اطلاعات (روزنامه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اطلاعات
نشان روزنامه
نوعروزنامه
صاحب امتیازشرکت ایران‌چاپ
مؤسّسهٔ اطّلاعات
مؤسسعباس مسعودی (۱۹ تیر ۱۳۰۵ شمسی)
مدیر مسئولسید محمود دعایی
زبانفارسی

روزنامه اطلاعات قدیمی‌ترین روزنامه در حال انتشار ایران است. مدیرمسئول روزنامه اطلاعات سید محمود دعایی است. این روزنامه در ابتدا هنگام ظهر منتشر می‌شد ولی اکنون هر روز صبح منتشر می‌شود.

روزنامه اطلاعات شامگاه روز یکشنبه ۱۹ تیر ۱۳۰۵ در تهران برای نخستین بار چاپ شد.[۱] در رتبه‌بندی روزنامه‌های ایران بر پایهٔ عملکردشان در بازهٔ نیمه دوم ۱۳۹۴ توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ اطلاعات با ۷۰٬۹۴ امتیاز، رتبهٔ هفتم را داشت.[۲]

بنیانگذاری[ویرایش]

نخستین بار در اتاق ساختمانی در خیابان علاالدوله (فردوسی امروز)، دفتری با نام دفتر اطلاعات توسط عباس مسعودی درست شد که کارش تهیه و تنظیم خبرهای سیاسی و حوادث روز، برای نشریه‌های گوناگون آن دوران بود.

سه سال بعد از تأسیس دفتر اطلاعات، سرپرست آن از وزارت معارف خواستار دریافت امتیاز تأسیس روزنامه شد.

تیتر روزنامه اطلاعات در ۱۳ مهر ۱۳۶۰ - خامنه‌ای رئیس جمهور شد.

اوج‌گیری[ویرایش]

انتشار اطلاعات در آغاز فقط دو صفحه را دربرمی‌گرفت و تیراژ آن ۵۰۰ نسخه بود، اعضای کادر آن نیز به جز سرپرست و مدیر روزنامه، فقط دو نفر بودند. اما به تدریج این مرکز گسترش یافت و با گذشت زمان، محدوده کارش از انتشار یک روزنامه بسیار فراتر رفت تا آن جا که که به صورت یکی از بزرگ‌ترین موسسه‌های فرهنگی خاورمیانه درآمد. اطلاعات بین‌الملل، جوانان، اطلاعات هفتگی (قدیمی‌ترین مجله ایران که از ابتدای فروردین سال ۱۳۲۰ منتشر می‌شود)، روو دو تهران Revue de Téhéran (به فرانسه)، دنیای ورزش، اطلاعات علمی و ماهنامه سیاسی-اقتصادی از نشریات وابسته به این مؤسسه می‌باشند.

صفحه اول روزنامه اطلاعات در ۱۱ بهمن ۱۳۵۷ یک روز پیش از ورود آیت الله خمینی به ایران

این روزنامه امروز به عنوان نخستین مبتکر توزیع روزانه از طریق پست در محل مورد نظر مشترک و در کوتاه‌ترین زمان ممکن شناخته می‌شود که با بیش از ۷۵۰ نمایندگی، اطلاعات را تا دورترین نقاط ایران، توزیع می‌کنند.[۳]

مرکز روزنامه[ویرایش]

پیشتر، طی سال‌ها مرکز روزنامه در نزدیکی میدان توپخانهٔ تهران قرار داشت. اکنون مرکز روزنامه اطلاعات در ساختمان ۱۰ طبقه مؤسسه اطلاعات واقع در خیابان میرداماد تهران، خیابان نفت جنوبی قرار داشته و خیابان فرعی متصل‌کننده خیابان میرداماد به مؤسسه اطلاعات به نام روزنامه اطلاعات نام‌گذاری شده‌است.

پس از انقلاب[ویرایش]

پس از انقلاب اسلامی ایران مؤسسه اطلاعات به همراه مؤسسه کیهان به بنیاد مستضعفان واگذار شد. پس از مدتی این دو مؤسسه زیر نظر ولی فقیه قرار گرفت و حجت‌الاسلام سید محمود دعائی به عنوان نماینده ولی فقیه و سرپرست این مؤسسه منصوب شد. [۴]

ستون «دو کلمه حرف حساب» که از دههٔ ۱۳۶۰ در روزنامه اطلاعات به قلم کیومرث صابری فومنی (گل آقا) منتشر شد به پیشی گرفتن این روزنامه از رقیب دیرین خود کیهان انجامید و زمینه انتشار هفته‌نامهٔ طنز گل آقا در سال‌های بعد شد.[۵]

یکی از نویسندگان این روزنامه شیخ محمدجواد حجتی کرمانی است. مقالات او در این روزنامه تحت عنوان "دو کلمه حرف حساب" با توجه به مشی سید محمود دعایی مورد استقبال بوده‌است. از این مقالات می‌توان به "دوران عقلانیت" پس از پذیرش قطعنامه توسط ایران، "ارتش بیست میلیونی چه گفت" پس از انتخاب سید محمد خاتمی به ریاست جمهوری، انتقاد از مواضع سیاسی آیت الله مصباح (در دو مقطع، یکی در نقد تئوریزه کردن خشونت در اسلام در سخنرانی‌های پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران در دهۀ هفتاد و دیگری در حمایت بی چون و چرا از احمدی نژاد)، " فقه و سیاست یا بی سیاستی" در انتقاد از رد صلاحیت های گسترده شورای نگهبان از نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان[۶]، و "منکراتی به نام نهی از منکر‌" در زیر سؤال بردن مبانی فقهی و حقوقی تعزیر شرکت کنندگان در پارتی شبانه دانشجویان در قزوین، اشاره کرد[۷]. مجموعه مقالات "محرمان خلوت انس با قرآن" و "هفته خونی" نیز از مقالات مورد توجه منتشر شده این روزنامه بود که اخیراً توسط انتشارات اطلاعات به صورت کتاب منتشر شده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. تولد روزنامه اطلاعات
  2. «نتایج رتبه‌بندی روزنامه‌ها اعلام شد». دنیای اقتصاد.
  3. «MediaNews.ir | اطلاعات، پرسابقه‌ترین روزنامه کشور، ۸۲ ساله شد». بایگانی‌شده از اصلی در ۵ اکتبر ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۶ ژوئیه ۲۰۰۹.
  4. «حکم انتصاب آقای سید محمود دعایی به سمت سرپرست موسسه «اطلاعات»». سایت جامع امام خمینی.
  5. «دو کلمه حرف حساب» ۲۳ ساله شد[پیوند مرده] (دفتر طنز حوزهٔ هنری، ۲۴ دی ۱۳۸۶)
  6. «فقه و سیاست یا بی سیاستی (روزنامه اطلاعات، 11 بهمن1394)
  7. «منکراتی به اسم نهی از منکر (روزنامه اطلاعات، 19 خرداد1395)

پیوند به بیرون[ویرایش]