جیمز ششم و یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جیمز ششم و یکم
پرتره اثر دنیل مایتنز، ۱۶۲۱
شاه انگلستان و ایرلند
سلطنت۲۴ مارس ۱۶۰۳ – ۲۷ مارس ۱۶۲۵
تاج‌گذاری۲۵ ژوئیه ۱۶۰۳
پیشینالیزابت یکم
جانشینچارلز یکم
پادشاه اسکاتلند
سلطنت۲۴ ژوئیه ۱۵۶۷ – ۲۷ مارس ۱۶۲۵
تاج‌گذاری۲۹ ژوئیه ۱۵۶۷
پیشینماری یکم
جانشینچارلز یکم
نایب السلطنه
فهرست را ببینید
زاده۱۹ ژوئن ۱۵۶۶، دژ ادینبورو، اسکاتلند
درگذشته۲۷ مارس ۱۶۲۵ (۵۸ سال)
یا
۶ آوریل ۱۶۲۵ (۵۸ سال)
خانه تئوبالدس، انگلستان
آرامگاه۷ مه ۱۶۲۵
همسر(ان)آن دانمارک
فرزند(ان)
more...
هنری فردریک استوارت
الیزابت استوارت
چارلز یکم انگلستان
خانداندودمان استوارت
پدرهنری استوارت
مادرماری یکم
امضاءجیمز ششم و یکم's signature

جیمز ششم و یکم (جیمز چارلز استوارت ۱۹ ژوئن ۱۵۶۶-۲۷ مارس ۱۶۲۵ (۵۸ سال)، با عنوان جیمز ششم از ۲۴ ژوئیه ۱۵۶۷ پادشاه اسکاتلند و با عنوان جیمز یکم از ۲۴ مارس ۱۶۰۳ پادشاه انگلستان و ایرلند به عنوان جزئی از پادشاهی متحد انگلستان و اسکاتلند تا زمان مرگش در ۱۶۲۵ بود. او اولین پادشاه انگلستان از خاندان استوارت‌ها بود. پادشاهی‌های اسکاتلند و انگلستان اگرچه دارای حکومت‌های مستقل با پارلمان، دادگستری و قوانین خود بودند اما هردو تحت فرمانروایی جیمز در یک اتحاد شخصی قرارداشتند.

جیمز فرزند ماری یکم، ملکه اسکاتلند و نواده دختری هنری هفتم پادشاه انگلستان و لرد ایرلند [۱]بود و این شرایط او را در نهایت در موقعیتی قرارداد که به هر سه پادشاهی دست پیدا کرد. جیمز در سیزده ماهگی پس از اینکه مادرش مجبور به کناره‌گیری به نفع او شد به پادشاهی اسکاتلند رسید. چهار نایب السلطنه اداره امور را برای رسیدن او به سن قانونی در سال ۱۵۷۸ بر عهده داشتند اگرچه او اداره کامل امور را تا سال ۱۵۸۳ به عهده نگرفت. در سال ۱۶۰۳ او از سوی پارلمان انگلستان وارث الیزابت یکم آخرین پادشاه از خاندان تودور در پادشاهی انگلستان و ایرلند شد که وارثی نداشت.[۲] او فرمانروایی خود را در هر سه پادشاهی برای ۲۲ سال تا زمان مرگش در سال ۱۶۲۵ و ۵۸ سالگی ادامه داد و این دوران پس از او به دوره جاکوبین معروف شد. بعد از اتحاد پادشاهی‌ها در سال ۱۶۰۳ او در انگلستان به عنوان بزرگترین قلمرو مستقر شد و فقط یکبار در سال ۱۶۱۷ به اسکاتلند برگشت و خود را پادشاه بریتانیای کبیر و ایرلند نامید. او مدافع اصلی پارلمان واحد برای انگلستان و اسکاتلند بود. در دوره او استعمار اولستر و استعمار بریتانیایی آمریکا آغاز شد.

پادشاهی جیمز در اسکاتلند با ۵۷ سال و ۲۴۶ روز از تمام پیشینیانش طولانی‌تر بود. او به اکثر اهدافش در اسکاتلند رسید اما در انگلستان با مشکلات بزرگی از جمله توطئه باروت در سال ۱۶۰۵ و مشکلات متعدد با پارلمان انگستان مواجه شد. در دوره سلطنت جیمز دوره طلایی ادبیات و درام الیزابت ادامه پیدا کرد و نویسندگانی همچون ویلیام شکسپیر، جان دان، بن جانسن و سر فرانسیس بیکن به شکوفایی یک فرهنگ ادبی پر رونق کمک کردند.[۳] جیمز خود نیز ادیب برجسته‌ای بود و کتاب‌های متعددی مانند قانون حقیقی پادشاهی‌های آزاد (۱۵۹۸) را تألیف کرد. او حامی ترجمه انجیل به زبان انگلیسی بود که بعدها به نام او شهرت یافت. سر آنتونی ولدون ادعا کرد که او به لقب «عاقلترین احمق مسیحیت» نامیده شده، لقبی که تا امروز با شخصیت او مانده‌است. از نیمه دوم قرن بیستم تاریخدانان در مورد شهرت جیمز بازنگری کرده و از او به عنوان یک پادشاه فکور و جدی یاد کردند. او عمیقاً به سیاست صلح متعهد بود و تلاش کرد از درگیر شدن در جنگ‌های مذهبی خودداری کند، خصوصاً در دوره جنگ‌های سی ساله (۱۶۱۸–۱۶۴۸) که قسمت‌های وسیعی از اروپای مرکزی را به نابودی کشید. او همچنین تلاش کرد که از قدرتمند شدن عناصر باز جنگ طلب در پارلمان انگلستان که خواهان جنگ با اسپانیا بودند جلوگیری کند اما موفق نشد.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. لردنشین ایرلند در دوران هنری هشتم به پادشاهی تبدیل شد.
  2. The Glorious Revolution Written by Clarice Swisher
  3. The Cambridge history of British theatre. Cambridge: Cambridge University Press. ۲۰۰۴. OCLC 53477443. شابک ۰۵۲۱۸۲۷۹۰۶.
  4. 1892-1957.، Davies, Godfrey, (۱۹۵۹). The early Stuarts, 1603-1660 (ویراست ۲d ed). Oxford,: Clarendon Press. OCLC 398743. شابک ۰۱۹۸۲۱۷۰۴۸.