ویلیام اکام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ویلیام اکام
William of Ockham.png
William of Ockham depicted on a stained glass window at a church
زاده ح. ۱۲۸۵[۱]
Ockham, Surrey، پادشاهی انگلستان
درگذشته ۱۳۴۷
مونیخ، بایرن، امپراتوری مقدس روم
دوره فلسفه قرون وسطی
منطقه فلسفه غربی
مذهب کلیسای کاتولیک
مکتب فلسفه مدرسی
Voluntarism
نام‌گرایی
مهمترین علایق متافیزیک، معرفت‌شناسی، الهیات، منطق، هستی‌شناسی، سیاست
ایده‌های اصلی تیغ اوکام، نام‌گرایی

ویلیام اکام (به انگلیسی: William of Ockham) (ویلیام اوکامی، ویلیام اهل اوکام) منطق‌دان و فیلسوف انگلیسی بود. او در سال ۱۲۸۵، در دهکده اوکام، در ساری (انگلستان) در جنوب لندن زاده شد. او به احتمال قوی شاگرد دانس اسکوتوس بود. اکام مدتی در پاریس به تدریس مشغول بود و در مبارزه‌ای که میان کلیسا و دولت در جریان بود، به طرفداری از ناسیونالیسم برخاست و در نتیجه مغضوب کلیسا شد و ناچار شد به حاکم باواریا پناه ببرد. در حقیقت دوره اسکولاستیسم (حکمت مدرسی) با اکام پایان می‌پذیرد.

در آغاز دسامبر سال ۱۳۲۷ میکائیل چزنایی، رهبر فرانسیسی‌ها، وارد آوینیون شد؛ شهری که پاپ یوهانس بیست‌ودوم او را به آن جا احضار کرده بود تا در مورد حملات خود به تشکیلات پاپ در حمایت از فقر اهل انجیل پاسخ دهد. «به خواست چزنایی، اوکام هم به بحث فقر علاقه نشان داد. در سال ۱۳۲۸ میکائیل چزنایی به همراه چندین نفر از جمله ویلیام اوکام از آوینیون گریخت. در حالی که او و همراهانش به امپراتور لودویگ باواریایی پیوسته و به مونیخ رفته بودند، پاپ این افراد را تکفیر کرد.»

اکام از پیش‌گامان نام‌گرایی است. او حقیقت را در افراد می‌دانست نه در کلیات و علم را محصول تجربه و مشاهده می‌دانست نه تخیلات. اکام علم الهیات را یکسره از فلسفه جدا کرد و کوشید علم را از چنگال کلیسا برهاند. مهم‌ترین أثر اوکام در فرهنگ روشنفکری نوین به خاطر اصل ایجاز در توصیف و الگوسازی است. این اصل با نام تیغ اوکام معروف است.

ویلیام اوکام در سال ۱۳۴۹ (میلادی)، که مرگ سیاه اروپا را فراگرفته بود، به علت بیماری طاعون درگذشت.

منابع[ویرایش]