ویکی‌پدیا:ربات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ویکی‌پدیا:ربات‌ها)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مردی با یک ربات دست می‌دهد
یک ربات واقعی

ربات‌ها ابزارهای خودکار یا نیمه‌خودکاری هستند که کارهایی تکراری انجام می‌دهند تا از ۷۴۷٬۱۳۹ مقالهٔ موجود در ویکی‌پدیای فارسی نگهداری کنند. ربات‌ها می‌توانند با سرعت بالایی مقاله‌ها را ویرایش کنند و به همین خاطر اگر به صورت نادرستی طراحی یا استفاده شوند می‌توانند در ویکی‌پدیا اخلال ايجاد کنند. به همین خاطر سیاستی برای استفاده از آن‌ها وجود دارد. همچنین، اگر نیاز به راهنمایی بیشتر در مورد ربات‌ها دارید، می‌توانید راهنما:ربات را ببینید.

تاریخچه ربات‌ها در ویکی‌پدیا[ویرایش]

ربات‌ها در ویکی‌پدیا به منظورهای مختلفی به کار گرفته شده‌اند که از آن جمله می‌توان به ایجاد مقاله‌ها در تعداد زیاد، ایجاد و اصلاح پیوندهای میان‌ویکی (بین ویکی‌پدیا در زبان‌های مختلف) و انجام اصلاحات نگارشی اشاره کرد.

سیاست رباتیک[ویرایش]

سیاست رباتیک ویکی‌پدیا تأکید دارد که ربات‌ها باید بی‌ضرر و سودمند باشند، مجوز داشته باشند، از حسابی جداگانه به کار گرفته شوند و مسئولانه به کار گرفته شوند.

گروه مجوزدهندگان ربات[ویرایش]

گروه مجوزدهندگان ربات (به‌طور مخفف: گمر) شامل مجموعه‌ای از کاربران است که می‌توانند درخواست مجوز ربات‌ها را تأیید یا رد کنند. اعضای این گروه با روش نوشتن و اجرای ربات آشنایی دارند و روند اعطای مجوز و سیاست ربات‌ها را می‌شناسند.

ساختن ربات[ویرایش]

بسیاری از ربات‌های ویکی‌پدیا با استفاده از کدهای Pywikibot ساخته می‌شوند. این کدها مبتنی بر زبان برنامه‌نویسی پایتون است. برای ساختن بسیاری از ربات‌ها برخورداری از دانش کافی از برنامه‌نویسی و نوشتن عبارات باقاعده لازم است برای مشاهده نمونه کدهای ساخته شده به درخواست ربات مراجعه نمائید.

کدهای ربات به زبان پایتون[ویرایش]

کدهای استاندارد[ویرایش]

کدهای ساخت کاربرها[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]