آلبرت الیس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آلبرت الیس
زادهٔ۲۷ سپتامبر ۱۹۱۳
پیتسبورگ، ایالات متحده آمریکا
درگذشت۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۰۷ (۹۳ سال)
نیویورک، ایالات متحده آمریکا
محل زندگیایالات متحده آمریکا
ملیتآمریکایی
شناخته‌شده برایFormulating and developing رفتاردرمانی معقول، رفتاردرمانی شناختی
جایزه(ها)2003 award from the Association for Rational Emotive Behaviour Therapy (UK), Association for Behavioral and Cognitive Therapies 2005 Lifetime Achievement Award, Association for Behavioral and Cognitive Therapies 1996 Outstanding Clinician Award, American Psychological Association 1985 award for Distinguished professional contributions to Applied Research, American Humanist Association 1971 award for "Humanist of the Year", New York State Psychological Association 2006 Lifetime Distinguished Service Award, American Counseling Association 1988 ACA Professional Development Award, National Association of Cognitive-Behavioral Therapists' Outstanding Contributions to CBT Award, American Psychological Association 2013 Award For Outstanding Lifetime Contributions to Psychology
پیشینه علمی
شاخه(ها)روان‌شناسی بالینی، فلسسفه and روان‌درمانی

آلبرت الیس (به انگلیسی: Albert Ellis) (متولد ۲۷ سپتامبر ۱۹۱۳ - درگذشته در ژوئیه ۲۰۰۷) یک روان‌شناس آمریکایی بود

وی بنیانگذار و رئیس افتخاری نهاد آلبرت الیس نیویورک بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

الیس در یک خانواده یهودی در پیتسبورگ در ایالت پنسیلوانیا در ۱۹۱۳ زاده شد. الیس بزرگ‌ترین فرزند خانواده بود و پدر وی مردی کاسب کار و بیشتر در سفرهای بازرگانی و دور از خانه بسر می‌برد.

در اتوبیوگرافی خویش الیس مادرش را زنی در خود رفته با اختلال دوقطبی تشریح نموده‌است.

الیس تا سال ۱۹۴۳ در دوره روان تحلیل گری آموزش می‌دید. اما در آن زمان‌ها شروع به ساختن آزمون‌های کاغذ و مدادی کرد. در میان تمام تست‌های موجود او تست MMPI را بهترین تست می‌دانست. در سال ۱۹۴۷ مدرک دکترای خود را دریافت کرد. در آن زمان همچنان علاقه شدیدی به نظریه فروید داشت. پس از یک دوره آموزشی دیگر در تست رورشاخ ایمان او به نظریه روان تحلیل گری رو به افول نهاد. از بین روانشناسان هورنای، آدلر، فروم و سالیوان بیشترین تأثیر را بر او گذاشتند. پس از آن شروع به مطالعه کتب فلاسفه باستانی و جدید کرد. در سال ۱۹۵۳ او به کلی از روان تحلیل گری فاصله گرفت و خود را درمانگر عقلانی نامید.

در سال ۱۹۵۵ شیوه رفتار درمانی عقلانی هیجانی[۱] (REBT) را توسعه داد. او درجه کارشناسی ارشد و دکتری روان‌شناسی کلینکی را از دانشگاه کلمبیا و برد روان شناسان حرفه‌ای آمریکا[۲] (ABPP) را در اختیار داشت.

بالاخره در سال ۱۹۵۵ او درمان عقلانی خود را پایه‌گذاری کرد که بر اساس آن مشکلات درمان جویان و مراجعین به خاطر فلسفه شخصی آن هاست که با دردهای هیجانی آن‌ها همراه می‌شود. این رویکرد بر درمان فعال تأکید می‌کند تغییر عقاید خودتخریبگر و رفتارهایی است که این عقاید غیرمنطقی و خشک را نشان می‌دهد. در سال ۱۹۵۷ به‌طور رسمی این درمان را شروع کرد و دو سال بعد اولین کتاب خود را منتشر کرد. انجمن روانشناسی آمریکا کمی به این درمان علاقه نشان داد اما آن را مخالف روح زمان دانست. در سال ۱۹۵۹ انستیتو زندگی عقلانی تأسیس شد.

پانویس[ویرایش]

  1. Rational Emotive Behavior Therapy
  2. American Board of Professional Psychology|

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]