جهان‌آرا بیگم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جهان‌آرا بیگم
شاهدخت امپراتوری گورکانی
پادشاه بیگم
Jahanara 1635.jpg
شاهدخت اعظم امپراتوری گورکانی
پادشاه بیگم
حکمرانی۱۷ ژوئیه ۱۶۳۱-۲۸ ژوئیه ۱۶۵۸
پیشینممتاز محل بیگم
جانشینروشن آرا بیگم
ملکه شاهدخت های امپراتوری گورکانی
پادشاه بیگم
سلطنت۱۱ سپتامبر ۱۶۷۱ - ۱۶ سپتامبر ۱۶۸۱
پیشینروشن آرا بیگم
جانشینزینت‌النساء بیگم
پدرشاه جهان
مادرممتاز محل
زادروز۲۳ مارس ۱۶۱۴
اجمیر, راجستان, هند
مرگ۱۶ سپتامبر ۱۶۸۱ (۶۷ سال)
دهلی
خاک‌سپاریدرگاه نظام‌الدین, دهلی
دین و مذهباسلام

جهان‌آرا بیگم، (مارس ۱۶۱۴ - ۱۶ سپتامبر ۱۶۸۱) دختر بزرگ شاه جهان و همسرش ملکه ممتاز محل بود. وی بعد از مرگ مادرش لقب پادشاه بیگم را کسب کرد در حالی که پدرش سه همسر دیگر داشت.

زندگی[ویرایش]

جهان‌آرا بیگم در سال ۱۶۱۴ بدنیا آمد و در سال ۱۶۲۲ نزد ساتی‌نسا خانم آموزش دید. او به شعر گویی علاقه‌مند بود و از شاعران حمایت می‌کرد همچنین به آزادی زنان اهمیت می داد و به معماری توجه می کرد، او بعد از مرگ مادرش قدرتمندترین زن حرمسرا و امپراتوری گورکانی تبدیل شد.

پادشاه بیگم[ویرایش]

پس از درگذشت ممتاز محل در سال ۱۶۳۱، جهان‌آرا در سن ۱۷ سالگی جایگاه مادر خود را به عنوان بانوی اول امپراتوری گرفت، با وجود اینکه پدرش سه همسر دیگر داشت. علاوه بر مراقبت از برادران و خواهران کوچکترش، او را نیز به همراه آوردن پدرش از عزاداری و بازگرداندن عادی بودن به دادگاهی که تاریکی مرگ مادر و اندوه پدرش است، سپرده است.

یكی از وظایف اصلی وی پس از مرگ مادرش، نظارت بود كه با كمک ندیمه اصلی مادرش ساتی النسا خانم، برای عروسی باشكوه برادر موردعلاقه اش، دارا شكوه به نادره بانو بیگم كه در ابتدا توسط ممتاز محل انجام شده بود، برنامه ریزی شد اما به تعویق افتاد با مرگ مادرشان به انجام رسید.

پدرش غالباً نصیحت های او را انجام می داد و او همانند مادرش به قدرتمندترین فرد حکومت بعد از شاه تبدیل شد زیرا پدرش مسئولیت مهر امپراتوری را به او واگذار می كرد. در سال ۱۶۴۴ هنگامی که اورنگ زیب پدرش شاه را عصبانی کرد، جهان‌آرا از طرف برادرش شفاعت کرد و شاه جهان را متقاعد کرد که او را عفو کند و مرتبه خود را بازگرداند. علاقه شاه جهان به دخترش در عناوین چندگانه ای که وی به او اعطا می کرد ، مشخص است و این مقامات شامل این موارد شد: صاحب الزمان ("بانوی عصر") و پادشاه بیگم ("بانوی بزرگ امپراتور") یا بیگم صاحب ("پرنسس پرنسس ها"). قدرت او به حدی بود که بر خلاف سایر شاهزاده خانم های امپراطوری، او اجازه داشت در کاخ خود، خارج از محدوده قلعه آگرا زندگی کند. این بی نظمی و نزدیکی، بعداً به "شایعه بازار" منجر شد که بین جهان‌آرا بیگم و پدرش روابط محرمانه برقرار شده است. همانطور که توسط فرانسوا برنیه، یک پزشک فرانسوی در دربار مغول، مربوط می شود، گفته است:"این حق منصفانه نبود که پادشاه را از امتیاز جمع آوری میوه از درختی که خودش کاشته بود، انکار کند."

در مارس ۱۶۴۴، درست چند روز پس از سی سالگی، جهان آرا دچار سوختگی جدی در بدنش شد. شاه جهان دستور داد كه مبالغ فراوان صدقه به فقرا داده شود، زندانیان آزاد شوند و نمازهایی برای بهبودی شاهزاده خانم ارائه شود. اورنگ زیب، مراد و شایستا خان برای دیدن او به دهلی بازگشتند. حسابها با آنچه اتفاق افتاده متفاوت است. برخی می گویند خانه جهان آرا، که در روغن های عطر معطر غرق شده اند، گرفتار آتش شدند. برخی دیگر ادعا می کنند که لباس رقص زن مورد علاقه شاهزاده خانم آتش گرفت و شاهزاده خانم که به کمک او می آید خودش را روی سینه سوخته است.

