حافظ موسوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حافظ موسوی
زادهٔ۱۵ اسفند ۱۳۳۳
رودبار
ملیتایرانی
پیشهشاعر و عضو کانون نویسندگان ایران

حافظ موسوی (زاده ۱۵ اسفند ۱۳۳۳ خورشیدی) شاعر معاصر ایرانی و از اعضای کانون نویسندگان ایران است.[۱] وی مدتی دبیر هیئت تحریریه مجله کارنامه بود. پس از درگذشت منوچهر آتشی مسئولیت کارگاه شعر کارنامه را به عهده داشت. پس از توقیف مجلۀ کارنامه، مجلۀ الکترونیکی شعر «وازنا» را با همکاری اعضای کارگاه شعر کارنامه منتشر کرد. او به همراه شمس لنگرودی و شهاب مقربین انتشارات آهنگ دیگر را در سال ۱۳۸۱ راه اندازی کرد. پروانۀ این انتشارات پس از ده سال فعالیت تخصصی در زمینۀ شعر لغو شد. وی در حال حاضر سردبیر بخش شعر فصلنامه آزما می‌باشد.

زندگینامه

حافظ موسوی در ۱۵ اسفند ۱۳۳۳ خورشیدی در شهر رودبار گیلان به دنیا آمد.[۲] تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم در همان شهر گذراند و سپس برای ادامۀ تحصیل در رشتۀ زبان و ادبیات فارسی وارد دانشگاه ملی (شهید بهشتی فعلی) شد و در دورۀ انقلاب فرهنگی در نخستین سال های پس از انقلاب از دانشگاه اخراج شد و تحصیل او ناتمام ماند. با آن که از سن هجده سالگی مطالعۀ ادبیات و سرودن شعر را آغاز کرده بود، با وقوع انقلاب و جنگ و جو متشنج سیاسی دهۀ شصت، مانند بسیاری از همنسلانش از شرایط لازم برای تداوم فعاليت ادبی و انتشار اشعار خویش محروم گردید. در اواخر دهۀ شصت پس از انتشار چند نشریۀ مستقل ادبی مانند آدینه، دنیای سخن، گردون، تکاپو و ... به همکاری با آن ها پرداخت و تعدادی از اشعار و مقالات خود را منتشر کرد.

در اوایل دهۀ هفتاد با جمعی از دوستان شاعر خود یک گروه شعری تشکیل داد. این گروه که بعدها به نام شاعران دهۀ هفتاد معروف شد، در شکل گیری و رشد جریان شعر دهۀ هفتاد نقش قابل ملاحظه ای داشت.

نخستین مجموعه شعر او (دستی به شیشه های مه گرفتۀ دنیا) در سال ۱۳۷۳ منتشر و برندۀ قلم زرین مجلۀ گردون شد.

دومین مجموعه شعر او (سطرهای پنهانی) پس از سه سال توقف در وزارت ارشاد در سال ۱۳۷۸ منتشر شد. این کتاب از سوی هیئت داوران جایزۀ مستقل ادبی فراپویان به عنوان یکی از شش کتاب برگزیدۀ شعر دهۀ هفتاد معرفی شد.

کتاب‌شناسی

 • پانوشت‌ها در نقد و بررسی آراء نیما یوشیج[۳]
 • لولی وش مغموم (زندگی ، شعر و اندیشۀ مهدی اخوان ثالث )
 • دعاکنید سطرهای عاشقانه از یادمان نرود ( گزینۀ اشعار غنایی )
 • فرهنگ مدارا ( مقالاتی در باب ادبیات و فرهنگ )
 • آنتولوژی شعر اجتماعی ایران
 • مجموعه اشعار ، انتشارات نگاه
 • گرینه اشعار ، انتشارات مروارید
 • قصه ی پاییز و نهال هلو

نمونه شعر

اینجا

خاورمیانه است

و این لکنته که از میان خون ما می‌گذرد

تاریخ است.[۴]

منابع

 1. گفت‌وگوی حامد داراب با حافظ موسوی. روزنامه شهروند
 2. زندگینامه موسوی از زبان خودش در گفتگویی با ایلنا
 3. سطوتی قلعه، علی (۹۰/۱۰/۱۹). «نیما علیه نیما - در حاشیه کتاب «پانوشت‌ها»، نوشته حافظ موسوی». روزنامه شرق. دریافت‌شده در ۲ نوامبر ۲۰۱۲. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 4. «وبسایت حافظ موسوی». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ فوریه ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۵ فوریه ۲۰۱۰.

پیوند به بیرون