قطاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

قطاب نوعی شیرینی ایرانی است. این شیرینی از معروف‌ترین شیرینی‌های سنتی استان‌ یزد است.[۱]

قطاب.jpg

یکی از لذیذترین، شناخته شده‌ترین و پرطرفدارترین شیرینی‌های یزدی قطاب است که از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. بنا به شنیده‌ها و مستندات، پیشینه این شیرینی به اواخر دوره قاجار برمی گردد.

قطاب یزد[ویرایش]

این شیرینی در انواع سنتی یزدی و عسلی تهیه می‌شود.[۲] قطاب یزدی از دو بخش لایه خارجی و مغز داخلی تشکیل شده‌است. لایه خارجی آن که نانی سرخ شده در روغن است از آرد گندم، شیر یا ماست و زرده تخم مرغ تشکیل شده‌است که پس از طبخ در پودر قند غلطانده می‌شود. مغز داخلی این شیرینی نیز از مخلوط پودر بادام، پودر قند و هل تشکیل شده‌است.[۳] در قطاب عسلی، شیرین‌کننده اصلی بجای پودر قند، عسل است.[۲] تنها خانواده ای که در گذشته به عنوان شاخص شیرینی سازی در این نوع معروف بوده خانواده شب پرساز بوده که درحال حاضر به متوسلیان بایگانی‌شده در ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۰ توسط Wayback Machine شهرت دارند و محصولات آن در فروشگاه ایرانی سوغات موجود است. همچنین مهارت پخت شیرینی قطاب یزدی به شماره ۱۱۸۴ و به نام متوسلیان ثبت ملی رسید.

قطاب کرمان[ویرایش]

این شیرینی در دو نوع گردویی و پسته‌ای تهیه می‌شود. در لایه بیرونی که با خمیر درست می‌شود و با پودر قند تزیین می‌گردد و برای محتوای آن از مغز پسته و شکر آسیاب شده یا مغز گردو و شکر آسیاب شده‌استفاده می‌گردد. قطاب یکی از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین شیرینی‌های ایرانی به حساب می‌آید.

طعم دهنده طبیعی قطاب[ویرایش]

متخصصان طراحی طعم شرکت طعم و عطر ماگنولیا با استفاده از دانش و فناوری روز در اقدامی بی نظیر و با هدف بازسازی و ماندگار کردن طعم‌های اصیل ایرانی، برای اولین بار موفق به طراحی طعم قطاب در ایران شدند و پس از انجام آزمون‌های ارزیابی حسی اولیه و دستیابی به نتایج قابل قبول، این طعم به صورت انبوه تولید و در اختیار صنایع غذایی ایران قرار گرفت.[۴]

منابع[ویرایش]

قطاب.[۵] طعم دهنده قطاب.[۴]

  1. «قطاب». مجله اینترنتی لقمه. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ آوریل ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۱۰ مهر ۱۳۸۹.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «قطاب». وبگاه آشپز ایرانی. دریافت‌شده در ۱۰ مهر ۱۳۸۹.
  3. «طعم دهنده قطاب». ماگنولیا. دریافت‌شده در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸.
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ [۱] بلاگ شرکت طعم و عطر ماگنولیا.
  5. [۲] مجله اینترنتی لقمه.