گیتی خوشدل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گیتی خوشدل
زادهٔ۱۳۲۶ (۷۴ سال)
تهران
ملیتایرانی

گیتی خوشدل (زاده ۱۳۲۶ در تهران) شاعر و مترجم ایرانی است.

زندگی‌نامه

گیتی خوشدل در خانواده ای با امکانات مالی خوب متولد شد. وقتی در سال ۱۳۳۴ در کلاس اول دبستان فیروزکوهی با کسب معدل ۲۰ شاگرد اول شد، پدرش عکس او را برای تشویق و درج در نشریه در اختیار مجله ترقی قرار داد که در شماره ۶۵۱ مورخ ۱۲ تیر ۱۳۳۴، صفحه ۱۸ آن نشریه به چاپ رسید. او تحصیلات خود را با حمایت خانواده ادامه داد و لیسانس ادبیات انگلیسی خود را از دانشگاه تهران گرفت و برای ادامه تحصیل در رشته جامعه‌شناسی به ایالات متحده رفت اما آن را ناتمام گذاشت و به ایران بازگشت. پس از آن به کار ترجمه مشغول شد. خوشدل پس از سفری که به هند داشت به عرفان و روان‌شناسی علاقه‌مند شد و بیشتر ترجمه‌ها و شعرهایش در همین راستا است.

نام وی با کتاب «چهار اثر از فلورانس اسکاول شین» نوشته خانم فلورانس اسکاول شین هنرمند نقاش و خطیب آمریکایی سر زبان‌ها افتاد. این اثر تلفیق چهار کتاب زیر است:

  1. بازی زندگی و راه این بازی
  2. کلام تو عصای معجزه گر توست
  3. در مخفی توفیق
  4. نفوذ کلام

کتابی که در فاصله سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶ شصت بار تجدید چاپ شد و از آن زمان در ردیف کتاب‌های غیرمجاز قرار گرفت. علاوه بر این «راه هنرمند» نوشته جولیا کامرون فیلمنامه‌نویس و کارگردان مشهور آمریکایی نیز با ترجمه خوشدل، دوازده بار تجدید چاپ شد. گیتی خوشدل علاوه بر ترجمه، به کار سرودن شعر نیز می‌پردازد و تاکنون هشت دفتر از وی به چاپ رسید است.

کتاب‌شناسی

نوار

شعر

ترجمه

برخی از ترجمه‌های او عبارتند از:

منابع

  • فرخ‌زاد، پوران (۱۳۸۱کارنمای زنان کارای ایران (از دیروز تا امروز)، تهران: نشر قطره، ص. ۳۲۴، شابک ۹۶۴-۳۴۱-۱۱۶-۸
  • «مترجمان ایرانی و تجارت کتاب‌های موفقیت». ایلنا. دریافت‌شده در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۶.
  • «گیتی خوشدل». Naakojaa.com. دریافت‌شده در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۶.
  • «دربارهٔ «دولت عشق» چه می‌دانید؟ /خودتان معجزه را تجربه کنید». دریافت‌شده در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۶.
  • «گیتی خوشدل شاعر و مترجم: شعر برایم مثل نفس کشیدن است». روزنامه ایران> شماره 5620> صفحه 8 (فرهنگ و ادب). ۲۵/۱/۹۳. دریافت‌شده در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)