فالوده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از فالوده شیرازی)
پرش به: ناوبری، جستجو
Falode.jpg

 

فالوده یا پالوده از خوردنی‌های ایرانی و از نوع دسر است. فالوده نوعی دسر یخی ایرانی است که با قرار دادن رشته‌های باریک نشاسته در محلول آب و شکر تهیه می‌شود. پالوده شیراز، کرمان و یزد معروف است. پالوده شیرازی را معمولاً با یک نوع چاشنی مانند آب لیمو و یا شربت آلبالو و پالوده کرمانی را با گلاب و نعناع مخلوط کرده و مصرف می‌کنند.

پالوده از نوع شیرازیش در ایران و دیگر کشورها بیشتر از انواع دیگر مصرف دارد[نیازمند منبع] و در بسیاری از بستنی فروشی‌های سنتی به فروش می‌رسد و عبارت از رشته‌های نشاسته‌ای یخ زده و مخلفات که در قدیم‌الایام به شیوه سنتی تولید می‌شد، اما امروز با دستگاه‌های ویژه و ماشین‌هایی با سرعت بسیار زیادتر و راحت تر تهیه می‌شود. فالوده یزدی نیز از طرفداران خاص خود برخوردار است.

پیشینه[ویرایش]

در گذشته فالوده به خوراکی گفته می‌شد که از پختن پودر بادام و شکر پخته می‌شد.[۲]

فالوده کرمانی[۳][ویرایش]

مواد لازم :

نشاسته : یک پیمانه

آب : پنج پیمانه

عرق نعنا یا گلاب : یک پیمانه

شربت قوام آمده : یک پیمانه (شکر یک پیمانه ، آب : یک پیمانه)

طرز تهیه فالوده کرمانی :

در ابتدا باید نشاسته را آماده کنید ،نشاسته را در یک پیمانه آب سرد حل کنید خوب هم می زنید تا یک مایه یکدست داشته باشید و گلوله گلوله نباشد.

حالا چهار پیمانه آب را روی اجاق بگذارید تا جوش بیاید .زمانی که آب جوش آمد نشاسته ای را که در آب سرد حل کرده اید کم کم به آن اضافه کنید و مرتب هم بزنید تا زمانی کهنشاسته دیگر بوی خامی ندهد.

حدود ده دقیقه باید مدام هم بزنید حرارت هم باید کم باشد.اگر حرارت زیاد باشد نشاسته زود سفت می شود و شکل و قیافه فالوده تان به هم می ریزد.

در ظرفی ۳ پیمانه آب و یخ آماده کرده وروی ظرف یک صافی با سوراخ های ریز گذاشته و مواد را درون صافی ریخته و با پشت قاشق هم بزنید تا مواد کاملا رد شود.

پنج دقیقه صبر کنید تا نشاسته خودش را بگیرد.

حالا باید شربت فالوده را درست کنید در یک ظرف یک پیمانه شکر و یک پیمانه آب را حل کنید و بگذاریدروی حرارت کم قوام بیاید.

بعد از این که نشاسته را از صافی رد کردید شربت و عرق نعنا یا گلاب را اضافه کرده ومیل کنید.

فالوده شیرازی[ویرایش]

اصل واژه پالوده از پالودن است به معنای پاک و صاف کردن (دهخدا) و پالوده رشته‌های باریکی است از نشاستهٔ پخته که در برف یا یخ قلیه ریزند و شکر یا شیرینی دیگر بران افزایند (دهخدا)-در شیراز فالوده، پالوده نامیده می‌شود.

تهیه پالوده شیرازی: برای تهیه پالوده به روش سنتی ابتدا مقداری نشاسته تازه را در آب حل می‌کردند و آن را روی حرارت کم می‌پختند تا کمی غلیظ شود. سپس داخل یک ظرف استوانه‌ای از جنس مس می‌ریختند و با دسته چوبی بر آن فشار وارد می‌کردند. نشاسته به شکل رشته‌هایی نازک از بخش آب‌کش مانند انتهای ظرف بیرون می‌آمد. این رشته‌ها که همچنان گرم بودند را مستقیماً به داخل آب بسیار سرد می‌ریختند تا سفت شوند. این ماده اولیه سپس روی یخ تراشیده شده ریخته می‌شد و با شربت ساده یا آبلیمو یا شربت آلبالو و کمی گلاب مزه‌دار می‌گشت. طعم‌هایی که می‌شود به فالوده اضافه کرد عبارت از: آب لیمو، به لیمو، آب شاتوت، گلاب، عرق‌های گیاهی مثل شاه تره و نسترن و...

منابع[ویرایش]