یکسان با سرعت هوا تا ۹۰ میلی بر ثانیه تکان دهد.

آراستن با دقت در طول سال و وزش ملایم در روز میتواند نیاز به نیروی دست را برای جمع آوری فندق ها کاهش دهد. روبنده یک صف مرکزی از فندق ها را آماده نگه میدارد که برای تراکتور درو کافی است تا بدون حرکت و رانندگی روی مرکز صف حرکت کند. بهتر است تعدادی از صف های روبروی درو کننده در زمان داده شده جارو شود، تا از حرکت دروکننده از روی فندق ها و شکسته شدن آنها که ممکن است از درخت افتاده باشد جلوگیری کند.

فندق ها ممکن است تا ۳ بار در طول فصل درو جمع آوری شوند و این بستگی به کمیت فندق ها و افتادن آنها نسبت به آب و هوا دارد. درو کننده یک ماشین با حرکت آهسته است که توسط یک تراکتور هل داده میشود که مواد را از زمین بر میدارد و فندق ها را از برگ ها و شاخه ها جدا می کند.

همانطور که درو کننده در صف حرکت میکند یک سیلندر چرخشی با هزاران ذره مواد را به یک کمربند میبرد. کمربند مواد را در یک وزنده برده و تحت یک فضای قدرتمند خاک های سبک تر را فرو میبرد و برگ ها را از فندق ها جدا میکند. فندق های باقی‌مانده با یک گاری که پشت درو کننده وصل شده است کشیده میشود.

وقتی یک بشکه از فندق پر شد چرثقیل بشکه را خالی کرده و به دروکننده بر میگردد. تا زمان جمع آوری درو کننده را به حداکثر برساند. ۲ استراتژی گوناگون برای زمان جمع آوری فندق های افتاده استفاده میشود. اول اینکه زود درو شود و وقتی حدود نیمی از فندق ها افتاده است دروکننده میتواند سریعتر و با شانس کمتر شکسته شدن، فندق های روی زمین را جمع کند.

انتخاب دوم این است که منتظر شویم تا تمام فندق ها پیش از درو کردن روی زمین بیفتد. اگرچه اولین گزینه به نظر بهتر از دومین گزینه است ولی دومی دو یا سه مرحله بیشتر زمان نیاز دارد.که البته آب و هوا نیز باید مورد توجه قرار گیرد. بارش باران درو را به تاخیر می اندازد و یک کشاورز باید منتظر شود تا تمام فندق ها بعد از یک فصل بارانی بیفتد که این موضوع کار درو کردن را سخت تر می کند.

عملیات برداشت با توجه به اینکه چند بار کشاورزی شده است و تعداد روبنده ها و دروکننده و گاری ها و چرثقیل های موجود چقدر است، تغییر کند. در یک باغ خشک که خاکی است باید تجهیزات وعملگر ها با محافط تنفسی پوشانده شوند. به طور برعکس اگر زمین خیلی خیس و مرطوب باشد دستگاه را رطوبت میگیرد و باعث میشود تجهیزات به خوبی عمل نکنند.

استفاده های آشپزی[ویرایش]

استفاده های آشپزی کیک شکلاتی با فندق فندق ها در شیرینی پزی برای ساخت آجیل سوخته نیز مصرف میشود. در شکلات برای برخی از ترایفل های شکلاتی و در محصولات نوتلا و نوشابه های الکلی استفاده میگردد. در آستریا به ویژه وینا، فندق یک ماده در ساختن تارت است مثل تارت فندقی که بسیار هم مشهور است.

در کوییس کیک پودر فندق استفاده می گردد و داخل آن طعم میگرد و فندق های شکسته در اطراف آن ریخته میشود. فندق ابتدا ماده اولیه مبتنی بر ودکا و فرانژیلیکو بود. فندق ها در ترکیه به ویژه پنتیک آناتولیا استفاده میشد.

در حوریان، اسنک سنتی چورچ هلا و سس ساتسیوی وی اغلب با فندق پخته می شوند. همراه با دانه گردو. قهوه با طعم فندق (با نر تعداد زیادی از مصرف کنندگان) به نظر می رسد که از فندق کمی شیرین تر و کمتر اسیدی است. اگرچه ساکارید طبیعی در فندق کمتر است و هنوز دلیل چنین تفسیری درک نشده است.

سالانه بیش از ۲۰۰۰ تن فندق به استرالیا صادر میشود. روغن فندق از فندق گرفته میشود و طعم دهنده خیلی قوی محسوب می شود و در آشپزی به عنوان روغن نیز استفاده میشود. گیاهان فندق معمولاً توسط گونه های لپیدوپترا خورده می شوند.

منافع سلامتی[ویرایش]

منافع سلامتی فندق به دلیل داشتن ترکیبات چربی ، پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین ای، مواد معدنی، فیبرهای رژیمی، فیتوسترول(بتاسیتوسترول) و آنتی اکسیدان های فنولیک مثل فلاوان، دارای جایگاه خاص در میان انواع دانه های خشک شده از نظر مواد مغذی و سلامتی است. [۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Hazelnut»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۲ نوامبر ۲۰۱۲).