آیه تبلیغ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آیه تبلیغ آیه ۶۷ سوره مائده است.[۱][۲] این آیه درشان امیرالمومنین علی فرستاده شده است

متن عربی آیه و ترجمه[ویرایش]

 • ﴿يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ ۖ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ وَاللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ﴾(سورهٔ مائده-آیهٔ ۶۷)
 • ای پیامبر! آنچه را از جانب پروردگارت به سوی تو نازل شد، ابلاغ کن و اگر چنین نکنی، پیامش را نرسانده‌ای و خدا تو را از گزند مردم نگاه می‌دارد. خداوند کافران را هدایت نمی‌کند

پانویس[ویرایش]

 • ابن مسعود می‌گفت ما آیه ۶۷ سوره مائده را در زمان پیامبر اینگونه تلاوت می‌کردیم: «یا ایها الرسول بلغ ماانزل الیک من ربک، ان علیا مولی المومنین …» یعنی: «ای پیامبر آنچه به تو نازل شده است را ابلاغ کن که علی مولای مؤمنان است …»[۳]

در این آیه شریفه، ابلاغ امری به پیامبر واگذار شده که عدم ابلاغ آن‌مساوی است با عدم ابلاغ رسالت، و معلوم است که اگر این امر، تکلیفی ازتکالیف متعلقه به مردم باشد عدم ابلاغ آن مساوی با عدم ابلاغ رسالت‌نیست پس باید امری باشد که متعلق و مربوط به اصل دین است، نه فرعی‌از فروع دین. مدعای ما این است که این آیه مربوط به ابلاغ امر امامت است و در جریان‌غدیرخم نازل شده است، اما اینکه امامت امیرالمؤمنین در غدیرخم به مردم‌ابلاغ شده آن یک امر دیگری است. مهم این است که این آیه مربوط به ابلاغ‌امر امامت است و لو اینکه امامت فرد دیگری باشد و در هر صورت این آیه‌دلالت دارد بر این که امر امامت از اصول دین است والا عدم ابلاغ آن مستلزم‌عدم ابلاغ رسالت نمی‌بود. بعضی از علماء اهل سنت که نزول این آیه مبارکه را در همین جریان‌غدیرخم و امر امامت نقل کرده‌اند عبارتند از:

ابن أبی حاتم صاحب تفسیر و صاحب کتاب الجرح و التعدیل.
فخر رازی صاحب تفسیر مفاتیح الغیب.
ابونعیم اصفهانی.

ابوالحسن واحدی.

ابن عساکر دمشقی >صاحب تاریخ مدینه دمشق
نظام الدین نیشابوری صاحب تفسیر معروف.
بدر الدین عینی صاحب شرح صحیح بخاری.
جلال الدین سیوطی.
شهاب الدین آلوسی بغدادی صاحب کتاب >روح المعانی فی تفسیرالقرآن

و… برای تفصیل مطلب می‌توانید به کتاب >تشیید المراجعات‌< مراجعه کنیدکه در آنجا روایات در ذیل آیه مبارکه با اسانید معتبر بر حسب کتابهای‌رجالی خود اهل سنت آورده شده است.

 1. تتمة المراجعات، ص۵۴
 2. نمونه، ج۵، ص۴
 3. مصحف ابن مسعود، دانشنامه رشد

منابع[ویرایش]

 • اسباب النّزول، واحدی
 • تفسیر نمونه
 • الدرّالمنثور فی التفسیر بالمأثور
 • سبیل النّجاة فی تتمة المراجعات
 • شواهد التنزیل