نشر مرکز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نشر مرکز
نوع انتشارات
بنا نهاده ۱۳۶۹
بنیانگذاران علیرضا رمضانی
دفتر مرکزی تهران
مدیر عامل علیرضا رمضانی
محصولات کتاب
شرکت‌های وابسته کتاب مریم، کتاب ماد
وبگاه nashr-e-markaz.com


نشر مرکز یک مؤسسه‌ی انتشاراتی‌ خصوصی در تهران است که سال ۱۳۶۹ تأسیس شده‌است. مدیر این مؤسسه‌ی انتشاراتی علیرضا رمضانی از خانواده‌ی معروف رمضانی‌ها است که از دوره‌ی قاجار در زمینه‌ی نشر کتاب در ایران فعال بوده‌اند.[۱]

شکل‌گیری فعالیت[ویرایش]

نشر مرکز پس از پایان جنگ عراق و ایران فعالیت خود را در زمینه‌ی انتشار کتاب‌هایی در حوزه‌ی ادبیات ایران، ادبیات جهان و نظریه‌های ادبی شروع کرد. [۲] اما در دهه‌ی ۱۳۷۰ بود که نامش با انتشار داستان‌های ایرانی سر زبان‌ها افتاد و به یکی از تأثیرگذارترین ناشران نوپای ایرانی تبدیل شد. در آن دهه بسیاری از کتاب‌های این مؤسسه‌ی انتشاراتی توانستند نظر منتقدان و خوانندگان را به خود جلب کنند و از سوی دیگر در جوایز ادبی نیز بدرخشند.

نشرمرکز می‌کوشد کتاب‌هایی را منتشر کند که متن آن‌ها از کیفیت قابل قبولی برخوردار است.

زمینه‌ فعالیت[ویرایش]

نشر مرکز در زمینه‌ی داستان ایرانی، داستان خارجی، نقد ادبی، فلسفه، دین، جامعه‌شناسی، اقتصاد، اندیشه سیاسی، ادبیات کلاسیک ایرانی، تاریخ، اسطوره‌شناسی، نظریه‌های ادبی و هنر فعالیت می‌کند و سالانه حدود ۱۰۰ عنوان کتاب در این زمینه‌ها منتشر می‌کند.

تعدادی از کتاب‌های نشر مرکز در چارچوب کنوانسیون‌های بین‌المللی کپی‌رایت و تحت قرارداد با ناشران خارجی به زبان‌های انگلیسی، ترکی، اسلوونیایی، ژاپنی، فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی، چینی و یونانی ترجمه و در کشورهای دیگر منتشر شده‌اند.

برخی از کتاب‌های نشر مرکز نیز براساس قرارداد کپی‌رایت و دریافت مجوز از ناشران اصلی از زبان‌های دیگر به فارسی ترجمه و توسّط این انتشاراتی در ایران منتشر شده‌است.

نویسندگان[ویرایش]

از جمله نویسندگانی که مرکز ناشر آثارشان بوده‌است می‌توان به نام‌های جعفر مدرس صادقی، زویا پیرزاد، فریبا وفی، شهریار مندنی‌پور، بابک احمدی، مصطفی مستور، سپیده شاملو، محبوبه موسوی، مرجان شیرمحمدی، شیوا ارسطویی، بیژن نجدی، ابوتراب خسروی، سروش چیت‌ساز، مریم جهانی، منیرو روانی‌پور، پیام ناصر، شهریار عباسی، امیرحسین خورشیدفر، نسیم وهابی، فریبا کلهر، جلال ستاری، داریوش آشوری اشاره کرد.

نشر مرکز بخش عمده‌ای از فعالیت خود را مدیون ترجمه‌ی عناوین متعدد در زمینه‌های رمان خارجی، نظریه‌های ادبی، اسطوره‌های ملل، تاریخ، اندیشه‌ی سیاسی، هنر و فلسفه است. مهدی سحابی، حسن افشار، لیلی گلستان، عباس مخبر، علی عبداللهی، محسن ابراهیم، مژگان محمدی، شهلا طهماسبی، سعید مقدم، باقر پرهام و کاظم فیروزمند از جمله مترجمانی هستند که با این مؤسسه کار کرده‌اند.

ناشران وابسته[ویرایش]

چند مؤسسه‌ی انتشاراتی با فعالیت‌های محدود در بازار نشر ایران فعالیت می‌کنند که وابسته به نشر مرکز هستند. کتاب مریم از جمله‌ی این مراکز است که در زمینه‌ی کتاب‌های کودکان و نوجوانان فعال است. کتاب ماد نیز بخش دیگری از نشر مرکز است که در زمینه‌ی کتاب‌های علمی فعالیت می‌کند.

کتابفروشی[ویرایش]

نشر مرکز از همان بدو تأسیس کتابفروشی خود را نیز در خیابان فاطمی در تهران افتتاح کرد و یکی از پاتوق‌های نویسندگان و مخاطبان در مرکز شهر است. [۳]

پی‌نوشت[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]