سفرهای گالیور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تصویر ویراست نخست کتاب

سفرهای گالیوِر (۱۷۲۶ و تجدید نظر شده به سال ۱۷۳۵) با عنوان کامل «سفرهایی به برخی ممالک دور افتاده جهان در چهار بخش. نوشته لموئل گالیور، نخست در نقش پزشک کشتی و سپس به عنوان ناخدا» داستانی تخیلی نوشته جاناتان سویفت به زبان انگلیسی است. این کتاب یکی از آثار ماندگار و کلاسیک ادبیات انگلیسی و همچنین اثری هزل بر طبیعت انسان و هجو داستان‌های ماجراجویانه آن روزگار است.

کتاب از زمان نخستین چاپ بسیار محبوب شد (جان گی در نامه‌ای که در ۱۷۲۶ به سوییفت نوشته‌است می‌گوید: «[کتاب] همه جا خوانده می‌شود. از جلسات کابینه بگیر تا مهد کودک‌ها») و همچنان هم به صورت‌های مختلف چاپ می‌شود.

همچنین اقتباس‌های فراوانی از روی آن به صورت کمیک استریپ، فیلم انیمیشن، فیلم، سریال و امثال آن شده‌است.

داستان[ویرایش]

داستان که در چهار بخش نوشته شده‌است به صورت سفرنامه‌ی دریانوردی به نام ناخدا لموئل گالیور و از زبان خود وی بیان می‌شود. نسخه‌های مختلف تفاوت‌های چندی با هم دارند، اما همه نسخه‌ها در مواردی مشترک هستند که بنیان نسخه‌های امروزی اثر هستند.

کتاب به شیوه کتاب‌های آن روزگار با شرح مختصری از زندگی شخصیت و معرفی او آغاز می‌شود و با شرح سفرهای او ادامه می‌یابد.

سفر به لی‌لی‌پوت[ویرایش]

گالیور در سرزمین لی‌لی‌پوت‌ها؛ اثر هنرمند ناشناس

در یکی از سفرها کشتی توفان‌زده گالیور می‌شکند و امواج او را به ساحل می‌برند. گالیور بی‌هوش می‌شود و وقتی به هوش می‌آید خود را اسیر مردمی کوچک (با متوسط قامتی حدود ۱۵ سانتی‌متر) به نام لی‌لی‌پوت‌ها می‌یابد.

او مدتی در سرزمین لی‌لی‌پوت‌ها می‌ماند. لی‌لی‌پوت‌ها سال هاست بر سر شکستن تخم مرغ از سر یا ته با یکی از کشورهای همسایه اختلاف و جنگ دارند. پادشاه لی‌لی‌پوت‌ها تصمیم می‌گیرد در جنگی با کمک گالیور مملکت همسایه را شکست بدهد و چون گالیور مخالفت می‌کند، پادشاه دستور کور کردن او را می‌دهد. گالیور می‌گریزد و خود را به مملکت همسایه می‌رساند و با کمک این مردم کشتی‌ای می‌سازد و از راه دریا فرار می‌کند.

سفر به براب دینگ نَگ[ویرایش]

گالیور در سرزمین بِراب دینگ نَگ‌ها، اثر ریچارد رِدگِرِیو

سفر بعدی گالیور او را که باز هم کشتی‌اش شکسته به سواحل بِراب دینگ نَگ می‌اندازد. مردمان براب دینگ نگ غول‌پیکرند و گالیور پس از دست به دست گشتن و به نمایش در آمدن سر از قصر پادشاه در می‌آورد.

پادشاه دستور می‌دهد جعبه‌ای کوچک برای زندگی گالیور بسازند. گالیور به همراه پادشاه راهی سفری دریایی می‌شود؛ اما عقابی غول‌پیکر جعبه گالیور را می‌دزدد و آن را به دریا می‌اندازد.

سفر به لاپوتا[ویرایش]

گالیور در سرزمین لاپوتایی‌ها، اثر ژان گراندویل

گالیور دوباره در دریا سرگردان شده تا اینکه جزیره‌ای را در حال پرواز در بالای سرش می‌بیند. مردمان جزیره پرنده موسوم به لاپوتایی‌ها، گالیور را بالا می‌کشند و نجات می‌دهند.

لاپوتایی‌ها مردمانی علم زده هستند که همه چیز را در قالب علم می‌بینند. آن‌ها تمام وقت بر روی موضوعات مضحک و بی فایده‌ای همچون تولید نور از خیار، ساخت بالشت از سنگ مرمر، و تشخیص مخالفان نظام با آزمایش مدفوع افراد مشکوک، تحقیق می‌کنند.

با این همه خوشبختانه آن‌ها به گالیور امکاناتی برای ادامه سفر می‌دهند. گالیور هم مدت کوتاهی در بال نیب رابی، لوگ ناگ و گلوب دوب دریب به سیاحت می‌پردازد؛ و با اشباحی سخنگو و مردمانی نامیرا ملاقات می‌کند.

سفر به هوئی هِنِم[ویرایش]

گالیور در سرزمین هوئی هِنِم‌ها، اثر ژان گراندویل

سرانجام گالیور به سرزمین هوئی هِنِم‌ها می‌رسد. در این سرزمین اسب‌هایی باهوش بر انسان‌هایی وحشی حکمرانی می‌کنند.

گالیور به عنوان انسانی با درجه‌ای از فهم و هوش، از نظر اسب‌ها برای حکمرانی شان بر انسان‌های وحشی، خطرناک ارزیابی می‌شود؛ لذا او را بیرون می رانند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Wikipedia, the free encyclopediaGulliver's_Travels (بازدید: ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۸)

پیوند به بیرون[ویرایش]

فیلم‌ها[ویرایش]