مفهوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نویسنده‌های بسیاری در تلاش بر آمدند برای بیان مفهوم یک مفهوم.

مفهوم به واحد اصلی تفکر اطلاق میشود که قابل تقسیم بندی نیست،میتواند مفید و مضر باشد. به نظر متفکران بزرگی از قبیل ارسطو،هربرت پوتنام،...مفهوم به صورت ساده معرفی و ترکیب برداشتهای حسی است به نظر دسته دیگری از متفکران از قبیل جان دیویی مغز نمی‌تواند یک دریافت کنندهٔ مفعول و بدون مداخله باشد. مفهوم به دو دسته طبقه بندی میشود:

دسته اول:برداشت جزئی شامل تمام خصوصیات تشکیل دهنده یک مفهوم می‌باشد،برداشت از یک مفهوم در واقع مجموعی از ویژگی هایی است که باعث تمایز آن مفهوم از بقیه مفاهیم میشود. دسته دوم:برداشت کلی مجموع خصوصیاتی که تشکیل دهنده برداشت اول هستند به عنوان مثال مفهوم گربه; تمامیه ویژگی هایی که برای کلمهٔ گربه برگزیده میشود:

برداشت اول:از طبقه جانوران ، پستاندار ، ۴ پا

برداشت دوم:تمام پستانداران دارای خصوصایت قید شده در دسته اول هستند .

بنابر این تمام گربه های که در کشور ایران میکنند در مفهوم گربه جا میگیرند.

مفهوم شماره ۲:گربهٔ سفید

برداشت اول:در این مفهوم ویژگی به صورت بارز تری بیان شده است و در این صورت برداشت دوم کاهش می‌یابد.

مفهوم شماره ۳:گربهٔ سفید با لکهِ سیاه بر روی دم

در این مفهوم افزایش چشمگیری در برداشت اول داریم به دنبال آن برداشت دوم کاهش می‌یابد

مثال دیگری با مفهوم گربه:

مفهوم گربه در حقیقت برداشت طبقه بندی شده تریست نسبت به گربه سانان , در نتیجه جمع بندی به صورت کلی آن کمتر است، گربه برداشت اولیه بالاتری وبرداشت دومیهٔ پایینتری نسبت به گربه سانان دارد، در واقع بین گربه و گربه سانان ارتباط جز و کلّ وجود دارد، تمامیه گربه‌ها در دسته گربه سانان هستند اما تمام گربه سانان گربه نیستند. جزٔ و کلّ در یک طبقه از کلی گرائی گنجانده میشوند. یک مفهوم نسبت به ویژگی طبقه بندی شده در برداشت اول میتواند به قسمتهای متفاوتی از کلی گرأ تقسیم شود، به عنوانه مثل مفهوم پستانداران:

تقسیم بندی نسبت به محل زندگی: پستاندار دریایی.

تقسیم بندی نسبت به تغذیه: پستاندار گیاه خوار.

تقسیم بندی نسبت به طول عمر: گونه‌ای خاص از پستاندار منقرض شده.

منابع[ویرایش]

|نام خانوادگی= Marradi |نام=Alberto |کتاب=Metodologia della scienza sociali | ترجمه آزاد: سپیده شریفی راد ناشر= Il Mulino|سال= 2007}