منتو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
منتو
نام‌های جایگزینمَنتی، مانتی، مانتو
گونهدامپلینگ
منطقهافغانستان شرق آسیا، آسیای میانه، قفقاز جنوبی، جنوب آسیا، روسیه
سازندهآسیا میانه
مواد اصلیگوشت ادویه دار (گوسفند یا گوشت چرخ کرده)، خمیر
مواد معمولماست، سیر
انواعکدو تنبل

مَنتو یا مَنتی نوعی دامپلینگ است که در میان مردمان ارمنی، آذری، قفقاز جنوبی، بالکان، آسیای مرکزی، افغانستان، ایران، پاکستان، یهودیان بخاری[۱] و مسلمانان چینی[۲] رایج است. مَنتو همچنین در سراسر روسیه و سایر کشورهای پسا شوروی، پخت می‌شود.[۳] این خوراک که در آن از گوشت چرخ کرده گوسفند، پیاز، سیر، گشنیز و فلفل سیاه، روغن و رب گوجه فرنگی استفاده می‌شود و در ظرف مخصوص می‌چینند در بخار آب پخته می‌شود و معمولاً با ماست یا چکه (کشک) صرف می‌کنند.

مواد لازم[ویرایش]

 • گوشت سرخ (گاو، گوساله، گوسفند)
 • آرد
 • پیاز
 • روغن
 • رب گوجه فرنگی
 • دال نخود (لپه)
 • چکه (کشک)
 • ادویه جات شامل فلفل سیاه، تخم گشنیز، نعناع
 • نمک

طرز تهیه[ویرایش]

 1. دو کیلو آرد را با نمک مقداری ۲۰ گرم روغن با آب شیر گرم خمیر نماید. بگذارید استراحت نماید.
 2. گوشت را شسته و یخنی طبخ نماید. گوشت باید به اندازه نرم گردد. با دست کنده شود. بعداً از ماشین رد کنید. پیاز را پوست گرفته خلال کنید؛ یا هم ماشین سالاد را استفاده کنید. از ماشین گوشت اصلاً استفاده نکنند! پیاز و گوشت را با نمک و تخم گشنیز تازه مخلوط کنید.
 3. خمیر را نازک هموار نموده چهارگوش برش نماید. مقداری یک قاشق کلان مواد تهیه شده را در بین منتو گذاشته هر گوشه آن را با هم محکم نماید. بعداً هر دو طرف را باهم محکم نماید.
 4. مقداری آب به دیگ روی حرارت گذاشته قالب‌های دیگ را روغن چرب نماید. مَنتو را روی قالب جالی پهلو به پهلو اما دورتر از همدیگر چیده قالب‌ها بالای همدیگر قرار دهید. معمولاً دیگ مَنتو دارای دو تا چهار طبقه می‌باشد. بالای طبقه اول که دیگ آبجوش می‌باشد. بگذارید بعد از ۲۰ دقیقه جای قالب‌ها عوض نموده اولی را آخر و آخر را اول بگذارید. بعد از پخته شدن مَنتو طی غوری را چکه زده منتو را کشیده رویش دوباره چکه بزنید. لعاب را انداخته با نعناع و فلفل سیاه و لذیذ نموده با گشنیز تزیین نماید.

منابع[ویرایش]

 1. Marks, Gil (2010). The Encyclopedia of Jewish Food. Houghton Mifflin Harcourt. ISBN 978-0-544-18631-6.
 2. Alan Davidson (2014). The Oxford Companion to Food. Oxford: Oxford University Press. p. 493. ISBN 978-0-19-104072-6.
 3. More Than Just Another Dumpling بایگانی‌شده در ۲۰۱۷-۰۹-۰۳ توسط Wayback Machine, The School of Russian and Asian Studies, retrieved 25 January 2014