شاه جهان در دوران بیماریش آنقدر نگران رفاه دختر مورد علاقه خود بود که تنها در یک بار روزانه خود در دیوان عام حضور پیدا می کرد. پزشکان سلطنتی نتوانستند سوختگی جهان‌آرا را بهبود بخشند. یک پزشک فارسی برای معالجه به او مراجعه کرد و وضعیت وی برای چند ماه بهبود یافت اما پس از آن هیچ پیشرفت دیگری صورت نگرفت تا اینکه یک پزشک سلطنتی به نام عارف چلا پماد را مخلوط کرد که بعد از دو ماه دیگر سرانجام باعث بسته شدن زخم ها شد. یک سال پس از این حادثه، جهان‌آرا کاملاً بهبود یافته بود.

پس از حادثه، شاهزاده خانم به زیارت زیارتگاه معین الدین چیشی در عجم رفت.

پس از بهبودی، شاه جهان جواهرات و سنگهای کمیاب و بسیار ارزشمند را به جهان‌آرا داد و درآمد بندر سورات را به وی اعطا کرد. وی بعداً به دنبال نمونه ای از پدر بزرگش اکبر، از عجم بازدید کرد.

ثروت و امور خیریه[ویرایش]

جهان‌آرا بسیار زیاد ثروتمند بود. شاه جهان به افتخار تاجگذاری خود، در ۶ فوریه ۱۶۲۸، به همسرش ممتاز محل، مادر جهان ارا، ۱،۰۰۰،۰۰۰ اشرفی (سکه های طلای فارسی به ارزش دو محور) ، ۶۰،۰۰۰ روپیه و یک کیف پول مخفی سالانه بیش از دو میلیون روپیه اهدا کرد. جهان‌آرا ۱۰۰،۰۰۰ اشرفی، ۴۰،۰۰۰ روپیه و کمک سالانه ۶۰۰،۰۰۰ روپیه دریافت کرد. پس از مرگ ممتاز محل، ثروت شخصی وی توسط شاه جهان بین جهان‌آرا بیگم (که نصف دریافت کرد) و بقیه فرزندان بازمانده ممتاز محل را تقسیم کرد.

جهان ارا از شماری از روستاها و باغهای متعلق به مادر خود را به صورت نصف دریافت کرده همچنین از طرف پدرش این مال به دو برابر خود رسید، از جمله شاه جهان باغ هایی نیز به دختر خود بخشید به نام: باغ جهان ارا ، باغ نورجهان، باغ ممتاز محل و باغ صفا به جهان آرا بیگم داده شد که درآمد بالایی از طرف این باغ ها به او اختصاص داده شد، همچین "جاگیر وی شامل دهکده های آشچول، فرجگاها و سرکارهای باچول، صفاپور و دوحه. اوضاع پانیپات نیز به او اعطا شد. " همانطور که در بالا ذکر شد، به وی شهر مرفه و پردرآمد سورات نیز اعطا شد.

مادر جهانگیر شاه صاحب کشتی بود که بین سورات و دریای سرخ معامله می کرد. نورجهان و بعد از آن ممتاز محل با تجارت مشابه در معاملات نیلی و پارچه به طور گسترده ادامه دادند. بعداً جهان‌آرا به سنت ادامه داد. او صاحب تعدادی کشتی بود و روابط تجاری با انگلیسی و هلندی را حفظ می کرد.

جهان‌آرا همانند مادر خود به دلیل فعالیت فعال خود در مراقبت از فقرا و تأمین مالی ساخت مساجد و ساختمان های دیگر شهرت داشت. هنگامی که کشتی او، صاحبخانه برای اولین سفر خود (در ۲۹ اکتبر ۱۶۴۳) قایقرانی کرد، دستور داد که کشتی سفر خود را به مکه و مدینه انجام دهد، و"...که هر سال پنجاه کونی (یک کونی 4 مون بود). یا 151 پوند) برنج باید توسط کشتی ارسال شود تا بین فقرا و نیازمندان مکه توزیع شود. "

جهان ارا به عنوان ملکه اولیه امپراتوری گورکانی، مسئول کمکهای خیریه بود. وی در روزهای مهم دولتی و مذهبی، صدقه را ترتیب داد، از قحطی و زیارت مکه حمایت کرد.

جهان ارا کمکهای مالی مهمی در پشتیبانی از یادگیری و هنرها انجام داد. وی از انتشار مجموعه ای از آثار در مورد عرفان اسلامی، از جمله تفسیر های مثنوی مولوی، یک اثر عرفانی بسیار محبوب در میان گورکانی هند حمایت کرد.

