سرزمین منا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
«منا» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای دیگر استفاده‌ها، منا (ابهام‌زدایی) را ببینید.

مختصات: ۲۱°۲۴′۴۸″ شمالی ۳۹°۵۳′۳۶″ شرقی / ۲۱.۴۱۳۳۳° شمالی ۳۹.۸۹۳۳۳° شرقی / 21.41333; 39.89333 مِنا (مِنیٰ) محلی در پنج کیلومتریِ شرق شهر مکه در عربستان سعودی است که بیشترین اعمال حج در آن‌جا انجام می‌شود.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

از نظر موقعیت جغرافیایی، نزدیکترین موقعیت منا به مکه، جمره عقبه است؛ جایی که نخستین بار مسلمانانِ یثرب با رسول خدا بیعت کردند و بیعت آنان با نام «بیعت عقبه» شهرت یافت. دورترین قسمت آن نیز وادی محسّر است که میان مزدلفه و مِنا قرار دارد.

وجه نامگذاری[ویرایش]

در وجه نامگذاری آن اختلاف است. برخی می‌گویند: هنگامی‌که جبرئیل خواست از آدم جدا شود به وی گفت «تمَن» از خدای خود چیزی بخواه؛ آدم گفت: «اتمنی الجنه» (بهشت را آرزو دارم)؛ و به نقلی جبرئیل به حضرت ابراهیم چنین پیشنهادی کرد، او آرزو کرد ای کاش به‌جای اسماعیل، خداوند قربانی‌شدن گوسفندی را بپذیرد. بنابراین، چون این دو ماجرا هر دو در همین سرزمین اتفاق افتاد، به آن «مِنی» گفته‌اند، یعنی سرزمین تمنا و آرزوی آدم و ابراهیم.

اعمال حج[ویرایش]

رمی جمرات در مِنا از مهم‌ترین ارکان اعمال ایام تشریق است، و در روایات آمده‌است که ابلیس برای بار اول در جمره عقبه خود را بر حضرت ابراهیم نمایاند و آن حضرت با سنگریزه‌هایی او را از خود دور ساخت، و ابلیس دیگربار در جمره وسطی و اولی راه را بر او بست و ابراهیم بار دیگر او را با پرتاب سنگ گریزان کرد. و ابلیس به‌هنگام فرار به‌سرعت گریخت. و جمره و اِجمار به‌معنای شتاب‌کردن و گریختن است؛ زیرا شیطان در این مکان از برابر ابراهیم گریخت، و لذا افراد باید در این محل با رمی جمره و انداختن سنگ بر شیطانِ ظاهر، شیطانِ درون را نیز سرکوب کنند تا نفسِ آنان از شیطان پیروی نکند. از دیگر وظایف حاجی در مِنا ذبح قربانی است، در همان مکانی که ابراهیم، اسماعیل خویش را به قربان‌گاه برد تا به فرمان ایزدی امتحان سختی را پس دهد.

روز دهم ذی‌الحجه 1436 هجری قمری مصادف با دوم مهر 1394 هجری شمسی و همزمان با عید قربان، به دلیل بی کفایتی و مدیریت غلط رژیم سعودی در برگزاری مراسم «رمی جمرات»، نزدیک به پنج هزار نفر از حجاج کشورهای مختلف به‌خصوص بیش از 460 ایرانی کشته شدند.

در این ماجرا حکام سعودی در اظهار نظری عجیب، »قضا و قَدَر» را عامل وقوع این فاجعه بزرگ برشمردند و ضمن برخورد بسیار بد با مجروحان و بی احترامی به پیکر جان‌باختگان، بابت این واقعه عذرخواهی نیز نکردند.

پیوندهای مرتبط[ویرایش]