رشته‌خشکار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رشته‌خوشکار تفت‌داده و آماده مصرف.

رشته‌خُشکار یا رشته‌خوشکار (تلفظ گیلکی: Rɵshtɵ Khushkar) شیرینی سنتی گیلانی و قدیمی مردم گیلک است. این شیرینی به عنوان شیرینی ویژهٔ ماه رمضان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که در گیلان و به‌ویژه در رشت برای افطار آماده می‌شود نام این شیرینی از شکل این شیرینی که رشته‌گونه است گرفته شده[۱] در تهران نیز در مراکزی خاص به ویژه در ماه رمضان این شیرینی تهیه می‌شود.

محتویات اصلی آن آرد برنج، شکر، مغز گردو و ادویه‌جات معطر نظیر هل و دارچین است.[۲] رشته‌خشکار بر روی یک سینی که از مس با خلوص بالا و داغ آماده می‌شود و پس از تحویل به مشتری باید آن را در خانه با کمی کره یا روغن تفت داد. سپس آن را در شربتی درست شده از آب، شکر، دارچین و هل (تقریباً شبیه به شربت زولبیا و بامیه) قرار داده و پس از چند ثانیه و شیرین شدن، قابل صرف است.

رشته شامل آرد برنج است که با وسایلی خاص و به‌وسیلهٔ سینی مسی گرم و شانهٔ مخصوص این کار که از برنج ساخته می‌شود به نام قیف یا شانهٔ مخصوص رشته‌ریزی گفته می‌شود، تهیه می‌گردد. خشکار علاوه بر این دارای محتویاتی داخلی است که در داخل شکم آن در هنگام تهیه قرار داده می‌شود. رشته‌خشکار به دلیل برخورداری از گلوکز و پروتئین گیاهی موجود در مغز گردو بسیار نیروبخش است.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. ایرنا[پیوند مرده]
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «اکسیژن». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ دسامبر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۲ نوامبر ۲۰۰۷.