جنگ جانشینی[ویرایش]

شاه جهان در سال ۱۶۵۷ به شدت بیمار شد. جنگ جانشینی بین چهار پسرش، دارا شکوه ، شاه شجاع ، اورنگ زیب و مراد بخش درگرفت هر چند در حقیقت جنگ قدرت جدا از پسران بین دختران شاه جهان هم رخ داد زیرا هر کدام از چهار دختر شاه از یکی از برادران خود حمایت می کردند که بعد از آن که به پادشاهی رسیدند به قویترین بانوی مملکت تبدیل شوند، این دختران عبارت هست از: خود جهان آرا، روشن آرا، حسن ارا و گوهر ارا، طبق گفته سفیر هلندی به نام جرج "در حقیقت در این زمان زنان دربار از مردان پیروز تر بودند".

در طول جنگ جانشینی جهان ارا از برادرش دارا شکوه ، فرزند ارشد شاه جهان حمایت کرد، روشن آرا از اورنگ زیب، حسن آرا از شاه شجاع و گوهر آرا از مراد بخش حمایت می کرد. در این زمان هنگامی که ژنرالهای دارا شکوه در درمات در سال (1658) شکست را به دست آورنگ زیب را متحمل شدند، جهان ارا نامه ای به اورگانزب نوشت و به او توصیه کرد که از پدر خود سرپیچی نکند و با برادرش نبرد نکند و او را به دهلی دعوت کرد تا در مورد موضع خانوادگی حرف بزنند. اما او ناموفق بود بعد از آن با اسرار جهان آرا بالاخره موافقت کرد اما دارا شکوه از این موقعیت سواستفاده کرد تا اورنگ زیب را نابود کند اما روشن آرا بیگم به اورنگ خبر داد که هر چه سریع تر از دهلی دور شود و نقشه دارا شکست خورد. دارا در نبرد سامگوره (۲۹ مه ۱۶۵۸) به شدت شکست خورد و به سمت دهلی گریخت.

شاه جهان تمام تلاش خود را کرد تا از حمله برنامه ریزی شده آگرا جلوگیری کند. وی از جهان‌آرا خواست که از دیپلماسی زنانه خود برای متقاعد کردن مراد و شجاع استفاده کند تا سپاه خود را به سمت اورنگ زیب نکشند.

در ژوئن ۱۶۵۸، به پیشنهاد روشن آرا اورنگ زیب پدر خود شاه جهان را در قلعه آگرا محاصره کرد و با قطع تأمین آب، وی را مجبور به تسلیم بی قید و شرط کرد. جهان ارا در ۱۰ ژوئن به پیشنهاد اورنگزیب به اورنگ اباد آمد و تقسیم امپراتوری را پیشنهاد داد. به دارا شکوه پنجاب و مناطق همجوار داده می شود. شجاع بنگال را بدست می آورد. مراد گجرات را به دست می آورد. پسر اورنگ زیب، محمد‌ اعظم، دکان را به دست می آورد و بقیه امپراتوری ها به اورگانزب می روند. اورنگ زیب به دلیل اینکه دارا شکوه از نظر اورنگ کافر بود (هر چند این امر بهانه بود)، از پیشنهاد جهان ارا خودداری کرد.

جهان آرا بیگم در زمان صعود اورنگ زیب به تخت سلطنت، پدرش را در زندان در قلعه آگرا به همراهی کرد و در آنجا او را تا زمان مرگش در سال 1666 به مراقبت های خود اختصاص داد.

پس از درگذشت پدرشان، جهان‌آرا و اورنگ زیب بعد از سه سال آشتی کردند. اورنگ به او عنوان "ملکه شاهزاده خانم ها" را داد و او به عنوان بانوی اول در سال ۱۶۷۱ بعد از مرگ روشن آرا جایگزین شد.

جهان ارا مانند خواهر کوچک خود روشن آرا به زودی در موقعیت خود به اندازه کافی ایمن بود تا کمابیش با اورنگ زیب مشاجره کند و از امتیازات بشدت ویژه و خاصی برخوردار باشد که سایر زنان بزرگ دربار از آن برخوردار نبودند. وی مخالفت با تنظیم دقیق زندگی اورنگ زیب مطابق با اعتقادات مذهبی محافظه کار و تصمیم وی در سال ۱۶۷۹ برای بازگرداندن مالیات در نظرسنجی برای غیرمسلمانان، که به گفته وی موجب سوء استفاده افراد هندو خواهد شد مخالفت جدی کرد.

مرگ[ویرایش]

جهان آرا بیگم در سال ۱۶۸۱ در سن ۶۷ سالگی در ارامگاه درگاه مجتمع نظام‌الدین در دهلی نو دفن شد و با لقب به صاحبه الزمانی مورد احترام واقع شد.

شعر زیر که از خود اوست بر سنگ مزارش نوشته‌اند:

بغیر سبزه نپوشد کسی مزار مراکه قبرپوش غریبان همین گیاه بس است

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]