دیوید چالمرز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
David John Chalmers
David Chalmers TASC2008.JPG
زادهٔ۲۰ آوریل ۱۹۶۶ ‏(۵۵ سال)
سیدنی، استرالیا
دورهفلسفه معاصر
حیطهفلسفه غربی
مکتبفلسفه تحلیلی
علایق اصلی
فلسفه ذهن
خودآگاهی
فلسفه زبان
ایده‌های چشمگیر
مسئله دشوار خودآگاهی; Extended mind; Two-dimensional semantics; Biological dualism
تأثیرگذار بر

دیوید جان چالمرز (به انگلیسی: David John Chalmers) (زاده ۲۰ آوریل ۱۹۶۶) فیلسوف و دانشمند علوم شناختی در زمینه فلسفه ذهن و فلسفه زبان است. وی استاد دانشگاه ملی استرالیا و دانشگاه نیویورک[۱] و همچنین مدیر مرکز خودآگاهی در دانشگاه ملی استرالیا است. در سال ۲۰۱۳ او به عنوان همکار فرهنگستان هنر و علوم آمریکا انتخاب شد.

رهیافتهای فلسفی

کار معروف وی در فلسفه ذهن طرح مسئله دشوار خودآگاهی است. این مسئله را در کتاب ذهن خودآگاهی و مقاله رویارویی با مشکل دشوار خودآگاهی مطرح کرده‌است. چالمرز میان مشکلات آسان خودآگاهی از قبیل یافتن همبسته‌های عصبی آگاهی و مشکل دشوار خودآگاهی تمایز قائل می‌شود. مشکل دشوار این است که اصلاً چرا خودآگاهی وجود دارد؟ چگونه از سازوکارهای فیزیکی و عصبی خودآگاهی ظهور می‌یابد؟ این دیدگاه تجربه ذهنی را که به کیفیات ذهنی معروفند، مستقل از رفتار در نظر می‌گیرد. به نظر او میان دستگاه فیزیکی و دستگاه ذهنی یک شکاف تبیینی وجود دارد.

او در استدلال‌های خود یک زامبی فلسفی ابداع می‌کند: زامبی همانند یک شخص معمولی رفتار می‌کند و سخن می‌گوید اما فاقد هرگونه تجربه ذهنی است. چالمرز استدلال می‌کند که زامبی تصورپذیر بوده و از لحاظ منطقی ممکن است.

تألیفات

  • ذهن خودآگاه (۱۹۹۶)
  • به سوی علم خودآگاهی (۱۹۹۹)
  • فلسفه ذهن: متون کلاسیک و معاصر (۲۰۰۲)
  • کاراکتر خودآگاهی (۲۰۱۰)
  • ساختن جهان (۲۰۱۲)

جستارهای وابسته

منابع

پیوند به بیرون