روم (سوره)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عنکبوت سورهٔ روم لقمان
شمارهٔ کتابت: ۳۰
جزء : ۲۱
نزول
شمارهٔ نزول: ۸۴
محل نزول: مکه
اطلاعات آماری
تعداد آیات: ۶۰
تعداد کلمات:
تعداد حروف:

سوره سی ام قرآن به نام «روم» نامگذاری شده‌است . مراد از «روم» درواقع روم شرقی یا امپراطوری بیزانس است که برشام و فلسطین تسلّط داشته در بعضی از قبایل جزیره‌العرب هم نفوذ و قدرتی به هم رسانیده بود . سوره روم در مکّه نازل شده و ۶۰ آیه دارد.

پیش بینی سر انجام جنگ[ویرایش]

اکثر مفسرین برآنند که چون رومیان در جنگ اول مغلوب پارسیان شدند، مشرکین عربستان (غیرمسلمانان) شاد گردیدند و گفتند: « خوب شد رومیان که اهل کتاب (انجیل) بودند مغلوب ایرانیان شدند، بنابراین مسلمانان هم که اهل کتاب هستند، از ما شکست خواهند خورد.» البته این یک تفسیر است و معنای حقیقی آیه نیست. تفسیر از آن رو بی‌معنی است که ایرانیان قبل از ظهور یهودیت،‌ دارای کتاب اوستا بوده‌اند. یعنی دین مزدیسنا از تمام ادیان یهودیت، مسیحیت و اسلام کهن‌تر است و هرسه دین سامی مطالب خود را از دین زرتشتی اقتباس کرده‌اند.

در قرآن، خدای اعراب از رومیان طرفداری کرده و وعده داده که در نبردهای بعدی، ایرانیان از رومیان شکست خواهند خورد.بعبارت دیگر، الله صراحتاً اعلام کرده که مسلمان عرب از شکست خوردن ایرانیان در برابر روم، ذی‌نفع خواهند بود و خوشحال خواهند شد. [۱] [۲] از این رو برای تسلّی خاطر و دلداری به مسلمانان عرب،‌ سوره روم نازل گردید و در آن خبر غیبی پیروز شدن رومیان بر پارسیان (ایرانیان) ذکر شد.

تازیان در نهایت به آروزی خود رسیدند؛ شاهنشاهی ساسانی که از جنگ در برابر امپراطوری روم شرقی خسته و فرسوده بود، پس از حمله اعراب به ایران توان مقاومت در برابر اعراب را نداشت تا مسلمانان بیش از پیش شادمان گردند.

فضائل[ویرایش]

جعفر صادق گفت:

«هرکس درشب ۲۱ ماه رمضان سوره عنکبوت و روم را بخواند به خدا سوگند او از اهل بهشت خواهد بود و هرگز کس را از این حکم استثناء نمی‌کنم و بیم ندارم که در این سوگند خداوند گناهی بر من نویسد، و براستی که این دو سوره رانزد خداوند مقامی بلند است.»

پیوند به بیرون[ویرایش]

  1. http://wikifeqh.ir/%D8%AC%D9%86%DA%AF_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86_(%D9%82%D8%B1%D8%A2%D9%86)
  2. http://www.erfan.ir/quran/?soreh=30#SourehID=30&Aye=1&PageID=404&translate=undefined