روح‌القدس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

روح القُدُس یا جان پاک[۱] واژه و مفهومی است که در ادیان ابراهیمی همانند یهودیت، مسیحیت، اسلام و همچنین در بهائیت از آن یاد شده‌است.

روح القدس در آیین یهود[ویرایش]

روخ قدش(به عبری: ٖٖרוח הקודש) عبارتی است که در عهد عتیق و نوشته‌های یهودی برای اشاره به روح یهوه بکار رفته‌است.[۲] روح القدس در آیین یهود به جنبه الهی نبوت و خرد اشاره دارد. همچنین به نیروی الهی کیفیت و تأثیر خداوند متعال بر جهان و آفریده هاش اشاره می‌کند.[۳]

روح القدس در آیین مسیحی[ویرایش]

بر اساس آیه دوم و سوم فصل اول کتاب پیدایش، روح خدا (روح القدس) بهمراه خدای پدر و کلام زنده خدا (عیسی مسیح) در زمان پیدایش هستی حضور داشته‌اند و هر سه یک ذات هستند و لذا روح‌القُدُس به همین ترتیب شخصیت سوم تثلیث و خدا است. مسیحیان ایمان دارند که خدا در ذات خود واحد است، اما در عین حال، همواره در عین ذات واحد، در سه شخصیت وجود دارد که هر سه کاملاً خدا هستند.

در نمادشناسی مسیحیت دو نماد از عهد جدید روح‌القدس در ارتباطند: یکی کبوتر سفید[۴] (بر اساس روایت نزول روح‌القدس به شکل کبوتر در زمان غسل تعمیدی مسیح در رود اردن) و دیگری «زبانه‌های آتش» (بر اساس روایت نزول روح‌القدس بر حواریون مسیح در عید پنجاهه به شکل زبانه‌های آتش).[۵][۶]

روح القدس در اسلام[ویرایش]

روح القدس یکی ازفرشتگان مقرب است که درقرآن به عنوان فرشته وحی یا همان جبرئیل نام برده‌ شده است (بنابر یکی از تفاسیر) القاب دیگر ایشان عبارتند از روح‌الامین[۷]-شدیدالقوی[۸]-ذومره[۹]-امین وحی (فرشته وحی)-مسئول عالم ذر[۱۰][۱۱] البته مفسرینی نیز روح‌القدس را جدای جبرئیل امین دانسته‌اند و وی را مسئول وحی در تمام سطوح (زنبور عسل و …) دانسته‌اند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. لغت نامه دهخدا
 2.  This article incorporates text from a publication now in the Public DomainSinger, Isidore; et al., eds. (1901–1906). "Holy Spirit". Jewish Encyclopedia. New York: Funk & Wagnalls.
 3. Alan Unterman and Rivka Horowitz, Ruah ha-Kodesh, Encyclopaedia Judaica (CD-ROM Edition, Jerusalem: Judaica Multimedia/Keter, 1997).
 4. http://www.bbc.com/persian/world-48432383
 5. Luke 3:22, NIV
 6. Acts 2:3, NIV
 7. 193شعرا
 8. 5نجم
 9. 6نجم
 10. پیام قرآن از مکارم شیرازی
 11. فرهنگ موضوعی قرآن کریم نوشته فانی و خرمشاهی