برتراند راسل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
«راسل» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای دیگر کاربردها، راسل (ابهام‌زدایی) را ببینید.
برتراند راسل
Russell in 1916.jpg
شناسنامه
نام کامل برتراند آرتور ویلیام راسل
لقب سومین ارل راسل
حیطه فلسفه علمی
دوره قرن بیستم
مکتب فلسفه تحلیلی
علایق اصلی
تابعیت بریتانیا بریتانیایی
زادروز ۱۸ مه ۱۸۷۲
زادگاه ترلک در نزدیکی مونماوث‌شیر،  ولز
تاریخ مرگ ۲ فوریه ۱۹۷۰ میلادی (۹۷ سال)
محل مرگ پنریندیدرایث،  ولز
مدفن بنا به وصیتش سوزانده شد
فرزند(ها) جان، کاترین، کانرد
دین خداناباور (موضع عام)
ندانم گرا (موضع خاص فلسفی)
کتاب‌های چاپ شده مسائل فلسفه، مبادی ریاضیات
چرا مسیحی نیستم؟، قدرت
امضا
Bertrand Russell signature.svg

برتراند آرتور ویلیام راسل، سومین ارل راسل (به انگلیسی: Bertrand Arthur William Russell, 3rd Earl Russell)، (زادهٔ ۱۸ مه ۱۸۷۲ — درگذشتهٔ ۲ فوریه ۱۹۷۰فیلسوف، منطق‌دان، ریاضی‌دان، مورخ، جامعه‌شناس و فعّال صلح‌طلب بریتانیایی بود که در قرن بیستم می‌زیست.[۱][۲]

راسل یکی از پیشتازان فلاسفه در قرن بیستم محسوب می‌شود و «جنبش مخالفت با آرمان‌گرایی» را در اوایل قرن بیستم رهبری می‌کرد. از وی به همراه گوتلوب فرگه و لودویگ ویتگنشتاین، به عنوان بنیان‌گذاران فلسفهٔ تحلیلی یاد می‌گردد.[۳]

برتراند راسل یک فعال ضدجنگ و مخالف امپریالیسم بود[۴][۵] که به دلیل عقاید صلح‌طلبانه‌اش در طول جنگ جهانی اول، از دانشگاه اخراج شد و به زندان افتاد.[۶] او مخالف آدولف هیتلر، منتقد تمامیت‌خواهی استالین، معترض درگیری آمریکا در جنگ ویتنام و همچنین از حامیان خلع سلاح هسته‌ای بود.[۷] وی در سال ۱۹۵۰، به پاس «آثار متعدد در حمایت از نوع‌دوستی و آزادی اندیشه»، برندهٔ جایزه نوبل ادبیات گردید.[۸]

زندگی[ویرایش]

خانواده پدری، دوران کودکی و نوجوانی[ویرایش]

جان راسل لرد آمبرلی، پدر راسل

اگرچه راسل بیش‌تر عمرش را در انگلستان گذراند، اما اصلیتی ولزی داشت.[۹] خانوادهٔ برتراند راسل از شهروندان قدیمی و بانفوذ بودند. پدربزرگش، جان راسل، نخستین ارل راسل؛ پسر سوم جان راسل، ششمین دوک بدفورد بود و دو بار در عصر ویکتوریا به سمت نخست‌وزیری بریتانیا رسیده بود. پدرش، جان راسل، لرد آمبرلی که مردی بی‌دین بود[۱۰] نیز از اشراف‌زادگان محسوب می‌شد.[۱۱]

در ۱۸۷۴ مادرش را که از مبارزان آزادی زنان بود[۱۰] بر اثر دیفتری از دست داد. مدت کوتاهی پس از آن خواهرش راشل که از خودش چهار سال بزرگتر بود، درگذشت. تنها دو سال بعد در ۱۸۷۶ پدر راسل بر اثر برونشیت از دنیا رفت.

پس از آن به همراه برادرش فرانک (که هفت سال از خودش بزرگتر بود) تحت کفالت پدربزرگ‌اش جان راسل، نخستین ارل راسل قرار گرفت. راسل از او به عنوان پیرمردی مهربان و ویلچرنشین یاد می‌کند. در ۱۸۷۸ پدربزرگ‌اش درگذشت و برتراند و فرانک تا زمان بلوغ با قیومیت بیوهٔ جان راسل، پرورش یافتند.

او در زندگی‌نامهٔ خود بیان داشته است که در نوجوانی، عمدهٔ علایق او را سکس، فلسفه دین و ریاضیات تشکیل می‌داده‌اند؛ و تنها عاملی که از خودکشی‌اش بر اثر رنج از دست دادن عزیزان در خردسالی جلوگیری می‌کرد، شوق به فراگیری هر چه بیش‌تر ریاضیات در او بود.[۱۲]

راسل جوان، ورود به دانشگاه و اخراج از آن[ویرایش]

در آغاز جوانی به مطالعه آثاری از پرسی بیش شلی روی آورد؛ که این امر مسیر زندگی او را تغییر داد.[۱۳] سپس به کالج ترینیتی در کمبریج وارد شد و در ریاضیات و فلسفه تحصیل کرد. در ۱۹۰۱ موفق به کشف پارادوکس راسل شد و هفت سال بعد به عضویت انجمن سلطنتی علوم بریتانیا درآمد. در طول جنگ جهانی اول به دلیل مبارزات ضد جنگ از دانشگاه اخراج و زندانی شد.

