آنالیز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آنالیز[۱][۲] (به انگلیسی: Analysis) یا تجزیه و تحلیل شکستن یک مجموعه به بخش‌های کوچک برای فهم بهتر آن است. به عبارت دیگر، آنالیز، تجزیه و تحلیل داده‌ها برای گرفتن نتیجهٔ پیچیده‌تر نیز می‌تواند باشد.

در دانش شیمی، آنالیز به تجزیه نمونه و بررسی آن اطلاق می‌شود که در شاخه شیمی تجزیه دنبال می‌گردد. در دانش ریاضیات و آمار، آنالیز به بررسی احتمالات و ریزحالت‌ها می‌پردازد.

در دانش سیاسی تحلیل به معنای باز کردن گره‌ها یا پیچیدگی‌ها از رویدادهای سیاسی یا پدیده‌ها و ارائه آن‌ها به زبان ساده برای مخاطبان است. تحلیل برحسب موضوع مورد بحث می‌تواند سیاسی، اقتصادی ،فرهنگی، تاریخی، حقوقی، امنیتی، نظامی یا ورزشی باشد. در تحلیل یک موضوع به پرسش‌هایی درباره چرایی‌ها و چگونگی‌ها یک خبر یا یک پدیده پاسخ داده می‌شود.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «آنالیز» [ریاضی] هم‌ارزِ «analysis»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. «فارسی». در همان. دفتر اول. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۳۱-۱ (ذیل سرواژهٔ آنالیز)
  2. «آنالیز». دانشنامه رشد. دریافت‌شده در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۷.
  3. بهشتی پور، حسن (۱۳۹۴). آموزش گام به گام روش‌های تحلیل سیاسی. تهران: انتشارات سروش. صص. ۳۰–۴۵. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۱۲-۰۸۱۸-۱.