آلونزو چرچ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آلونزو چرچ
متولد ۱۴ ژوئن ۱۹۰۳
مرگ ۱۱ اوت ۱۹۹۵ (۹۲ سال)
هودسون، اوهایو، ایالات متحده آمریکا
محل زندگی آمریکا
ملیت آمریکایی
رشته فعالیت ریاضیات
منطق
دلیل شهرت محاسبات لاندا
تز چرچ-تورینگ
هستی‌شناسی فرگه-چرچ
قضیه راسر-چرچ

آلونزو چرچ (۱۴ جون ۱۹۰۳ – ۱۱ اوت ۱۹۹۵) یک ریاضی‌دان و منطق‌دان آمریکایی بود که اصلی‌ترین مشارکت‌ها را در زمینهٔ منطق ریاضی و پایه‌های علوم رایانه نظری داشت. او بیشتر برای محاسبات لاندا، تز چرچ-تورینگ، اثبات تعیین‌ناپذیری مسئله توقف، هستی‌شناسی فرگه-چرچ و قضیه راسر-چرچ معروف می‌باشد.

زندگی[ویرایش]

آلونزو چرچ در تاریخ ۱۴ جون ۱۹۰۳ واشینگتن، دی. سی. متولد شد. ساموئل رابینز چرچ، پدر آلونزو، قاضی دادگاه شهری ناحیه کلمبیا بود اما بعد از آنکه شغلش را بخاطر مشکلات بینایی از دست داد، همگی به ویرجینیا نقل مکان کردند. به کمک عمویش که او هم آلونزو چرچ نامیده می‌شد، به مدرسه پسرانهٔ ریجفیلد در ریجفیلد، کنتیکت رفت.[۱] بعد از فارغ‌التحصیلی از آنجا در سال ۱۹۲۰، چرچ به دانشگاه پرینستون رفت. او در آنجا دانشجویی استثنایی بود به‌طوری‌که اولین مقاله‌اش را در مورد تبدیل لورنتس به چاپ رساند و در سال ۱۹۲۴ در رشتهٔ ریاضیات فارغ‌التحصیل شد. او در پرینستون ماند و تحت نظر اوزوالد وبلن در عرض سه سال دکترا خود را در ریاضیات گرفت.

وی در سال ۱۹۲۵ با مری جولیا کوکزینسکی ازدواج کرد و صاحب سه فرزند به نام‌های آلونوز چرچ پسر (متولد ۱۹۲۹)، مری آن (متولد ۱۹۳۳) و میلدرد (متولد ۱۹۳۸) شد.

بعد از دریافت دکترا، استاد دانشگاه شیکاگو شد و فلوشیپ دوسالهٔ شورای ملی پژوهش ایالات متحده آمریکا را دریافت کرد. این امر به او اجازه داد تا در سال‌های ۱۹۲۷ الی ۱۹۲۸ به دانشگاه هاروارد و سال بعدش به دانشگاه گوتینگن و دانشگاه آمستردام برود. چرچ از سال ۱۹۲۷ الی ۱۹۶۷ در دانشگاه پرینستون و از سال ۱۹۶۷ الی ۱۹۹۰ در دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس فلسفه و ریاضی درست می‌داد. وی در سال ۱۹۶۹ از دانشگاه کیس وسترن رزرو[۲]، در سال ۱۹۸۵ از دانشگاه پرینستون[۳] دکترای علم افتخاری گرفت. دانشگاه ایالتی نیویورک در بوفالو در سال ۱۹۹۰ همایشی بین‌المللی را به افتخار او و با برنامه‌ریزی جان کرکوران برگزار کرد.

وی فردی بسیار مذهبی بود و تا آخر عمر عضو کلیسای پرسبیتری ماند.[۴]

آلونزو چرچ در ۱۱ اوت ۱۹۹۵ مرد و در گورستان پرینستون دفن شد.

دستاورد ریاضی[ویرایش]

چرچ برای دست‌آوردهای زیر معروف است:

محاسبات لاندا از مقالهٔ ۱۹۳۶ وی گرفته شده‌است که در آن به غیرقابل حل بودن مسئله توقف پرداخته بود. این مقاله قبل از کار مشهور آلن تورینگ ینی مسئله مکی‌دار، که آن هم وجود یک مسئله غیرقابل حل از طریق معانی ریاضی را ثابت می‌کرد، منتشر شد. بعدها تورینگ و چرچ نشان دادند که محاسبات لاندا و ماشین تورینگ، که در مسئله مکی‌دار استفاده شده بود، هم‌ارز بوده و متعاقباً چند "فرایند ماشینی محاسبه" دیگر را اثبات کردند. این نتایج به تز چرچ-تورینگ شناخته می‌شوند.

محاسبات لاندا بر طراحی زبان برنامه‌نویسی لیسپ و به‌طور کلی زبان‌های برنامه‌نویسی تابعی تأثیرگذار بود.

کدگذاری چرچ به افتخار وی نام‌گذاری شده‌است.

کتاب‌ها[ویرایش]

 • مقدمه‌ای بر منطق ریاضی،[۵] آلونزو چرچ.[۶]
 • محاسبات تبدیل-لاندا،[۷] آلونزو چرچ.[۸]
 • کتاب‌شناسی منطق نمادین، ۱۹۳۵-۱۶۶۶،[۹] آلونزو چرچ.
 • منطق، معنی و محسابه: مقاله‌ای به یاد آلونزو چرچ،[۱۰] آنتونی اندرسون، مایکل زلنی.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. مدرسه پسرانۀ ریجفیلد که مدرسه ریجفیلد هم نامیده می‌شود، یک مدرسۀ غیرانتفاعی بود که از سال ۱۹۰۷ الی ۱۹۳۸ فعالیت می‌کرد. نگاه کنید به The Ridgefield School.
 2. افرادی که دانشگاه کیس وسترن رزرو به آن‌ها مدرک افتخاری داده است
 3. افرادی که دانشگاه پرینستون به آن‌ها مدرک افتخاری داده است
 4. Finding Aid for The Honorary Degree Conferral of Doctor of Science to Alonzo Church, 1990
 5. Introduction to Mathematical Logic، ISBN 978-0-691-02906-1.
 6. Henkin, Leon (1957). "Review: Introduction to Mathematical Logic by Alonzo Church" (PDF). Bull. Amer. Math. Soc. 63 (5): 320–323.
 7. The Calculi of Lambda-Conversion، ISBN 978-0-691-08394-0.
 8. Frink Jr., Orrin (1944). "Review: The Calculi of Lambda-Conversion by Alonzo Church" (PDF). Bull. Amer. Math. Soc. 50 (3): 169–172.
 9. A Bibliography of Symbolic Logic, 1666–1935، ISBN 978-0-8218-0084-3.
 10. Meaning and Computation: Essays in Memory of Alonzo Church، ISBN 978-1-4020-0141-3.

منابع[ویرایش]