Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «ادیب بیضایی آرانی»

جز
←‏زندگی: اصلاح املایی با استفاده از فهرست اشتباه‌یاب و ویکی‌پدیا:AutoWikiBrowser/Typos عبارات باقاعده، typos fixed: بسر ← با استفاده از AWB
(ویرایش به‌وسیلهٔ ابرابزار:)
جز (←‏زندگی: اصلاح املایی با استفاده از فهرست اشتباه‌یاب و ویکی‌پدیا:AutoWikiBrowser/Typos عبارات باقاعده، typos fixed: بسر ← با استفاده از AWB)
میرزا علی‌محمد بیضایی آرانی فرزند ملا محمدرضا متخلص به [[ابن روح]]، در سال ۱۲۹۹ قمری در قریهٔ [[آران]] دیده به جهان گشود. وی خواندن و نوشتن فارسی و خواندن قرآن را نزد پدرش و مقدمات فقه و اصول را نزد ملا محمدباقر آرانی آموخت. سپس به [[مدرسه سلطانی (کاشان)]] رفت و در درس میرزا فخرالدین نراقی دانش‌آموزی نمود.
 
در اوایل پیدایش [[مشروطیت]]، در نتیجه تحرکات اهالی آران و هم دسیسه متنفذین محلی، ناگزیر با خانواده به [[کاشان]] کوچید. سپس در [[عدلیه]] کاشان مشغول خدمت شد و از آنجا به اداره دارایی منتقل شد و تا پایان زندگی در آن اداره بسربه‌سر برد.
 
او از اوایل جوانی شعر می‌سرود و تلخص خود را ''شاهر'' نامیده بود، ولی سپس‌تر به سفارش ملا محمدباقر آرانی تخلص ''بیضائی'' را برگزید. او در گفتن انواع شعر توانا بوده، ولی در سرودن [[ماده تاریخ]] و [[قصیده]] بسیار هنرمند بوده‌است.<ref>[http://www.noormags.ir/view/fa/articlepage/178414/«فر-جوانی-گرفت-طفل-رضیع-بهار» مجله ''حافظ'' اسفند ۱۳۸۴ - شماره ۲۶]</ref>