زندگی شخصی[ویرایش]

راسل چهار بار ازدواج کرد و تعداد بسیار بیشتری معشوقه داشت.[۱۴] نخست در ۱۸۹۴ با آلیس پیرسال اسمیت ازدواج کرد اما بعد از چند سال دل به زن دیگری بست و آلیس را رها کرد. در ۱۹۲۱ از آلیس طلاق گرفت و با دورا راسل (بلک) ازدواج کرد و آن دو صاحب دو بچه شدند. ۱۴ سال بعد و پس از اینکه دورا از یک فعال سیاسی چپ گرای آمریکایی به نام بری وارد باردار شد[۱۵] از دورا نیز جدا شد و این دو تا آخر عمر با هم دشمن بودند. این دشمنی وقتی دورا برای فرزندی که از کس دیگری باردار شده بود شناسنامه‌ای با نام خانوادگی راسل گرفت، شدیدتر هم شد. راسل به فاصلهٔ یک سال بعد از طلاق از دورا با پاتریشیا (پیتر) هلن اسپنس ازدواج کرد که در آن موقع تنها ۲۱ سال داشت. در ۱۹۵۲ از پاتریشیا هم جدا شد. همان سال با ادیث فینچ ازدواج کرد که تا پایان عمر با او بود. فرزند وی جان پس از اینکه متوجه شد راسل با همسرش ارتباط دارد دچار جنون شد.[۱۶] البته این موضوع در منابعی مثل کتاب فیلسوفان بدکردار آمده است: «به ادعای همسر جان، سوزان لینزی، فیلسوف ۸۰ ساله او را اغوا کرده بود. مدارک برای اثبات این موضوع مبهم است.»[۱۷]

مرگ[ویرایش]

مجسمهٔ راسل در میدان Red Lion لندن

سرانجام او در دوم فوریه ۱۹۷۰ بر اثر آنفلوآنزا در پنریندیدرایث در ولز درگذشت. بنا به وصیت برتراند، جسدش را سوزانند و خاکسترش را روی کوه‌های ولز ریختند.

سال شمار زندگی[ویرایش]

 • (۱۸۷۲) در ۱۸ می در راونزکراف (Ravenscroft) ویلز متولد شد.
 • (۱۸۷۴) مرگ مادر و خواهر
 • (۱۸۷۶) مرگ پدر
 • (۱۸۷۸) مرگ پدربزرگ - نخست‌وزیر سابق بریتانیا
 • (۱۸۹۰) به کالج ترینیتی در کمبریج وارد شد.
 • (۱۸۹۳) دریافت مدرک لیسانس ریاضی
 • (۱۸۹۴) امتحان پایانی‌ی علوم انسانی/فلسفه (The Moral Sciences Tripos)
 • (۱۸۹۴) با Alys Pearsall Smith ازدواج کرد.
 • (۱۹۰۰) جوزپه پینو را در کنگره بین‌المللی پاریس ملاقات کرد
 • (۱۹۰۱) پارادکس راسل را کشف کرد.
 • (۱۹۰۲) با گوتلوب فرگه نامه‌نگاری کرد.
 • (۱۹۰۸) به عضویت انجمن سلطنتی انتخاب شد.
 • (۱۹۱۶) به دلیل مبارزه ضدجنگ‌اش از کالج ترینیتی اخراج شده و ۱۱۰ پوند هم جریمه شد.
 • (۱۹۱۸) به دلیل مبارزه ضدجنگ‌اش پنج ماه زندانی شد.
 • (۱۹۲۱) از Alys طلاق گرفت و با دورا بلک (Dora Black) ازدواج کرد.
 • (۱۹۲۷)
 • (۱۹۳۱) با مرگ برادرش لقب سومین ارل راسل را کسب کرد.
 • (۱۹۳۵) از دورا طلاق گرفت.
 • (۱۹۳۶) با پاتریشیا (پیتر) هلن اسپنس (Patricia (Peter) Helen Spence) ازدواج کرد.
 • (۱۹۴۳) از بنیاد بارنز (Barnes Foundation) در پنسیلوانیا اخراج شد.
 • (۱۹۴۹) نشان لیاقت (the Order of Merit) را دریافت کرد.
 • (۱۹۵۰) جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد.
 • (۱۹۵۲) از پیتر طلاق گرفت و با ادیث فینچ (Edith Finch) ازدواج کرد.
 • (۱۹۵۵) بیانیه راسل-اینشتین را منتشر کردند.
 • (۱۹۵۷) اولین کنفرانس پاگواش (Pugwash Conference) را برگزار کرد.
 • (۱۹۵۸) رئیس مؤسسهٔ مبارزه برای خلع سلاح هسته‌ای
 • (۱۹۶۱) به دلیل مبارزه‌های ضدهسته‌ای به مدت یک هفته زندانی شد.
 • (۱۹۷۰) در دوم فوریه در Penrhyndeudraeth در ویلز درگذشت.

