پی‌اچ‌دی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پی‌اچ‌دی (به انگلیسی: PhD) (مخفف واژهٔ لاتین فیلوسوفیای دکتر یا Philosophiae Doctor) دورهٔ دکتری در علوم را گویند و در حقیقت «اعلی درجه علمی» یا مدرک نهایی در علم مورد نظر یا «صاحب فلسفه و اجتهاد علمی در دانش موردنظر» می‌باشد. مدرک پی‌اچ‌دی یا دکتری تخصصی بالاترین مدرک آکادمیک و دانشگاهی در جهان است که معمولاً در رشته‌های زیرمجموعه «علوم پایه»، «کشاورزی و منابع طبیعی»، «فنی و مهندسی»، «علوم انسانی» و «هنر» و پس از گذراندن مدارج لیسانس (به انگلیسی: BSc) و فوق لیسانس (به انگلیسی: MSc) و ارائهٔ یک نوآوری در قالب پایان‌نامهٔ دورهٔ دکتری است.

مدارج معادل در سایر رشته‌های علمی[ویرایش]

در دامپزشکی، دکترای عمومی DVM گفته می‌شود. دکترای تخصصی در این رشته به دو نوع دکتری PhD و دکترای تخصصی بالینی (رزیدنتی یا دستیاری) تقسیم می‌شود. ارائه پایان‌نامه اصلی‌ترین و بیشترین بخش این دوره‌ها را در بر می‌گیرد. دکترای تخصصی بالینی در دامپزشکی (DVSc) که اخذ آن معمولاً ۴ سال طول می‌کشد و مدت تحصیل و تعداد واحدهای بالاتری از دوره پی اچ دی دارد، شامل گذراندن دوره‌های بالینی، تئوری، پایان‌نامه، تدریس و … می‌باشد؛ در رشته‌های پزشکی و داروسازی و دندانپزشکی نیز دوره‌های تخصصی موجود می‌باشند که بعد از اخذ MD یا دکترای عمومی پزشکی و PharmD یا دکترای عمومی داروسازی و دکترای عمومی دندانپزشکی دانشجویان می‌توانند در آزمون ورودی این دوره‌ها شرکت کنند. در دکترای تخصصی این رشته‌ها نیز برخی از رشته‌ها تخصصی (دوره رزیدنسی) و برخی دیگر دوره PhD می‌باشند. بطور معمول طول مدت رزیدنسی ۴ سال بوده ولی برای برخی رشته‌ها متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال طول دوره رزیدنتی جراحی در پزشکی و دامپزشکی ۵ سال بوده و جراحی زیبایی فک و صورت در دندانپزشکی ۶ سال است و شامل دروس عملی و دستیاری، پژوهش و تدریس می‌باشد؛ بنابراین برای اخذ مدرک دکتری تخصصی بالینی در دامپزشکی یا پزشکی با احتساب دوره عمومی باید حدود ۲۸۰ تا ۳۰۰ واحد درسی را گذراند که معمولاً ۱۰ تا ۱۲ سال طول می‌کشد. این میزان در مورد دکترای PhD با احتساب دوره عمومی چیزی در حدود ۲۴۰ تا ۲۷۰ واحد درسی می‌شود. در حالی که در مورد دکترای سایر رشته‌ها مانند علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی، علوم انسانی، و… برای اخذ مدرک PhD گذراندن تنها حدود ۲۰۰ واحد از ابتدای دوره شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری کافی است.

DBA مخفف عبارت Doctorate of Business Administration است که به فارسی «دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار» برگردانده شده‌است. این دوره با هدف استفاده کاربردی از علم روز مدیریت برای ارتقا و توسعه کسب وکار برای مدیران ارشد سازمان‌ها ارائه می‌شود و در واقع می‌توان گفت دوره DBA عالی‌ترین سطح آموزش مدیریت برای مدیران سازمان‌ها است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

دکترا

دکتری تخصصی

مطالعهٔ بیشتر[ویرایش]

لغتنامهٔ دهخدا، سرواژهٔ «دکتر».

نجفی، ابوالحسن. غلط ننویسیم. تهران: مرکز نشر دانشگاهی، ۱۳۸۴، شابک: ‎۹۶۴-۰۱-۰۵۵۹-۷.