راکی (نوشیدنی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
راکی (نوشیدنی)
تصویری از چند بطری راکی ساخت ترکیه
گونهعرق
خاستگاهامپراتوری عثمانی
میزان الکل۴۰–۵۰٪
درجه۸۰–۹۰
رنگشفاف
مواد تشکیل‌دهندهانیسون
محصول همانندعرق، ابسنث، Ouzo, Pastis, Sambuca

راکی یا راقی یا ودکا انیسون نوعی نوشیدنی الکلی است که از گیاه انیسون به‌دست می‌آید.

انیسون از گیاهان است و مصارف خوراکی و دارویی زیادی دارد. دارای تنوع بسیار است و بیش از ۶۰۰ نوع آن در سراسر جهان شناخته شده‌است. هم‌چنین از برگ این گیاه یا دانهٔ آن برای طعم و بو دادن به عرق نیز استفاده می‌شود. مادهٔ اصلی در انیسون "Anethole" است که در الکل حل می‌شود و با اضافه شدن آب، رنگ مشروب را شیریرنگ می‌کند.

در ترکیه و یونان این مشروب را تولید و به بازار عرضه می‌کنند. ازآنجاکه درصد الکل این مشروب بالاست، باید آن را با آب مخلوط کرد، که معمولاً رنگ مشروب با اضافه شدن آب، به سفیدِ شیری می‌گراید.

نوع دیگری نیز به نام (ودکا رازیانه) ساخته می‌شود که آن هم طرفدارانی دارد و روش تهیهٔ آن نیز مانند تهیهٔ راکی (ودکا انیسون) است.

تاریخچه[ویرایش]

تا قرن ۱۹ام در امپراطوری عثمانی، میخانه‌ها توسط یونانی‌ها و آلبانیایی‌ها اداره می‌شد[۱] که به دلیل محدودیت‌های مذهبی وضع شده فقط شراب و مزه سرو می‌کردند. بر اثر جو لیبرالی که در دوران تنظیمات (۱۸۳۹–۱۸۷۶) به وجود آمده بود میخانه‌ها رونق دوباره گرفتند و راکی به یکی از نوشیدنی‌های محبوب آن‌ها بدل شد. در اواخر قرن راکی نوشیدنی بسیار محبوبی شده بود به‌طوری‌که مصرف آن در بین مردم عثمانی حتی از شراب هم بیشتر شده بود.

در آن دوران راکی را از تقطیر تفالهٔ انگور به دست آمده از تخمیر شراب به دست می‌آمد و زمانی که پوره کافی در دست نبود به آن مقداری الکل اضافه می‌کردند. به راکی که بدون انیسون ساخته می‌شد düz rakı (راکی درست) و در صورت اضافه کردن مصطکی به آن sakız rakısı (راکی آدامسی) می‌گفتند.

با سقوط حکومت عثمانی و تشکیل جمهوری ترکیه شرکت تکل در سال ۱۹۴۴ اقدام به راه اندازی اولین کارخانه راکی‌سازی در ازمیر کرد. با افزایش تولید چغندر قند تکل اقدام به عرق‌گیری از ملاس کرد و نام این فراورده جدید راکی را Yeni Rakı (راکی جدید) گذاشتند. ملاس افزوده شده باعث ایجاد طعمی جدید شد و به محبوب تر شدن راکی در بین مردم کمک کرد.

روش تولیدراکی[ویرایش]

راکی به‌طور سنتی از دو بار تقطیر تفاله انگور (و یا تفالهٔ انگور مخلوط شده با اتانول) و رازیانه تازه در دیگ‌های مسی تقطیر ۵۰۰۰ لیتری و مزه دهی با انیسون انجام می‌شود.[۲]

نحوه سرو[ویرایش]

راکی به دلیل غلظت بالا و درصد الکل آن همیشه همراه با آب رقیق شده و سرو می‌شود و معمولاً نسبت مخلوط آن با تقریباً ۳/۴ آب و ۱/۴ راکی است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Music of the Sirens, Inna Naroditskaya, Linda Phyllis Austern, Indiana University Press, p.290
  2. تولید راکی. Archived from the original on 9 October 2008. Retrieved 15 December 2017.