فاطر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سبأ سورهٔ فاطر یس
شمارهٔ کتابت: ۳۵
جزء :
نزول
شمارهٔ نزول:
محل نزول: مکه
اطلاعات آماری
تعداد آیات: ۴۵
تعداد کلمات:
تعداد حروف: {{{حرف}}}

سوره فاطر سوره ۳۵ از قرآن است و ۴۵ آیه دارد. این سوره در ((مکه)) نازل شده است. مـحتوای سوره: این سوره ـبه خاطر سرآغاز آن که با عنوان ((فاطر)) و ((ملائکه))شروع می‌شودـ گـاه سـوره ((فاطر)) و گاه سوره ((ملائکه)) نامیده شده است آیات آن رادر پنج بخش می‌توان خلاصه کرد.

  1. بخش مهمی پیرامون نشانه‌های عظمت خداوند در عالم هستی و دلائل توحید سخن می‌گوید.
  2. بـخـش دیـگـری از آن از ربـوبیت پروردگار و خالقیت و رازقیت او و آفرینش انسان از خاک و مراحل تکامل او بحث می‌کند.
  3. بـخـش دیـگـر پیرامون معاد و نتایج اعمال در آخرت، و رحمت گسترده الهی در این جهان، و سنت تخلف ناپذیر او درباره مستکبران است.
  4. قـسـمـتی به مساله رهبری انبیا و مبارزه پی گیر و مستمرشان با دشمنان لجوج و سرسخت و دلداری پیامبر اسلام (ص) در این زمینه می‌باشد.
  5. سرانجام بخشی از آن بیان مواعظ و اندرزهای الهی در زمینه‌های مختلف است.

بـعـضی از مفسران تمام این سوره را در یک حلقه خلاصه کرده‌اند و آن مساله قاهریت خداوند در تمام زمینه هاست. فضیلت تلاوت سوره: علاوه بر روایتی که در آغاز سوره سبا خواندیم درحدیثی از پیامبر (ص) آمده اسـت: ((هـرکـس سـوره فـاطر را بخواند در روز قیامت سه در ازدرهای بهشت، اورا به سوی خود دعوت می‌کند که از هرکدام می‌خواهی واردشو))!. بـاتـوجـه به این که می دانیم درهای بهشت همان عقائد و اعمال صالحی است که سبب وصول به بـهـشـت می‌شود، ممکن است این روایت اشاره به ابواب سه گانه اعتقاد به توحید، معاد و رسالت پیامبر (ص) باشد.

منابع[ویرایش]