دیدگاه‌ها و تأثیرات[ویرایش]

فعالیت‌های ضد جنگ[ویرایش]

وی یک فعال ضد جنگ بود[۱۸][۱۹] و به خاطر فعالیت‌های ضد جنگ در خلال جنگ جهانی اول از دانشگاه ترینیتی اخراج و برای پنج‌ماه زندانی شد. از اقدامات صلح طلبانه بعدی راسل می‌توان به راه انداختن کمپینی ضد آدولف هیتلر، انتقاد از استبداد و خفقان در شوروی، اعتراض علیه مداخله ایالات متحده در جنگ ویتنام و تأسیس انستیتوی دفاع از صلح در سال ۱۹۶۳ اشاره نمود.[۱۹]

فعالیت‌های ادبی[ویرایش]

با نگارش آثاری شاخص در دفاع از انسان گرایی و آزادی بیان، جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۵۰ را از آن خود کرد.[۲۰]

ریاضیات[ویرایش]

در ریاضیات او پارادوکس راسل را کشف کرد که منجر به تعمیق و گسترش نظریه مجموعه‌ها گردید.

فلسفه، منطق و نظریات مذهبی و اجتماعی[ویرایش]

راسل در کهولت

علاوه بر ریاضیات، بخش مهمی از شهرت برتراند راسل به سبب نظریاتش در زمینه فلسفه تحلیلی است.[۲۱] راسل از پایه گذاران منطق جدید[۲۲] و بنیانگذاران اصلی فلسفه تحلیلی به شمار می‌رود.[۲۳]

برتراند راسل یکی از مشهورترین فیلسوفان خداناباور قرن بیستم؛ و از منتقدان برجسته اعتقاد و عمل مسیحی بوده‌است. پاره‌ای از نوشتجات وی در این زمینه در کتابی تحت عنوان چرا مسیحی نیستم؟ جمع‌آوری شده‌اند.

البته او همانگونه که در مناظره با فردریک کاپلستون می‌گوید، مدعی توانایی در اثبات عدم وجود خدا نیست؛ اما چند سال بعد به کارگیری تمثیل قوری سماوی سعی در تأکید بر دیدگاه بی خدایانه (به جای ندانم گرایی) نمود.

راسل در من یک خداناباورم یا یک ندانم گرا؟ در سال ۱۹۴۷ می‌گوید:

به عنوان یک فیلسوف، اگر بخواهم برای شنونده‌های فلسفی محض سخن بگویم باید بگویم که خود را یک ندانم گرا توصیف می‌کنم چرا که فکر نمی‌کنم برهانی قاطع وجود داشته باشد که کسی بتواند اثبات کند که خدایی وجود ندارد.

از سوی دیگر اگر بخواهم بر فردی معمولی در خیابان اثری صحیح بگذارم فکر می‌کنم که باید بگویم من یک خداناباور هستم چرا که وقتی می‌گویم نمی‌توانم اثبات کنم که خدایی وجود ندارد مجبورم که همچنین به همانسان بگویم که نمی‌توانم اثبات کنم که خدایان هومری وجود ندارند.

به تصریح او پرسش اساسی فلسفه دین این نیست که آیا هستی ای به نام خداوند دارای خاصیت وجود است یا نیست، بلکه این است که آیا تعریف خداوند مصداق و نمونه‌ای دارد یا خیر. این تحلیل مشهور راسل از «وجود دارد»، عبارت «خداوند وجود دارد» را بی معنا و در زمره غلط‌های گفتاری مصطلح برمی‌شمرد.

وی دین را ناشی از ترس می‌داند به طوری که در کتاب «اجتماع انسانی» خود می‌گوید:

انسان پدیده‌هایی را می‌دیده‌است که باعث ترس و اضطرابش می‌شده و برای اینکه این ترس و اضطراب را آرام کند، نمی‌توانسته ازعلم و شناخت واقعی پدیده‌ها که بعد منجر به پیدا کردن راه حلی مناسب و منطقی می‌شده استفاده کند در نتیجه به جای علاج واقعه یک مسکن برای خود پیدا می‌کرده و به تعبیری دل خود را خوش می‌کرده‌است. مثلاً بااعتقاد به قضا و قدر ناملایمات زندگی را برای خود تعریف می‌کرده. یا با اعتقاد به بهشت و اینکه اگر ما اینجا سختی می‌کشیم در عوض بهشتی وجود دارد که در آنجا راحتیم ناملایمات زندگی را برای خود تحمل پذیر و توجیه می‌کرده‌است.

در کتاب قدرت دربارهٔ سیاستمداران می‌گوید:

کسب قدرت هرچه بیشتر، هدف حاکمان سیاسی بشری است همچنانکه قانون جاذبه، در اجسام، حاکم است... فقط با کشف این رمز که قدرت طلبی، عامل تعیین کننده فعالیت‌های مهم سیاسی است می‌توان طومار تاریخ تحولات سیاسی بشری از باستان تا معاصر را توجیه و تفسیر نمود... به همان ترتیبی که در علم فیزیک، «انرژی» عامل اساسی پدیده‌ها است «قدرت طلبی» مانند انرژی، دارای صور گوناگون است، تموّل، ارتش، مهمات جنگی.

