برهان درجه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

برهان درجه یا درجات کمال، یکی از برهان‌های اثبات وجود خداست که به فیلسوف و متکلم مسیحی، قدیس توماس آکویناس نسبت داده می‌شود؛ زیرا این برهان، برهان چهارم او در اثبات وجود خدا بود.

این برهان به‌طور خلاصه می‌گوید هرگاه دو چیز با هم مقایسه شود که یکی کامل و یکی کامل‌تر، یکی عالم ویکی عالم‌تر، و... باشد؛ در این موارد باید یک شیء مطلقی (خدا) وجود داشته باشد تا آن دو، نسبت به آن شی مطلق، مورد مقایسه قرار گیرند.

ریچارد داوکینز در اینباره می‌نویسد:«آیا این یک برهان است؟ به همین سیاق می‌توانید بگویید که بوگندویی مردم با هم فرق می‌کند، اما فقط هنگامی میتوانیم بوگندویی مردم را با هم مقایسه کنیم که یک معیار حداکثر، یا کمال بوگندویی، موجود باشد. پس باید یک بوگندوی سرآمدِ بی‌همتا باشد، که خدایش می خوانیم. می‌توانید هر صفت دیگری را هم که دوست دارید جایگزین کنید، و به نتیجه‌ای همین قدر احمقانه برسید.[۱]» پاسخ:خداوند فقط ویژگی های خوب دارد.و بنابراین در مورد بوگندویی مردم باید بگوییم خدا خوشبوی حداکثری است و با استفاده از همین معیار میتوان بوگندویی مردم را از هم تفکیک کرد;مثلا بین دو نفر بوگندو آنکه بویش از بوی خوش خدا دورتر است را بوگندوتر می نامیم.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]