فیلیپا فوت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فیلیپا روث فوت
زادهٔ۳ اکتبر ۱۹۲۰
اوستون فری، لینکلن‌شر
درگذشت۳ اکتبر ۲۰۱۰ (۹۰ سال)
مادرید
محل تحصیلکالج سومرویل، آکسفورد
دورهفیلسوف قرن بیستم
حیطهفلسفه غربی
مکتبفلسفه تحلیلی
Aretaic turn
علایق اصلی
فلسفه اخلاق، فلسفه ذهن
ایده‌های چشمگیر
مسئله تراموا، Virtue ethics

فیلیپا فوت (به انگلیسی: Philippa Foot) (۲۰۱۰–۱۹۲۰) فیلسوف بریتانیایی بود. همراه با الیزابت انسکوم، او از احیاکنندگان اخلاقِ فضیلتی در قرن بیستم و متأثر از ارسطو بود. فوت از جمله بابت استدلال‌هایش بر ضد فایده‌گرایی و ناشناخت‌گرایی مشهور است. آزمایش فکری مشهور مسئله تراموا اولین بار در آثار او مطرح شده‌است.[۱]

فوت نوهٔ گروور کلیولند، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

فیلیپا روث بوزانکت، دختر ایستر کلیولند (۱۸۹۳–۱۹۸۰) و کاپیتان سیدنی بنس بوزانکت (۱۸۹۳–۱۹۶۶) از گارد پیاده‌نظام سلطنتی ارتش بریتانیا بود. پدربزرگ او از طرف پدری «سِر فردریک آلبرت بوزانکت» قاضی، وکیل مدافع و قاضی عالی لندن در سالهای(۱۹۰۰ تا ۱۹۱۷)بود. پدربزرگ او از سمت مادری «گروور کلیوند» رئیس‌جمهور دوره‌های (۲۲ و ۲۴ام) آمریکا بود.

فوت در سالهای(۱۹۳۹ تا ۱۹۴۲)به صورت خصوصی در کالج سامرویل آکسفورد تحصیل کرد، جاییکه مدرک خود را با عنوان شاگرد ممتاز در فلسفه، سیاست و اقتصاد بدست آورد.

همکاری او با سامرویل تا پایان عمرش ادامه داشت و تنها در سالهای(۱۹۴۲ تا ۱۹۴۷)که به عنوان اقتصاددان در دولت مشغول به کار بود در این ارتباط وقفه افتاد. او مدرس فلسفه بود (۱۹۴۷–۱۹۵۰) استاد و از اعضای دانشگاه (۱۹۵۰–۱۹۶۹) استاد ارشد پژوهشی (۱۹۶۹–۱۹۸۸) و عضو افتخاری (۱۹۸۸–۲۰۱۰) او ساعتهای طولانی را در آنجا به مناظره با گرترود الیزابت مارگارت اَنسکوم پرداخت، کسیکه بعداً متقاعدش کرد ناشناخت‌گرایی خطاست.

فوت در دهه‌های(۶۰ و ۷۰)میلادی استاد مهمان دانشگاه‌های آمریکایی از جمله کرنل، MIT، برکلی و دانشگاه شهر نیویورک بود. در سال(۱۹۷۶) به عنوان استاد فلسفه دانشگاه کالیفرنیا منصوب شد و تا سال (۱۹۹۱) در آنجا تدریس کرد. او همواره زمانش را بین انگلیس و آمریکا تقسیم می‌کرد و دررفت‌وآمد بود.

برخلاف باور شایع، فوت مؤسس آکسفام نبود و ۶سال پس از تأسیس به این مؤسسه پیوست. خداناباور بود و تنها یکبار با تاریخ‌شناس(M. R. D.) فوت ازدواج کرد و همزمان با آیریس مرداک -نویسنده- آپارتمانی داشت. او در سال ۲۰۱۰ و در تولد ۹۰ سالگی‌اش از دنیا رفت.

آثار[ویرایش]

Virtues and Vices and Other Essays in Moral Philosophy. Berkeley: University of California Press; Oxford: Blackwell, 1978 (there are more recent editions). Natural Goodness. Oxford: Clarendon Press, 2001.

Moral Dilemmas: And Other Topics in Moral Philosophy, Oxford: Clarendon Press, 2002.

Warren Quinn, Morality and Action, ed. Philippa Foot (Introduction, ix–xii), Cambridge: Cambridge University Press, 1993.

پانویس[ویرایش]

  1. Philippa Foot, The Problem of Abortion and the Doctrine of Double Effect, Oxford Review, 5 (1967): 5-15.