مایکل دامت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مایکل دامت (۲۸ ژوئن ۱۹۲۵–۲۷ دسامبر ۲۰۱۱) فیلسوف تحلیلی بریتانیایی بود.[۱][۲]

زندگی[ویرایش]

وی یکی از اعضای بنیان‌گذار کمیته ادغام نژادی آکسفورد در سال ۱۹۶۵ بود. مشغولیت‌های فلسفی اصلی دامت منطق، زبان و ریاضیات بود. وی در مورد نوشته‌های ریاضی‌دان آلمانی قرن نوزدهم، گوتلوب فرگه، مرجع محسوب می‌شد. فرگه تلاش می‌کرد ثابت کند که منطق صوری می‌تواند بر تمام حقایق ریاضی حاکم باشد.

دامت به‌ویژه برای کار روی حقیقت و معنا و استلزامات آنها برای مباحثه میان رئالیزم و آنتی‌رئالیزم – اصطلاحی که وی در موردش به طور گسترده نوشت و به توضیح و معرفی آن کمک کرد - شناخته شده است. دامت همچنین مرد خانواده بود و در زمینهٔ کارت‌های تاروت هم مرجع به‌حساب می‌آمد. همسر او، آن، در بسیاری از پروژه‌های تألیفی با او همکاری کرد.

دامت در سال ۱۹۴۳ برای تحصیل تاریخ در آکسفورد بورسیه شد اما در همان سال برای خدمت سربازی فراخوانده شد و برای خدمت به ادینبورگ رفت. در آنجا به تحصیل برای کشیش شدن در دانشگاه ادینبورگ پرداخت و در سال ۱۹۴۴ وارد کلیسا شد. وی در طول عمرش کاتولیکی مؤمن باقی ماند و در مورد بسیاری از مشکلات کلیسای کاتولیک در مجلاّت دینی مطالبی نوشت.

وی سپس به هند و مالایا اعزام شد و سپس به آکسفورد بازگشت تا فلسفه، علوم سیاسی و اقتصادی بخواند. دامت باقی عمرش را در آکسفورد سپری نمود و در سال ۱۹۷۹ به مقام استادی منطق رسید و تا سال ۱۹۹۲ که بازنشسته شد، آن را حفظ نمود. وی به‌سرعت شهرتی جهانی کسب کرد و مقام استاد مهمان را در دانشگاه‌های استنفورد، مینه‌سوتا، پرینستون و نیز پست سخنران ویلیام جیمز را در دانشگاه هاروارد به‌دست آورد.

دامت اولین کتابش تحت عنوان فرگه و فلسفهٔ زبان را در سن ۵۰ سالگی منتشر نمود و برای تحقیقاتش مورد تحسین همکاران خود قرار گرفت.

علاقهٔ وی به مسائل بشردوستانه موجب شد در سال ۱۹۵۸ همراه با همسرش مؤسّسهٔ روابط نژادی را تأسیس نمایند. آنها در دههٔ شصت برای جلوگیری از اخراج مهاجران آسیایی و هندی فعّالیّت زیادی نمودند و حتّی یک بار نیز توسط پلیس دستگیر شدند ولی سرانجام تبرئه گشتند. وی به داستان‌های علمی-تخیّلی و موسیقی جاز هم علاقه داشت و همچنین برای حفظ زبان انگلیسی از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کرد.

دامت در سال ۱۹۹۲ بازنشسته شد و در سال ۱۹۹۹ برای «خدماتش به فلسفه و عدالت نژادی» مقام سر (شوالیه) را دریافت نمود. وی در سال ۱۹۹۴ جایزه لاکاتوش در فلسفهٔ علم را نیز دریافت نمود.

آثار[ویرایش]

Notable articles and exhibition catalogs include "Tarot Triumphant: Tracing the Tarot" in FMR, (Franco Maria Ricci International), January/February 1985; Pattern Sheets published by the International Playing Card Society; with Giordano Berti and Andrea Vitali, the catalogue Tarocchi: Gioco e magia alla Corte degli Estensi (Bologna, Nuova Alfa Editorale, 1987).

  • On the written word:
    • Grammar and Style (Duckworth, 1993)

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]