کنیاک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک شیشه کنیاک مارک براستاد به ارزشگذاری بسیار کهنه و یک لیوان لاله‌شکل کنیاک‌خوری.

کنیاک (به فرانسوی: Cognac) نام گونه‌ای برندی است که در شهر کنیاک در کشور فرانسه فرآوری می‌شود و به نام همین شهر هم خوانده می‌شود. این نوشیدنی الکلی می‌بایست دربرگیرنده کمتر از نود درصد از انگورهای اونی بلان، فول بلانش یا کولومبار و باقی از ده گونه انگور گزینشی باشد. با این همه بیشتر کنیاک‌ها از اونی‌بلان ساخته می‌شوند. آنگاه شراب حاصل را دو بار در دیگهای مسی ویژه‌ای تقطیر می‌کنند و آنگاه سه و نیم تا چهار سال در خمره‌هایی از چوب بلوط فرانسوی نگاهداری می‌کنند. به نوشیدنی‌ای که از این راه به دست می‌آید کنیاک می‌گویند.

یک نوشیدنی که با کنیاک در پیوند است در نقطه‌ای دیگر فرآوری می‌شود و آرمانیاک نام دارد.

ارزشگذاری

  • VS کوتاه شده (Very Special) بس ویژه؛ یا سه ستاره✯✯✯؛ برندی ایست که کمتر از سه سال درون چلیک نگهداری شود.
  • VSOP کوتاه شده ‎(Very Superior Old Pale)،Réserve یا انبارشده‏؛ کهنه رنگ‌پریده بسیار برتر؛ برندی ایست که کمتر از چهار سال نگهداری شود.
  • XO یا (Extra Old) بسیار کهنه؛ شناخته شده به Napoléon ناپلئون یا Hors d'Age کهنه؛ برندی‌ای که تا شش سال در چلیک نگهداری شود.

کنیاک در ایران

بر خلاف فرانسه که تنها از انگور برای تولید این نوشیدنی استفاده می‌شود، در ایران از آلبالو نیز استفاده می‌شود. ارامنهٔ ایرانی گاهی برای خوش طعم شدن کنیاک در هنگام عمل آوری ، مقداری قهوه نیز اضافه می‌کنند. البته در ایران این نوشیدنی بیشتر به همراه آب میوهٔ طبیعی آلبالو نوشیده می‌شود.

بر خلاف دیگر نقاط دنیا کنیاک ۷ تا ۸ ساله در ایران، کنیاک عالی محسوب می‌شود.

نگارخانه

جستارهای وابسته

منابع

پیوند به بیرون

  • cognac-world.com Informative page with constantly updated news about everything related to cognac.
  • BNIC Page of the Bureau National Interprofessionnel du Cognac, the authority guarding the manufacturing of all cognac.
  • cognacnet.com