راسل در کتاب اخلاق و سیاست در جامعه می‌نویسد:

اگر انسان را معجونی از فرشته و حیوان بدانیم حقّاً دربارهٔ حیوان بی انصافی کرده‌ایم پس چه بهتر است که او را - ترکیبی از فرشته و شیطان بدانیم.

راسل در فصل آخر کتاب «آیا بشر آینده‌ای هم دارد»، یادآور می‌شود که پیشرفت علم با وجود این رهبران خودخواه، تا چه حد به مصائب بشر افزوده؛ به نظر او نزاع سال ۱۹۶۱ کندی و خروشچف تا نابود کردن همه ابناء بشر فاصله‌ای نداشته‌است».

او می‌نویسد:

اینک (ژوئیه ۱۹۶۱) مهمترین مسئله‌ای که در برابر جهان قرار دارد بدینقرار است:

آیا از راه جنگ می‌توان چیزی بدست آورد که مورد پسند کسی باشد؟ کندی و خروشچف می‌گویند آری؛ مردانی که از سلامت عقل، برخوردارند می‌گویند نه. اگر این دو را قادر به تخمین احتمالات عقلانی بدانیم، ناگزیر به این نتیجه می‌رسیم که هر دو نفر بر این امر که وقت خاتمه دادن به وجود بشر رسیده‌است اتفاق نظر دارند.

خلاصه‌ای از سیر تحولات فلسفی راسل، در کتاب تکامل فلسفی من به قلم خود او به تحریر درآمده‌است.

گزیده آثار[ویرایش]

برتراند راسل در طول حیاتش مقالات و کتاب‌های بسیاری به جای گذاشت. فهرست زیر شامل گزیده‌ای از مشهورترین آثار وی است.

