جهان‌آرا بیگم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جهان‌آرا بیگم
شاهدخت امپراتوری گورکانی
پادشاه بیگم
Jahanara 1635.jpg
شاهدخت اعظم امپراتوری گورکانی
پادشاه بیگم
حکمرانی۱۷ ژوئیه ۱۶۳۱-۲۸ ژوئیه ۱۶۵۸
پیشینممتاز محل بیگم
جانشینروشن آرا بیگم
سلطنت۲۲ ژانویه ۱۶۶۶ - ۱۶ سپتامبر ۱۶۸۱
پیشینروشن آرا بیگم
جانشینزینت‌النساء بیگم
شریک پادشاه بیگمروشن آرا بیگم(۱۶۶۶-۱۶۷۱)
زاده۲۳ مارس ۱۶۱۴
اجمیر, راجستان, هند
درگذشته۱۶ سپتامبر ۱۶۸۱ (۶۷ سال)
دهلی
آرامگاه
پدرشاه جهان
مادرممتاز محل
دین و مذهباسلام

جهان‌آرا بیگم، (مارس ۱۶۱۴ - ۱۶ سپتامبر ۱۶۸۱) دختر بزرگ شاه جهان و همسرش ملکه ممتاز محل بود. وی بعد از مرگ مادرش لقب پادشاه بیگم را کسب کرد در حالی که پدرش سه همسر دیگر داشت.

زندگی[ویرایش]

جهان‌آرا بیگم در نزد ساتی‌نسا خانم آموزش دید. او به شعر گویی علاقه‌مند بود و از شاعران حمایت می‌کرد. او با مرگ مادرش زمانی که ۱۷ ساله بود به عنوان پادشاه بیگم و بانوی اول و برتر امپراتوری گورکانی انتخاب شد و مسئول حرمسرا شاهی و امور خیریه امپراتوری و مسئول اداره خزانه همایونی شد و پدرش در تمام موارد سیاسی و زندگی همواره از او مشاوره می‌گرفت و تحت تاثیر او بود با این که پدرش سه همسر دیگر داشت به دلیل محبوبیت فراوان نزد پدرش داشت جانشین مادرش در قدرت شد.[۲]

شاه جهان، در سال ۱۶۵۷ به شدت بیمار شد و میان پسرانش جنگ جانشینی آغاز شد. جهان‌آرا از حامیان اصلی و قدرتمند دارا شکوه بود. در سال ۱۶۵۸ اورنگ‌زیب آگرا را محاصره کرد و پدرش را از سلطنت برکنار کرد. جهان‌آرا بیگم هشت سال از پدرش که در حبس خانگی بود پرستاری کرد بعد از فوت پدر او با برادر خود آشتی کرد و دوباره به مقام پادشاه بیگم بازگشت و این بار برادرش به او مقام ملکه شاهدخت ها را اعطا کرد که تا زمان مرگش قدرتمندترین و تاثیرگذارترین زن امپراتوری به حساب می آمد.[۳]

جهان‌آرا بیگم در سال ۱۶۸۱ فوت شد. برادرش اورنگ زب به او لقب صاحبت‌زمانی (مالک عصر) داد و او را در مقبره‌ای که در کنار آرامگاه شاه نظام‌الدین اولیاء در دهلی است دفن کردند.

شعر زیر که از خود اوست بر سنگ مزارش نوشته‌اند:

بغیر سبزه نپوشد کسی مزار مراکه قبرپوش غریبان همین گیاه بس است

پانویس[ویرایش]

  1. Lal, K.S. (1988). The Mughal harem. New Delhi: Aditya Prakashan. p. 90. ISBN 9788185179032.
  2. Nath, Renuka (1990). Notable Mughal and Hindu Women in the 16th and 17 Centuries A.D. New Delhi: Inter-India Publications. p. 129. ISBN 81-210-0241-9.
  3. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Shah Jahan». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای ، بازبینی‌شده در ۱۰ نوامبر ۲۰۱۰.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]