تنقلات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تَنَقُّلات یا تَنَقُّل‌ها یا لَب‌چَره[۱] خوراکی سبک و اندک است که معمولاً به صورت میان‌وعده صرف می‌شود بدین معنا که به صورت یک وعده غذایی کامل مصرف نمی‌شود بلکه برای برطرف ساختن موقتی گرسنگی یا لذت‌جویی، میان‌وعده‌های اصلی غذایی خورده می‌شود.

واژه[ویرایش]

«تنقلات»، شکل جمع کلمه تنقل، از ریشه اسم عربی «تنقل». کلمه مفرد به صورت مصدر عربی در معانی مختلفی به کار می‌رود، از جمله: از جای به جای شدن (تاج المصادر بیهقی)(زوزنی)، بسیار برگشتن (منتهی الارب)(انندراج)، بسیار نقل و تحویل گردیدن (ناظم الاطبا)، تحویل از مکانی به مکانی دیگر، و قیل اکثر الانتقال (از اقرب الموارد).

چیزی را نقل کردن (تاج المصادر بیهقی) (زوزنی)، چیزی را نُقل شراب گردانیدن (منتهی الارب)(آننداج)(از اقرب الموارد)، خوردن چیزی را پس از آشامیدن شراب هر چیزی که به‌طور مزه گاه گاه خورند مانند آجیل و حلوا و جز آن و «گا گا» و «لب چرا» نیز گویند (ناظم الاطبا).[۲]

تنقل‌ها و آجیلها و شیرینیها و هر چیزی که کم‌کم و گاه‌گاه خورند.[۳][۴]

انواع[ویرایش]

آلبالوخشکه[ویرایش]

به آلبالوی خشک شده آلبالو خشکه گفته می‌شود. برای خشک کردن آلبالو معمولاً از نور آفتاب استفاده می‌شود. آلبالو خشکه فواید بسیاری دارد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «واژه‌های مصوّب فرهنگستان زبان و ادب فارسی». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ ژوئن ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۷ فروردین ۱۳۹۳.
  2. لغت‌نامه علی اکبر دهخدا، جلد ۵، صفحه ۷۰۳۷
  3. ناظم الاطباء
  4. دهخدا

پیوند به بیرون[ویرایش]

سرواژه «لب‌چره» در واژه‌نامه «واژه»[پیوند مرده]