1 تحليل علمي ـ فلسفي از اصول مارکسيسم ماترياليسم/ بقلم برتراند راسل، موريس مترلينگ، آندره ژيد؛ ترجمه س. م.- کاروان، ‎۱۳۵۷. مارکسيسم
‎۲
آرمان‌هاي سياسي/ برتراندراسل؛ ترجمه مهدي افشار.- تهران: زرين، ‎۱۳۵۷.
علوم سياسي
‎۳
پيروزي سفيد/ برترراند راسل؛ ترجمه پرويز مهاجر.- رازي، ‎۱۳۶۳.
ايالات متحده -- سياست و حکومت
‎۴
در تربيت بخصوص در دوره اول کودکي/ تاليف برتراند راسل؛ ترجمه عباس شوقي.- ‎۱۳۳۹.
آموزش و پرورش کودکان
‎۵
زناشوئي و اخلاق/ برتراند راسل؛ ترجمه ابراهيم يونسي.- تهران: شرکت سهامي نشر انديشه، ‎۱۳۴۱.
امور جنسي -- اخلاق
‎۶
حقيقت و افسانه/ نوشته برتراند راسل؛ منصور مشگين‌پوش.- [تهران]: رازي، ‎۱۳۶۱.
مقاله‌هاي انگليسي
‎۷
جهان‌بيني علمي/ برتراند راسل؛ ترجمه حسن منصور.- تهران: آگاه، ‎۱۳۶۰.
علوم -- روش‌شناسي
‎۸
شاهراه خوشبختي/ برتراند راسل؛ ترجمه ع. وحيد مازندراني.- تهران: اميرکبير، ‎۱۳۵۵.
موفقيت
‎۹
زمينه‌هاي فلسفه/ تاليف برتراند راسل؛ ترجمه محسن امير.- تهران: کيهان، ‎۱۳۴۹ -.
فلسفه -- تاريخ
‎۱۰
علم ما به عالم خارج، به عنوان زمينه‌اي براي بکاربردن روش علمي در فلسفه/ تاليف برتراند راسل؛ ترجمه منوچهر بزرگمهر.- تهران: بنگاه ترجمه و نشر کتاب، ‎۱۳۴۸.
شناخت (فلسفه)
‎۱۱
علم و مذهب/ از برتراند راسل؛ ترجمه رضا مشايخي.- تهران: دهخدا، ‎۱۳۵۵.
علم و دين
‎۱۲
عمل و تئوري بلشويسم/ برتراند راسل؛ ترجمه احمد صبا.- کتاب تهران.
کمونيسم
‎۱۳
قدرت/ نوشته برتراند راسل؛ ترجمه نجف دريابندري.- تهران: خوارزمي، ‎۱۳۶۱.
علوم سياسي
‎۱۴
درک تاريخ/ اثر برتراند راسل؛ ترجمه يدالله طوسي.- تهران: کتابخانه ابن سينا، ‎۱۳۴۱.
تاريخ -- فلسفه
‎۱۵
در ستايش فراغت و چند مقاله ديگر/ برتراند راسل؛ ترجمه ابراهيم يونسي.- تهران: انديشه، ‎۱۳۴۹.
مقاله‌هاي انگليسي
‎۱۶
تاثير علم بر اجتماع/ برتراند راسل؛ ترجمه محمود حيدريان.- تهران: دهخدا، ‎۱۳۴۳.
علوم -- جنبه‌هاي اجتماعي
‎۱۷
مسائل فلسفي/ اثر برتراند راسل؛ ترجمه احمد اردوبادي.- تهران: کانون معرفت.
فلسفه انگليسي
‎۱۸
تاثير علم بر اجتماع/ برتراند راسل؛ ترجمه مهدي افشار.- تهران: زرين، ‎۱۳۳۵.
علوم -- جنبه‌هاي اجتماعي
‎۱۹
چرا مسيحي نيستم، مقالاتي چند راجع به مذهب و موضوعات مربوط به آن/ برتراند راسل؛ ترجمه س. الف. س. طاهري.
راسل، برتراند راسل، ۱۸۷۲ - ‎۱۹۷۰م. Russell, Bertrand Russell‎ -- مقاله‌ها و خطابه‌ها
‎۲۰
انقلاب اکتبر ‎۱۹۱۷ و اسلام/ برتراند راسل؛ ترجمه مهدي قائني.- قم: خانه کتاب، ‎۱۳۵۹.
روسيه شوروي-- اوضاع اجتماعي
‎۲۱
جنايات جنگ در ويتنام/ [نوشته] برتراند راسل؛ ترجمه ايرج مهدويان.- تهران: فرهنگ، ‎۱۳۴۷.
جنگ ويتنام، ۱۹۶۱ - ‎۱۹۷۵م
‎۲۲
مسائل فلسفه/ نوشته برتراند راسل؛ ترجمه منوچهر بزرگمهر.- [تهران]: خوارزمي، ‎۱۳۴۷.
فلسفه انگليسي
‎۲۳
مرجع قدرت و فرد/ نوشته برتراند راسل؛ ترجمه منصور مشگين‌پوش.- تهران: رازي، ‎۱۳۶۲.
قدرت (علوم اجتماعي)
‎۲۴
قدرت، دولت و فرد/ اثر برتراند راسل؛ ترجمه عليرضا شاهين نوري.- تهران: دهخدا.
قدرت (علوم اجتماعي)
‎۲۵
آينده بشر/ برتراند راسل؛ ترجمه م. منصور.- نشر انديشه، ‎۱۳۴۳.
انسان‌شناسي -- مقاله‌ها و خطابه‌ها
‎۲۶
اخلاق و سياست در جامعه/ تاليف برتراند راسل؛ ترجمه محمود حيدريان.- ‎۱۳۴۹.
اخلاق اجتماعي
‎۲۷
آيا بشر آينده‌اي هم دارد؟/ برتراند راسل؛ ترجمه م. منصور.- تهران: مرواريد، ‎۱۳۴۴.
حقوق بشر
‎۲۸
تحليل ذهن/ نوشته برتراند راسل؛ ترجمه منوچهر بزرگمهر.- تهران: شرکت سهامي انتشارات خوارزمي، ‎۱۳۴۸.
روانشناسي
‎۲۹
تسخير خوشبختي/ برتراند راسل؛ ترجمه فريدون حاجتي.- تهران: گنجينه، ‎۱۳۶۹.
خوشبختي
‎۳۰
جستارهاي فلسفي/ نوشته برتراند راسل؛ ترجمه ميرشمس‌الدين اديب سلطاني.- تهران: اميرکبير، ‎۱۳۶۳.
فلسفه جديد
‎۳۱
چرا مسيحي نيستم/ برتراند راسل؛ [ترجمه] روح‌الله عباسي.- تهران: انتشارات روز، ‎۱۳۴۷.
آزادانديشي
‎۳۲
تاريخ فلسفه غرب و روابط آن با اوضاع سياسي و اجتماعي از قديم تا امروز/ برتراند راسل؛ ترجمه نجف دريابندري.- ‎۱۳۴۷.
