باقلاقاتوق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
باقلا قاتوق
نام(های) دیگرباقله خوروش در گویش محلی
نوعخوراک اصلی
وعدهناهار، شام
خاستگاهایران
منطقه یا ناحیهاستان گیلان
دمای سروگرم
ترکیبات اصلیباقلا، سیر، شوید، زردچوبه، نمک، روغن و تخم مرغ

باقلاقاتوق از جمله غذاهای خوشمزه شمالی است که اهالی گیلان در پخت آن تبحر دارند. یک خورش خوشمزه و مقوی که با کمترین و ساده‌ترین مواد پخته می‌شود و بسیار مقوی و سیر کننده است. به نظر می‌رسد میل کردن غذاهایی مثل باقلا قاتق برای افطار یا سحر ماه رمضان به خاطر میزان فراوان فیبر و پروتئین ساعات بیشتری شما را سیر و پر انرژی نگه دارد.[۱]

پیشینه

باقلاقاتق، باقلا خورش نوعی خورش از قدیمی‌ترین غذاهای محلی آشپزی گیلان است که در کلیه مناطق کشور ایران نیز به ویژه در مناطق شمالی کشور به‌ویژه استان گیلان طبخ می‌شود. مواد اصلی این غذا از باقلا رشتی و به زبان گیلکی(پاچ باقلا، کلمه پاچ در گیلان به معنیِ کوتاه یا کوچک است)، شوید و تخم مرغ تهیه گردیده و معمولاً با برنج که به صورت کته تهیه شده(برنج بیجارکلهسیر تازه کل باقالا، ماهی و اشپل ماهی خورده می‌شود.[۲]

طرز تهیه

برای تهیه این خورش ابتدا سیر رنده شده همراه با شوید خرد شده تفت داده می‌شود. سپس باقلای پوست‌کنده را به آن اضافه کرده و کمی تفت می‌دهیم و به آن نمک، زردچوبه و آب جوش اضافه می‌کنیم و شعله را کم کرده تا جابیفتد. پس از آن که باقلا کاملاً پخته و نرم شد، تخم مرغ(ها) را داخل آن شکسته و بلافاصله در ظرف را می‌گذارند تا تخم مرغ اصطلاحاً ببندد. سپس آن را همراه با برنج کته مصرف می‌کنند.[۲] غالباً همراه با برنج کته، سیرتازه، ماهی ویا اشپل ماهی صرف می‌گردد.

در برخی نقاط شرقی گیلان در این خورشت مرغ هم اضافه میکنند، برای اینکار فیله سینه مرع تکه تکه شده را تفت داده و میپزیم و در انتها به خورشت اضافه میکنیم اما معمولا بجای اینکار از تخم مرع استفاده میشود که طعم بهتری را ایجاد میکند و مرغ استفاده نمیشود.

جستارهای وابسته

منابع

  1. «طرز تهیه خورشت باقلا قاتق مجلسی رشتی و نکات مهم خوشمزه شدن آن | مجله کوروش». blog.okcs.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۰۴.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «طرز تهیه خورشت باقلاقاتق (گیلان)».