ابوتراب خسروی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ابوتراب خسروی
Abutorab.Khosravi.jpg
درحال سخنرانی در مراسم اختتامیهٔ دومین جشنوارهٔ داستان کوتاه دانشگاه شیراز
(اردیبهشت ۹۱)
زادروز۱ فروردین ۱۳۳۵ (خورشیدی)
فسا، فارس
پیشهنویسنده
آثاراسفار کاتبان
«حاشیه‌ای بر مبانی داستان»
دیوان سومنات
«ویران»
«ملکان عذاب» و ...
جایزه‌هابرندهٔ دورهٔ چهارم و یازدهم جایزه هوشنگ گلشیری
برنده جایزه ادبی جلال آل احمد در سال 1394

ابوتراب خسروی (زادهٔ ۱ فروردین ۱۳۳۵ ه.ش فسا، فارس) نویسندهٔ معاصر ایرانی و برنده هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد برای رمان «ملکان عذاب» است.

زندگی[ویرایش]

ابوتراب خسروی در سال ۱۳۳۵ در شهر فسا متولد شد. پدرش نظامی بود؛ به همین دلیل سال‌های جوانی او در شهرهای مختلف ایران گذشت. در سال‌های ۱۳۴۸ و ۱۳۴۹ در دبیرستانی در اصفهان درس می‌خواند و شاگرد هوشنگ گلشیری، نویسنده ایرانی بوده‌است.

او لیسانس آموزش ابتدایی دارد و سال‌ها در شیراز به کودکان عقب‌ماندهٔ ذهنی آموزش می‌داده است. در حال حاضر بازنشسته شده و در شهر شیراز زندگی می‌کند. خسروی متأهل است و سه فرزند دارد.

مضمون آثار[ویرایش]

آثار ابوتراب خسروی از مضامین سوررئال با تکیه بر ویژگی‌های رمان پست مدرن مایه‌ ور است. او با احاطهٔ نسبی بر ادبیات کهن، دارای نثری پخته و قوی است. در آثار خسروی زبان ویژه‌ای را می‌بینیم که تمایل به باستان‌گرایی، کهن‌الگویی و بازگشت به زبان متون مقدس دارد. گفتگوی متن‌های گوناگون و بینامتنیت در آثار خسروی دیده می‌شود. نوشته‌های او بوی رؤیا و اسطوره می‌دهند و به همین دلیل «همه‌زمانی» و «همه مکانی» است؛ زمان در آثارش می‌شکند؛ آثار خسروی انسان را به درنگ، اندیشیدن و استغراق در واژه‌ها دعوت می‌کند. موضوعاتی مثل هستی، مرگ، عشق و انسان که با استحاله‌های پی در پی در آثار وی وجود دارند از موضوعات اصلی کارهای اوست.

کلمه، کلیدواژهٔ اصلی آثار ابوتراب خسروی است. «کلمه» در آثار خسروی اصالت دارد.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

خسروی حق نشر رمان‌های سه‌گانه‌اش «اسفار کاتبان»، «رود راوی» و «ملکان عذاب» و همچنین «مبانی داستان‌نویسی» را در سال ۱۳۹۳ به نشر گمان واگذار کرد.

برخی از جوایز و افتخارات[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ابوتراب خسروی نویسنده «آواز پر جبرئیل» مطرح کرد:ادبیات یک مفاهمه است http://www.maaref.ir/npview.asp?ID=3028631&ref=Author گفتگو با ابوتراب خسروی، داستان‌نویس مبهوت شدن، آغاز تفکر است http://www.jamejamonline.ir/newspreview/1555844212626635287

پیوند به بیرون[ویرایش]