فلسفه-- تاريخ
‎۳۳
الفباي نسبيت/ تاليف برتراند راسل؛ ترجمه محمود خاتمي.- موسسه انتشارات مدبر، ‎۱۳۷۰.
نسبيت (فيزيک)
‎۳۴
مفهوم نسبيت انشتن و نتايج فلسفي آن/ نويسنده برتراند راسل؛ مترجم مرتضي طلوعي.- تهران: اميرکبير، ‎۱۳۴۰.
نسبيت (فيزيک)
‎۳۵
ماده و ياد: رهيافتي به رابطه جسم و روح/ اثر هانري برگسن؛ با توضيحات و مقدمه‌اي در نقل آراء دانشمندان اخير و پاسخ اعترضات برتراندراسل؛ مترجم علي قلي بياني.- تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامي، ‎۱۳۷۵.
جسم و جان
‎۳۶
جنگ هسته‌اي/ برتراند راسل؛ ترجمه فريدون حاجتي.- تهران: اکباتان، ‎۱۳۶۲.
جنگ هسته‌اي
‎۳۷
شرح حال برتراند راسل بقلم خودش/ برتراند راسل؛ ترجمه مسعود انصاري.- تهران: فروغي، ‎۱۳۵۰.
راسل، برتراند راسل، ۱۸۷۲ - ‎۱۹۷۰م. Russell, Bertrand Russell‎
‎۳۸
اميدهاي نو/ تاليف برتراند راسل؛ ترجمه شايگان.- [تهران]، [‎۱۳۳۶؟].
مسائل اجتماعي
‎۳۹
آرمانهاي سياسي/ برتراند راسل؛ ترجمه حسن سيدي منصور.- تبريز: ابن‌سينا، ‎۱۳۴۶.
علوم سياسي
‎۴۰
زناشوئي و اخلاق/ برتراند راسل؛ ترجمه مهدي افشار.- تهران: کاويان، ‎۱۳۵۴.
امور جنسي -- اخلاق
‎۴۱
زندگينامه برتراند راسل به قلم خودش/ ترجمه احمد بيرشک.- تهران: خوارزمي، ‎۱۳۷۷.
راسل، برتراند راسل، ۱۸۷۲ - ‎۱۹۷۰م. Russell, Bertrand Russell‎-- سرگذشتنامه
‎۴۲
قدرت "تحليل جديد جامعه"/ نويسنده آرتور ويليام برتراند راسل؛ ترجمه‌ي هوشنگ منتصري.- تهران: موسسه مطبوعاتي عطائي.
علوم سياسي
‎۴۳
غزو السعادة: کيف تصبح سعيدا في الحياة الزوجية، العمل، المجتمع/ برتراند راسل؛ تعريب سمير شيخاني.- بيروت: دارالامير، ‎۱۴۱۵ق. = ‎۱۹۹۵م.
خوشبختي
‎۴۴
قدرت/ نوشته برتراند راسل؛ ترجمه نجف دريابندري.- [ويرايش ‎۲].- تهران: خوارزمي، ‎۱۳۷۱.
علوم سياسي
‎۴۵
جنگ ويتنام/ نوشته برتراندراسل؛ ترجمه صمد خيرخواه.- [تهران]: شرکت سهامي انتشارات خوارزمي، ‎۱۳۵۱.
جنگ ويتنام، ۱۹۶۱ - ‎۱۹۷۵م
‎۴۶
مشکلات جهاني افزايش جمعيت؛ مجموعه مقالات شامل: ‎۱ـ فشار جمعيت و جنگ.../ برتراند راسل...[ و ديگران]؛ ترجمه احمد کتابي.- [تهران]: چاپخانه خوشه، ‎۱۳۵۱.
جمعيت
‎۴۷
مقدمه‌اي بر فلسفه رياضي/ برتراند راسل؛ ترجمه ابوالقاسم لاله.- [تهران]: ياسين، ‎۱۳۷۶.
رياضيات -- فلسفه
‎۴۸
جهاني که من ميشناسم/ برتراند راسل؛ ترجمه روح‌الله عباسي.- تهران: اميرکبير، ‎۱۳۴۵.
تحولات اجتماعي
‎۴۹
تسخير خوشبختي/ برتراند راسل ؛برگردان مهدي قراچه‌داغي.- تهران: نشر ذهن‌آويز، ‎۱۳۷۸.
خوشبختي
‎۵۰
آموزش و زندگي بهتر/ از برتراندراسل؛ ترجمه ناهيد فخرائي.- تهران: بنگاه ترجمه و نشر کتاب، ‎۱۳۵۵.
آموزش و پرورش
‎۵۱
عرفان و منطق/ تاليف برتراندراسل؛ ترجمه نجف دريابندري.- تهران: کتابهاي جيبي، ‎۱۳۶۲.
فلسفه -- مقاله‌ها و خطابه‌ها
‎۵۲
شرح انتقادي فلسفه لايبنيتس به ضميمه قطعات برجسته/ برتراند راسل؛ به همراه مقدمه جديد جان اسلاتر؛ ترجمه ايرج قانوني.- تهران: نشر ني، ‎۱۳۸۲.
لايبنيتس، گوتفريد ويلهلم فون، ۱۶۴۶ - ‎۱۷۱۶م. Leibniz, Gattfried Willhelm von‎ -- نقد و تفسير
‎۵۳
زناشويي و اخلاق/ برتراند راسل ؛ترجمه ح. منتظم.- تهران: بنگاه نشر انديشه، ‎۱۳۳۷.
امور جنسي -- اخلاق
‎۵۴
گزيده آثار راسل/ ترجمه مهدي افشار؛ ويرايش رابرت اي. اگنر.- [تهران]: زرين، [-‎۱۳۵].
راسل، برتراند راسل، ۱۸۷۲ - ‎۱۹۷۰م. Russell, Bertrand Russell‎
‎۵۵
الفباي شهروند خوب و تاريخ جهان در يک کلام/ برتراند راسل؛ ترجمه‌ي رضي هيرمندي؛ تصويرگر: فرانسيسکا تمرسون؛ زير نظر شوراي ادبي.- تهران: افق، ‎۱۳۸۶.
طنز انگليسي
‎۵۶
تاريخ فلسفه غرب/ برتراند راسل، ترجمه نجف دريا بندري.- [ويرايش ‎۳؟].- تهران: کتاب پرواز، ‎۱۳۷۳.
فلسفه غرب
‎۵۷
فلسفه تحليل منطقي (برگرفته از تاريخ فلسفه غرب)/ برتراند راسل؛ گزينش و ترجمه سعيد توکلي پارسان.- تهران: کتاب روشن، ‎۱۳۸۷.
فلسفه غرب
‎۵۸
آزادي و سازمان: پيدايش و سير تکوين سوسياليسم، ليبراليسم، راديکاليسم، ناسيوناليسم/ برتراند راسل؛ ترجمه علي رامين.- تهران: فرزان، ‎۱۳۸۶.
