برهان اختیار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

برهان اراده آزاد (به انگلیسی: Argument from free will یا به اختصار AFFW)، استدلالی است دال بر اینکه علم مطلق خدا با اختیار داشتن انسان‌ها سازگار نیست. از این‌رو هر تصویری از خدا که هر دو مفهومِ علم مطلق و اختیار را بپذیرد دچار ناسازگاری است.

استدلالی علیه وجود خدا[ویرایش]

این برهان توسط دن بارکر ارائه شد و بدین شرح است: "خدا نمی تواند وجود داشته باشد و موجود خود متناقض نماست چرا که اراده ندارد. او می داند که قرار است در اینده چه کاری انجام دهد و چه تصمیمی بگیرد چه کسی را نجات دهد و چه کسی را بکشد پس از خود اراده ای ندارد و تماما مجبور است کار هایی را بکند که خود از قبل می دانست باید این کار ها را انجام دهد.اگر هم خدا وجود می داشت چاره ای جز خلق جهان نداشت و محکوم به این کار بود."

جواب اولیه[ویرایش]

در این استدلال یک اشکال وجود دارد که علم نامتناهی خدا دو معنا دارد:

۱- او همه آن چه را که برای دانستن خود انتخاب می‌کند می‌داند و بنابراین منطقاً ممکن است. یا به شکل شدیدتر: ۲- او همه چه را که می توان به طور منطقی دانست می داند. اگر علم نامتناهی خداوند به معنای اول آن به کار رود، اطلاق برهان بالا بستگی به این دارد که خداوند چه چیزی را برای شناخت انتخاب می کند و بنابراین حجت کاملی بر عدم وجود خدا نیست. استدلال در هر دو مورد بر این فرض استوار است که منطقاً ممکن است خداوند هر چه را که برای دانستن انتخاب نماید، پیش از انتخاب، بداند. مکتب عقاید جامعه گرایانه معتقد است که اراده آزاد با جبر سازگار است و بنابراین مفروضات این استدلال را نمی پذیرد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]