فاطر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سبأ سورهٔ فاطر یس
شمارهٔ کتابت: ۳۵
جزء :
نزول
شمارهٔ نزول:
محل نزول: مکه
اطلاعات آماری
تعداد آیات: ۴۵
تعداد کلمات:
تعداد حروف: {{{حرف}}}

سوره فاطر سوره ۳۵ از قرآن است و ۴۵ آیه دارد. این سوره در ((مکه)) نازل شده‌است. محتوای سوره: این سوره ـبه خاطر سرآغاز آن که با عنوان ((فاطر)) و ((ملائکه))شروع می‌شودـ گاه سوره ((فاطر)) و گاه سوره ((ملائکه)) نامیده شده‌است آیات آن رادر پنج بخش می‌توان خلاصه کرد.

  1. بخش مهمی پیرامون نشانه‌های عظمت خداوند در عالم هستی و دلائل توحید سخن می‌گوید.
  2. بخـش دیگـری از آن از ربوبیت پروردگار و خالقیت و رازقیت او و آفرینش انسان از خاک و مراحل تکامل او بحث می‌کند.
  3. بخـش دیگـر پیرامون معاد و نتایج اعمال در آخرت، و رحمت گسترده الهی در این جهان، و سنت تخلف ناپذیر او دربارهٔ مستکبران است.
  4. قسـمتی به مسئله رهبری انبیاء و مبارزه پی گیر و مستمرشان با دشمنان لجوج و سرسخت و دلداری پیامبر اسلام در این زمینه می‌باشد.
  5. سرانجام بخشی از آن بیان مواعظ و اندرزهای الهی در زمینه‌های مختلف است.

بعـضی از مفسران تمام این سوره را در یک حلقه خلاصه کرده‌اند و آن مسئله قاهریت خداوند در تمام زمینه هاست. فضیلت تلاوت سوره: علاوه بر روایتی که در آغاز سوره سبا خواندیم درحدیثی از پیامبر آمده‌است: ((هرکس سوره فاطر را بخواند در روز قیامت سه در ازدرهای بهشت، اورا به سوی خود دعوت می‌کند که از هرکدام می‌خواهی واردشو))!. باتوجه به این که می‌دانیم درهای بهشت همان عقائد و اعمال صالحی است که سبب وصول به بهـشت می‌شود، ممکن است این روایت اشاره به ابواب سه‌گانه اعتقاد به توحید، معاد و رسالت پیامبر باشد.

منابع[ویرایش]