املت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
املت
Blond unbrowned omelet with mushrooms and herbs.jpg
املت بلوند با قارچ و سبزی
نام‌های جایگزیناملت، تخم مرغ، پن کیک
خاستگاهایران باستان[۱][۲]
دمای سروگرم
مواد اصلیتخم مرغ، کره یا روغن

املت (به فرانسوی: Omelette)، خوراکی است که مادهٔ اصلی آن تخم‌مرغ است. در تهیه املت می‌بایست تخم مرغ هم‌زده را با هر ماده دلخواه دیگر مخلوط نمود و گاهی هم آنرا تا کرد. در دستور پخت اصلی املت آماده را تا می‌کنند و داخل آن سبزیجات، پنیر، گوشت (اغلب ژامبون یا بیکن) پخته شده یا ترکیبی از آنها را قرار می‌دهند. برای این که املت سبک و پفکی شود گاهی به سفیده تخم‌مرغ که جداگانه هم‌زده شده (یا تمام تخم‌مرغ هم‌زده شده) شیر، خامه یا حتی آب می‌افزایند. با این روش در مایع اولیه حباب‌هایی ایجاد می‌شود. چون تخم‌مرغ به سرعت پخته می‌شود، حباب‌ها درون آن حبس می‌شوند و بافتی نرم و سبک به املت می‌دهند. املت (گوجه تخم‌مرغ) در شهرهای مختلف ایران به واسطه چای خانه‌های معروف وارد بازار و معرفی گردید. نوع ایرانی املت با نام خاگینه نیز در برخی مناطق کشور تهیه و طبخ می‌شود که به آن شکر نیز اضافه می‌کنند. دستور پخت املت در کشورهای مختلف کمی متفاوت است، به‌طور مثال املت مکزیکی [۱] بایگانی‌شده در ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۶ توسط Wayback Machine کمی متفاوت تر از املت ایرانی می‌باشد.

تخم‌مرغ گوجه
املت سادهاملت های تاریخی کلاسیک ایرانی[ویرایش]

املت گوجه فرنگی[ویرایش]

املت ایرانی ، املت گوجه‌فرنگی
املت ایرانی ، املت گوجه‌فرنگی

املت گوجه فرنگی کلاسیک ترین املت ایران است. در ایران به اشتباه به مخلوط شُل و ملاتی شکل تخم مرغ و گوجه یا رُب گوجه نیز املت گفته می‌شود که برای تهیهٔ آن در ماهی‌تابه روغن یا کره و رب گوجه می‌ریزند. وقتی روغن با رب گوجه فرنگی داغ شد تخم‌مرغهای هم‌زده شده را به آن اضافه می‌کنند و گاهی تخم مرغ را بعد از اضافه کردن به رب گوجه‌فرنگی مخلوط می‌کنند.

املت اسفناج ، نرگسی[ویرایش]

املت ایرانی ، املت اسفناج ، نرگسی
املت ایرانی ، املت اسفناج ، نرگسی

نام "نرگسی"به دلیل شباهت رنگ‌های سفید و زرد تخم مرغ به گل نرگس است . مواد اولیه اصلی برای تهیه نرگسی اسفناج ، تخم مرغ و اسفناج، پیاز هستند و گاهاً در آن از سیر نیز استفاده میشود.


املت خرما و دارچین ، قیساوا[ویرایش]

املت ایرانی ، قیساوا
املت ایرانی ، قیساوا

قیساوا با نام خاگینه خرما نیز شناخته میشود که از مواد اصلی تخم مرغ ، خرما و دارچین درست میشود و گاهاً در آن از گردو ، شیره انگور ، کنجد، پسته، هل ، زنجبیل هم استفاده میشود.

املت پنیر، پنیر برشته[ویرایش]

املت ایرانی ، پنیر برشته
املت ایرانی ، پنیر برشته

املت پنیر یا پنیر برشته، از مواد اصلی پنیر، تخم مرغ، شوید، سیر و زردجوبه به دست می آید.

املت انار ، مرغان انار[ویرایش]

املت ایرانی ، مرغان انار
املت ایرانی ، مرغان انار

املت انار یا مرغان انار از مواد اصلی تخم مرغ ، انار شیرین ترش و یا انار های وحشی ، سیر و پیاز قرمز به دست می‌آید.

املت سوسیس تخم مرغ[ویرایش]

املت ایرانی ، سوسیس تخم مرغ
املت ایرانی ، سوسیس تخم مرغ

املت سوسیس تخم مرغ از کلاسیک ترین املتهای ایرانیان است با شکل اولیه و پایه ای با مواد اصلی تخم مرغ و سوسیس و یا تخم مرغ و سوسیس به همراه گوجه فرنگی هست و گاهاً در آن از سبزیجات مثل شوید ، جعفری پیازچه نیز استفاده میشود، در شکل مدرن تر در این املت گاهاً از پنیر های مختلف مثل پنیر چدار و یا پنیر پیتزا و... استفاده میشود. املت سوسیس تخم مرغ در دهه 1990 در ديدگاهی از ایرانیان به شکل ساده ترین غذا که عموماً دانشجوها و افرادی که وقت درست کردن غذا نداشتند سرو میشد اما در دهه های قبل و بعد از 1990 در جایگاهی ویژه در بین ایرانیان برخوردار بود و دارد .

املت پیاز[ویرایش]

املت ایرانی ، املت پیاز
املت ایرانی ، املت پیاز

املت پیاز با مواد اصلی تخم مرغ، پیاز ، روغن زیتون که گاهاً در آن از جعفری ، سیر ، شیر ، مقدار کمی گوجه فرنگی استفاده میشود.

املت بادمجان ، ورقه بادمجان[ویرایش]

املت ایرانی ، ورقه بادمجان
املت ایرانی ، ورقه بادمجان

ورقه بادجان که به دو شکل اصلی و پایه ای تخم مرغ ، بادمجان و یا تخم مرغ ، بادمجان به همراه گوجه فرنگی به دست می آید در آن گاهاً از روغن زیتون ، سیر و شوید استفاده میشود .

املت لوبیا ، شاپوری[ویرایش]

املت ایرانی ، شاپوری
املت ایرانی ، شاپوری

املت لوبیا و یا شاپوری، از ترکیب تخم مرغ ، لوبیا ، گوجه فرنگی به دست می آید .

املت تره کوهی[ویرایش]

املت ایرانی ، املت تره کوهی
املت ایرانی ، املت تره کوهی

املت تره کوهی یا پیازچه وحشی، که از مواد اصلی تخم مرغ ، تره کوهی ، کره محلی و یا کره به دست می آید در آن گاهاً از روغن زیتون هم استفاده میشود .نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام Davidson2014 وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  2. Anderson, Heather Arndt (July 11, 2013). Breakfast: A History (به انگلیسی). AltaMira Press. p. 65. ISBN 978-0-7591-2165-2. Archived from the original on July 1, 2021. Retrieved November 18, 2020.