ذهن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

واژهٔ ذهن، مجموعه‌ای است با یک فرماندهی واحد که مغز نامیده می‌شود. هوش ذاتی و دانایی آموختنی و آگاهی‌های دریافتی از اندیشه، ادراک، حافظه، احساسات، امیال، تخیل مجموعاً در تشکلی به اسم مغز (رفتارهای تازهٔ ارادی) و (رفتارهای تکراری و عادی شده) انسان را فرماندهی می‌کنند.فرمان‌های صادر شده از مغز توسط نخاع که پیام رساننده‌ای زنده و چالاک است به میلیاردها سلول در اندام‌های مختلف رسیده و باعث انجام شدن یا نشدن یک عمل می‌شوند. پایانه‌ها و حس‌سنج‌های محیطی بازخورد مربوط را به مغز برمی‌گردانند که این روند باعث شادابی و احساس اعتماد به نفس در آدمیان می‌شود. البته هنگام به‌کارگیری واژه ذهن، بیشتر مردم منظورشان محاسبات فکری و عقلی است. با این وجود نظریاتی هم ارائه گردیده که به‌طور کل با بقیه نظریات متفاوت می‌باشد که مشهورترین آنها نظریه امرائی است که ذهن را بعد مادی وجود انسان می‌داند. این نظریه معتقد است که ذهن جنبهٔ مادی داشته یا بخشی از آن مادی است؛ بر اساس این نظریه کالبد انسانی در حیطهٔ ذهن قرار دارد.

ذهن در واقع مجموع تصوراتی میباشد که به صورت روزمره به آن میپردازیم. ذهن وظیفه کنترل رفتار و اعمالی را به عهده دارد که ما اصلا به آنها حتی فکر هم نمیکنیم. برای مثال نفس کشیدن، پلک زدن و پمپاژ جریان خون همگی از وظایف ذهن هستند و تصمیم گیری ما بر آنها تاثیر چندانی ندارد. یکی دیگر از نام های ذهن ضمیر باطن میباشد.

نظریه‌های مربوط به ذهن و کارکرد آن بی‌شمار است. اولین تفکرات دربارهٔ ماهیت ذهن، توسط افرادی مانند زرتشت، بودا، افلاطون، شانکرا و دیگر فلاسفه و متفکران باستانی یونان و هند و پس از آن‌ها توسط فلاسفه اسلامی صورت گرفت. نظریه‌های گذشتگان، بر پایهٔ خداگرایی و الهیات بنا شده و فلسفه ذهن را پیوندی میان ذهن، روح، ماوراءالطبیعه و جوهر ذاتی می‌داند. در نظریه‌های معاصر که بر پایهٔ پژوهش‌های علمی دربارهٔ مغز است، ذهن را انعکاسی از فعالیت‌های درون کاسهٔ سر که مغز در آن قرار دارد می‌دانند که دارای دو جلوهٔ خودآگاه و ناخودآگاه است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]