آزادي
‎۵۹
احلام الاعلام و قصص اخري/ تاليف: برتراند راسل؛ ترجمة: شاکر ابراهيم؛ مراجعة عبدالحليم البشلاوي.- بغداد: قاهره: دارالشؤون الثقافيه العامه: الهيئة المصرية العامة للکتاب.
داستانهاي کوتاه انگليسي -- قرن ‎۲۰م
‎۶۰
تکامل فلسفي من/ برتراند راسل؛ ترجمه نواب مقربي.- تهران: صراط، ‎۱۳۸۷.
راسل، برتراند راسل، ۱۸۷۲ - ‎۱۹۷۰م. Russell, Bertrand Russell‎
‎۶۱
تحليل ذهن/ نوشته برتراند راسل؛ ترجمه منوچهر بزرگمهر.- تهران: خوارزمي، ‎۱۳۸۷.
روانشناسي
‎۶۲
جهان‌بيني علمي/ برتراند راسل؛ ترجمه حسن منصور.- [ويرايش ‎۲؟].- تهران: آگاه، ‎۱۳۷۸.
علوم
‎۶۳
عرفان و منطق/ برتراند راسل؛ [ترجمه] نجف دريابندري.- تهران: شرکت سهامي کتابهاي جيبي، [‎۱۳۴۹].
فلسفه-- مقاله‌ها و خطابه‌ها
‎۶۴
اتميسم منطقي/ برتراند راسل؛ ترجمه جلال پي‌کاني.- تهران: علم، ‎۱۳۸۸.
ذره‌گرايي
‎۶۵
عبادة الانسان الحر/ تاليف: برتر اندر راسل؛ ترجمة: محمدقدري عمارة؛ مراجعة: الهامي جلال عمارة.- قاهره: المجلس الاعلي للثقافة، ‎۲۰۰۵م.
انسان‌شناسي فلسفي
‎۶۶
بحوث غير مالوفة/ تاليف: برتر اندر سل؛ ترجمة: سمير عبده.- دمشق: دارالتکوين، ‎۲۰۰۹م.
فلسفه -- تاريخ و نقد
‎۶۷
رساله‌ي منطقي ـ فلسفي/ نوشته‌ي لودويگ ويتگنشتاين؛ پارسي از: ميرشمس‌الدين اديب سلطاني؛ درآمد برتراند راسل.- [ويرايش؟].- تهران: اميرکبير، ‎۱۳۸۸.
منطق رياضي
‎۶۸
نحو عالم افضل/ تاليف: برتراند رسل؛ ترجمة و مراجعة: دريني خشبة، عبدالکريم احمد.- قاهره: المرکز القومي للترجمة، ‎۲۰۰۷م.
تحولات اجتماعي
‎۶۹
ماوراء المعني و الحقيقة/ تاليف: برتراند راسل؛ ترجمة: محمدقدري عمارة؛ مراجعة: الهامي جلال عمارة.- قاهره: مجلس الاعلي للثقافة، ‎۱۴۲۶ق. = ‎۲۰۰۵م.
معني‌شناسي (فلسفه)
‎۷۰
الفوز بالسعادة/ تاليف برتراند راسل؛ ترجمة سمير عبدة.- بيروت: دارمکتبة الحياة، ‎۱۹۸۰م.
خوشبختي
‎۷۱
اصول نوسازي جامعه/ برتراند راسل؛ ترجمه: مهدي افشار.- تهران: زرين، ۲۵۳۷ = ‎۱۳۵۷.
جامعه‌شناسي
‎۷۲
اثر العلم في المجتمع/ برتراند راسل؛ ترجمة: صباح صديق الدملوجي؛ مراجعة: حيدر حاج اسماعيل.- بيروت: المنظمة العربية للترجمة، ‎2008م.
علوم-- جنبه‌هاي اجتماعي
‎۷۳
تاريخ فلسفه غرب/ برتراند راسل؛ ترجمه نجف دريابندري.- [ويرايش ‎۲].- تهران: کتاب پرواز: کتاب آوند دانش، ‎۱۳۹۰.
فلسفه-- تاريخ
‎۷۴
تاريخ فلسفه غرب/ برتراند راسل؛ ترجمه نجف دريابندري.- تهران: پرواز، ‎۱۳۶۵.
فلسفه-- تاريخ
‎۷۵
السلطة و الفرد/ برتراند راسل؛ ترجمة و تقديم: نوري جعفر.- کلن؛ بغداد: الجمل، ‎۲۰۰۵م.
فلسفه انگليسي -- قرن ‎۲۰م
‎۷۶
برگزيده‌ي نوشته‌هاي اساسي برتراند راسل/ رابرت اگنر، لستر دنان؛ ترجمه‌ي کاظم فيروزمند.- تهران: مهر ويستا، ‎۱۳۹۱.
راسل، برتراند راسل، ۱۸۷۲ - ‎۱۹۷۰م. Russell, Bertrand Russell‎
‎۷۷
قدرت و فرد/ برتراند راسل؛ ترجمه: مهدي افشار.- زرين.
قدرت (علوم اجتماعي)
‎۷۸
سه رساله در باب معني/ گوتلب فرگه، برتراند راسل؛ پيتر استراوسن؛ مترجم راحله گندمکار.- تهران: نشر قطره، ‎۱۳۹۱.
معني‌شناسي (فلسفه)
‎۷۹
مختارات من افضل ما کتب/ برتراند راسل؛ ترجمة محمد قدري عمارة؛ مراجعة الهامي جلال عمارة.- قاهره: المجلس الاعلي للثقافة، ‎۲۰۰۴م.
فلسفه غرب
‎۸۰
مسائل فلسفه/ نوشته برتراند راسل؛ ترجمه منوچهر بزرگمهر.- تهران: خوارزمي، ‎۱۳۹۰.
فلسفه انگليسي
‎۸۱
قدرت/ نوشته برتراند راسل؛ ترجمه نجف دريابندري.- تهران: خوارزمي، ‎۱۳۹۰.
قدرت (علوم اجتماعي)
‎۸۲
در ستايش بطالت/ برتراند راسل؛ مترجم محمدرضا خاني.- تهران: نيلوفر، ‎۱۳۹۳.
مسائل اجتماعي
‎۸۳
پژوهشي در معناداري و صدق/ برتراند راسل؛ ترجمه همايون کاکاسلطاني.- تهران: جامي، ‎۱۳۹۴.
معني‌شناسي (فلسفه)
‎۸۴
مسئله چين/ نوشته برتراند راسل؛ مترجم امير سلطان‌زاده.- تهران: علم، ‎۱۳۹۴.
چين
‎۸۵
چرامن مسيحي نيستم و مقالاتي ديگر درباره دين و موضوعات مربوط به آن/ نويسنده: برتراند راسل؛ گردآوري: پل ادواردز؛ مترجم امير سلطان‌زاده.- تهران: علم، ‎۱۳۹۵.
آزادانديشي

