ته‌چین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ته‌چین

ته‌چین یک غذای ایرانی است که از مخلوط برنج، انواع گوشت (مرغ متداول‌تر است)، ماست، تخم مرغ و زعفران فراوان درست می‌شود. ته‌چین در بین غذاهای ایرانی به خاطر شکل و فرم زیبایش از جمله غذاهای رسمی و مناسب مهمانی‌هاست، که از دو بخش تشکیل شده‌است: اول قشر کلفت تَه‌دیگ زعفرانی پخته در آن قالب‌گیری شده‌است. دوم چلو سفید که روی تَه‌دیگ ریخته می‌شود و هنگام کشیدن غذا زیر تَه‌دیگ یا کنار آن قرار می‌گیرد و در واقع مکمل آن است. بخش چلو سفید قابل حذف است و در سالن‌های غذاخوری اغلب ته‌چین را به همان صورت قشر تَه‌دیگ درست می‌کنند، اگرچه در خانه‌ها این روش کمتر معمول است.

انواع ته‌چین[ویرایش]

ته‌چین

بر خلاف تصور که اغلب گمان می‌کنند تنها نوع ته‌چین، ته‌چین مرغ است، می‌توان آن را به حالت‌های مختلف طبخ کرد.

  • ته‌چین مرغ
  • ته‌چین گوشت
  • ته‌چین گوشت و بادمجان
  • ته‌چین اسفناج
  • ته چین ماهی
  • ته چین بنی

لازم است ذکر شود که برنج ته‌چین در همهٔ موارد به یک شکل طبخ می‌شود. ته چین می‌تواند هم در فر و هم روی شعله گاز پخته شود. برای ته‌دیگ کلفت، ته چین باید در حرارت ملایم و مدت زمان بیشتری طبخ شود. در هنگام کشیدن ته چین، بهتر است کمی کره آب شده روی ته‌دیگ داده شود.

ته چین مرغ[ویرایش]

مواد لازم ته چین مرغ[ویرایش]

مرغ کامل پاک کرده :۱ و نیم کیلو (سینه مرغ ۱ کیلو) پیاز متوسط:۱ عدد برنج:۱ کیلو ماست کیسه ای ترش :۸۵۰ گرم زرده تخم مرغ :۶ تا ۷ عدد زعفران سائیده:۱ ق چ کره:۱۰۰ گرم روغن مایع:۱/۲ پیمانه زرشک:۱۰۰گرم شکر:۲ ق سوپخوری نمک :به میزان لازم خلال پسته:به میزان لازم

طرز تهیه ته چین مرغ[ویرایش]

Tahchin (2)

برای شروع کار ابتدا مرغ را با کمی آب، نمک و پیاز می‌پزیم تا کاملاً مغز پخت و خوش نمک شود و ۱/۴ پیمانه آب مرغ باقی بماند.

آب مرغ را صاف کنید و مرغ پخته شده را بعد از اینکه سرد شد به تکه‌های یک اندازه برش می‌زنیم. برنج را هم که از قبل شسته و خیس کردیم آبکش می‌کنیم و در حین پخت آن را زنده تر یا به اصطلاح دون برمی‌داریم.

دقت کنید!

بعد از آماده‌سازی این مراحل در یک ظرف مناسب و بزرگ با توجه به اینکه برنج در آن ریخته می‌شود و نباید به برنج به خاطر گنجایش ظرف فشار بیاید انتخاب می‌کنیم و ماست را با زرده تخم مرغ، روغن مایع، زعفران، آب مرغ صاف شده و نیمی از کره را با کمی نمک مخلوط می‌کنیم و هم می‌زنیم سپس برنج را به مخلوط اضافه می‌کنیم البته برنج را کم‌کم اضافه کنید تا یکدست شود و مواد سفت نشود.

یک ربع قبل از قرار دادن ته چین فر را با حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد روشن کنید.

منابع[ویرایش]