تافتون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تافتان)
تافتان
Taftan nan 01.jpg
نام‌های جایگزینTaftan
گونهنان
خاستگاهایران
مواد اصلیآرد، زعفران، هل
پخت نان تافتان به شیوه سنتی در ماسوله

نان تافتان[۱] یا تافتون نان تردی است که از خمیر فطیر یا خمیر «کم ورآمده» پخته می‌شود.

نان تافتان، نان سنتی مسطحی است که از آرد معمولی (سبوس گرفته) و آرد ستاره به نسبت لازم، آب، نمک، مخمر صنعتی یا خمیر ترش طی فرآیندهای تخمیر تهیه شده و پس از شکل‌دهی به صورت خاص خود بر روی سطح داغ پخته می‌شود. نان تافتان در گذشته بی نمک پخت می‌شد و به عنوان نان رژیمی برای بیماران دارای فشار خون مورد استفاده بوده‌است.

شکل ظاهری نان تافتان: قرص نان تافتان به شکل دایره به قطر تقریبی ۴۰ سانتی‌متر به ضخامت ۳ الی ۴ میلی متر و به منظور پخت کامل و رسیدن حرارت به سطح دایره شکلی نان، سوراخ‌هایی را روی آن با پنجه دست یاچرخ دنده ایجاد می‌کنند و معمولاً در دو نوع تنور سنتی و دستگاهی و با اندازه‌های کوچک و بزرگ پخت می‌شود.

مواد لازم نان تافتان: مخلوطی از آرد کامل، آرد ستاره و مایه صنعتی یا خمیر ترشی که قبلاً توسط نانوا تهیه گردیده و مقداری در حدود ۲۰۰ گرم شیرهٔ خرما در هر ۱۰ کیلوگرم آرد و افزودنی‌های مجاز ا ست. خمیر را پس از به هم زدن با دست یا همزن به صورت چانه‌های ۴۲۰ الی ۵۰۰ گرمی درآورده و ضمن پهن و یکنواخت کردن خمیر توسط وردنه با دنده‌های مخصوص فلزی سوراخ سوراخ نموده و به کمک همان بالشتک (ناونده) به دیوارهٔ تنور چسبانده می‌شود.

منابع[ویرایش]