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Sidney Hook, "Lord Russell and the War Crimes Trial", Bertrand Russell: critical assessments, Volume 1, edited by A. D. Irvine, (New York 1999) page 178
 2. Stanford Encyclopedia of Philosophy, "Bertrand Russell", 1 May 2003
 3. Bertrand Russell (Stanford Encyclopedia of Philosophy)
 4. Richard Rempel (1979). "From Imperialism to Free Trade: Couturat, Halevy and Russell's First Crusade". Journal of the History of Ideas (University of Pennsylvania Press) 40 (3): 423–443. doi:10.2307/2709246 Check |doi= value (help). JSTOR 2709246. 
 5. Bertrand Russell (1988) [1917]. Political Ideals. Routledge. ISBN 0-415-10907-8 (help). 
 6. Samoiloff, Louise Cripps. C.L.R. James: Memories and Commentaries, p. 19. Associated University Presses, 1997. ISBN 0-8453-4865-5
 7. The Nobel Prize in Literature 1950
 8. Hestler, Anna (2001). Wales. Marshall Cavendish. p. 53. ISBN 0-7614-1195-X.
 9. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ برتراند راسل. جهانی که من می‌شناسم. انتشارات امیرکبیر، ۱۳۴۵. ۳. 
 10. Bloy, Marjie, Doctor of Philosophy. "Lord John Russell (1792-1878)". Retrieved 28 October 2007. 
 11. The Autobiography of Bertrand Russell, p.38
 12. The Autobiography of Bertrand Russell, p.35
 13. راجرز، ن. ، تامپسون، م. (1393). فیلسوفان بدکردار. ترجمه احسان شاه قاسمی. تهران: انتشارات امیرکبیر
 14. Ward, H. (2003). A man of small importance: My father Griffin Barry. Debenham: Dormouse Books.
 15. راجرز، ن. تامپسون، م. (1393). فیلسوفان بدکردار. ترجمه احسان شاه قاسمی. تهران: انتشارات امیرکبیر
 16. کتاب: فیلسوفان بدکردار، نوشته: Rodgers and Thompson, صفحه 119, متن اصلی: According to Susan, who hero-worshipped ‘Diddy’ as she called Russell, yet who in some ways understood him oddly well, the octogenarian philosopher now seduced his daughter-in-law. Evidence for this is ambiguous, but their closeness cannot have helped John, whom Susan anyway abandoned for the writer Christopher Wordsworth
 17. Richard Rempel (1979). "From Imperialism to Free Trade: Couturat, Halevy and Russell's First Crusade". Journal of the History of Ideas 40 (3): 423–443. doi:10.2307/2709246.
 18. ۱۹٫۰ ۱۹٫۱ Bertrand Russell (1988) [1917]. Political Ideals. Routledge. ISBN 0-415-10907-8.
 19. The Nobel Foundation (1950). Bertrand Russell: The Nobel Prize in Literature 1950. Retrieved on 11 June 2007.
 20. دائرةالمعارف فلاسفه استانفورد
 21. گراهام پریست. «وصف‌ها و وجود: آیا یونانیان زئوس را می‌پرستیدند؟». در منطق. ترجمهٔ بهرام اسدیان. چاپ اول. تهران: نشر ماهی، ۱۳۸۷. صفحهٔ ۴۸. 
 22. Ludlow, Peter, "Descriptions", The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Fall 2008 Edition), Edward N. Zalta (ed.), URL = [۱].

پیوند به بیرون[ویرایش]

Writings available online

Audio

Other