ابویوسف کندی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ابویوسف کندی
زاده c. 801
بصره, Mesopotamia
درگذشته c. 873 (aged approx. 72)
بغداد, Mesopotamia
دوره Medieval era (دوران طلایی اسلام)
منطقه خاورمیانه، جهان عرب، جهان اسلام
مکتب Islamic theology, philosophy
مهمترین علایق فلسفه، منطق، فلسفه اخلاق، ریاضیات، فیزیک، شیمی، روان‌شناسی، داروشناسی، پزشکی، متافیزیک، کیهان‌شناسی، اختربینی، تئوری موسیقی، Islamic theology (علم کلام)

ابویوسف یعقوب بن اسحاق کندی موسوم به ابوالحکما (۸۰۰- ۸۷۳ ۸۷۹م) ریاضیدان، منجم و فیلسوف عرب ،عالم به علوم خفیه [۱][چنین ادعاهای عجیبی به منابع بهتر و بیشتری نیاز دارند]و نخستین حکیم اسلامی است که مستقیماً به آثار حکمای یونانی دسترسی داشته و شخصاً به ترجمه پاره‌ای از آثار ارسطو و تفسیر و بیان آنها پرداخته‌است.

پدرش اسحق بن الصباح در عهد مهدی، هادی و رشید، امیر کوفه و از متمولین بود. وی در بصره متولد شد و در بغداد پرورش یافت. الکندی در زمان مامون، معتصم و متوکل می‌زیست و در دربار آن‌ها تقرب بسیار یافت. وی مغضوب متوکل قرار گرفت و علتش اختلاف مسلک او با مسلک متوکل بود. الکندی به فلسفه‌های یونانی، ایرانی و هندی آشنا بود و زبان پهلوی را نیز می‌دانست و در موضوعات مختلف مانند: موسیقی، هندسه، حساب، نجوم، منطق، الهیات و سیاست کتاب و رساله نوشت. گفته‌اند ۲۶۳ کتاب و رساله نوشته است و اکثر این آثار اینک مفقود شده است.

مهم‌ترین اثر او کتاب فی ماهیه العقل است که در آن عقل را به چهار گونه ذکر کرده‌است: عقل بالفعل، عقل بالقوه، عقل که از قوه به فعل می‌گراید و عقل برهانی، آثار او را بیش از ۲۴۰ نوشته‌اند. وی در تلفیق دین و فلسفه کوشش بسیار کرد.

دین[ویرایش]

مطهری می‌نویسد: عجیب این است که برخی بدین علت که نامش یعقوب و نام پدرش اسحاق و کنیه اش ابویوسف است او را یهودی پنداشته‌اند و عجیبتر اینکه در بعضی روایات که قطعاً مجعول است، از او به عنوان کسی یاد کرده‌اند که در نظر داشته ردی بر قرآن مجید بنویسد. امروز در اثر تحقیقاتی که به عمل آمده روشن شده که اولاً ارزش علمی و فلسفی کندی بیش از آن است که قبلاً تصور می‌شد، ثانیاً مسلمانی پاک اعتقاد و مدافع و احتمالاً شیعه بوده است، ثالثاً به واسطه موقعیت علمی و اجتماعی محسود بوده است و نسبتهای ناروا به او مولود آن حسادتهاست.[۲]

آثار[ویرایش]

 • المدخل المنطقی
 • فی المعقولات العشر
 • فی البرهان المنطقی
 • من سمع الکیان فی بطلان قول
 • فی جواهر الاجسام
 • فی الابانه عن وحدانیه الله
 • فی ان النفس جوهر بسیط غیر داثر
 • فی التوحید
 • فی مائیه الشی
 • الذی لانهایه له
 • فی الابانه انه لایمکن ان یکون جرم العالم بلانهایه
 • فی مائیه العقل و الابانه عنه

فلسفه[ویرایش]

فلسفه اسلامی با ابویوسف یعقوب کندی آغاز می‌شود و به وسیله شاگردان او ادامه می‌یابد.[۳]

نورشناسی[ویرایش]

دو نظریه عمده اپتیک در نوشته های کندی وجود دارد: ارسطویی و اقلیدسی. ارسطو معتقد بود که برای اینکه چشم به درک یک شی برسد، هم چشم و هم جسم باید در تماس با محیط شفاف (مانند هوا) باشد که با نور پر شده است. تحت این شرایط، "شکل معقول" جسم از طریق محیط به چشم منتقل می شود. از سوی دیگر، اقلیدس پیشنهاد کرد که بینایی در خط مستقیم می دهد وقتی که "اشعه" از چشم به یک شی نورانی رسیده و منعکس شود. همانند تئوریهایش در ستاره شناسی، دوگانگی ارتباط و فاصله در نوشته های کندی در این موضوع نیز به چشم میخورد. عاملی که کندی به آن اتکا کرد تا تعیین کند کدام یک از این نظریه ها درست تر است این بود که چگونه هر یک به اندازه کافی تجربه ی دیدن را توضیح میدهد. به عنوان مثال، نظریه ارسطو قادر به توجیه اینکه چرا زاویه ای که یک فرد از یک شی می بیند در درک آن تاثیر میگذارد. برای مثال، چرا یک دایره از دید جانبی یک خط به نظر می آید. از نظر ارسطو، شکل کامل معقول از یک دایره باید به چشم منتقل شود و باید به شکل یک دایره دیده شود. از سوی دیگر، اپتیک اقلیدسی یک مدل هندسی ارائه میداد که قادر به تبیین این امر به علاوه طول سایه ها و بازتاب در آینه بود، چون اقلیدس بر این باور بود که "اشعه" بینایی تنها می تواند در خط مستقیم سیر کند (چیزی است که معمولاً در علم مدرن قبول است). به همین دلیل، کندی نظریه دوم را قبول داشت. [۴].

نظریه های وی تا حدی بر تحقیقات روبرت گروستسه در زمینه نورشناسی تاثیرگذار بود.[۵]

پانویس[ویرایش]

 1. يعقوب اسحاق كندي
 2. مطهری، مجموعه آثار، ج۱۴، صص۴۶۳-۴۶۲.
 3. مطهری، مجموعه آثار، ج۱۴، ص۴۶۲.
 4. Adamson, p45
 5. Hendrix, John Shannon; Carman, Charles H., eds. (2010). Renaissance Theories of Vision. Visual Culture in Early Modernity. Ashgate. p. 13. ISBN 1409400247.

منابع[ویرایش]

 • آی کتاب
 • کتاب ریاضیدانان مسلمان و سیر علوم ریاضی در شرق اسلامی بقلم: غلامرضا تاتاری-انتشارات ضریح آفتاب مشهد. صفحه۱۲۶-۱۳۰
 • مطهری، مرتضی، مجموعه آثار، ج۱۴، تهران: صدرا، ۱۳۸۹.
 • Adamson, p45

Hendrix, John Shannon; Carman, Charles H., eds. (2010). Renaissance Theories of Vision. Visual Culture in Early Modernity. Ashgate. p. 13. ISBN * 1409400247.