میخائیل شولوخف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
میخائیل شولوخوف
شولوخف، ۱۹۳۸
شولوخف، ۱۹۳۸
نام اصلی
میخائیل آلکساندروویچ شولوخف
زاده۲۴ مه ۱۹۰۵
کامنسکیایا، امپراتوری روسیه، Flag of Russia.svg
درگذشته۲۱ فوریه، ۱۹۸۴ (۷۸ سال)
کامنسکایا، استان روستوف، روسیهٔ بلشویک، اتحاد جماهیر شوروی
پیشهنویسنده، رمان‌نویس
ملیتروسی/اوکرائینی
جوایز مهمجایزه استالین (۱۹۴۱)
جایزه لنین (۱۹۶۰)
Nobel Prize.png جایزه ادبی نوبل (۱۹۶۵)
کتاب‌هادن آرام
زمین نوآباد
سرنوشت یک انسان
خال
امضا
جوایز

میخائیل آلکساندروویچ شولوخف (به روسی: Михаи́л Алекса́ндрович Шо́лохов) ‏ (۲۴ مه ۱۹۰۵ – ۲۱ فوریه ۱۹۸۴) نویسنده روس اهل اتحاد جماهیر شوروی و برنده جایزه ادبی نوبل بود.

زندگی‌نامه

میخائیل شولوخوف به سال ۱۹۰۵ در روستای کروجلنین در نزدیکی وشنسکایا در حومه جنوبی رود دن متولد شد. پدرش روستایی ساده‌ای از نژاد روس و مادرش از اهالی اوکراین بود.

در سال ۱۹۱۸ به سبب درگرفتن جنگ داخلی در ناحیه دن ناچار درسش را ناتمام گذارد و به ارتش سرخ پیوست تا در نبردهایی در برابر آخرین بازماندگان از هواخواهان ارتش سفید شرکت جوید. تأثیر این تجربه در آثار وی به‌طرز محسوسی آشکار است. وی نویسنده‌ای واقع‌باور بود و در داستان‌هایش به مردم و انقلاب اکتبر پرداخته‌است.

رمان حماسی «دن آرام» از مهم‌ترین آثار وی به‌شمار می‌رود که در چهار جلد از سال ۱۹۲۸ تا ۱۹۴۰ به نویسندگی آن مشغول بود. از معروف‌ترین داستان‌های کوتاه او داستان خال است که در دهه چهل شمسی در کتاب هفته ترجمه و چاپ شد. از دیگر آثار وی «آنها برای سرزمین پدریشان جنگیدند» و «زمین نوآباد» می‌باشد.

شولوخف در سال ۱۹۴۱ برنده جایزه استالین و در سال ۱۹۶۰ برنده جایزه لنین در شوروی شد و در سال ۱۹۶۵ جایزه نوبل ادبیات به وی اهدا شد. آثار جمع‌آوری شده شولوخوف در هشت جلد بین سالهای ۱۹۵۶ و ۱۹۶۰ منتشر شد.

شولوخف در سال ۱۹۶۰

آثار

نگارخانه

منابع

فهرست نویسندگان روس

آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ س ش ف ک گ ل م ن و ه ی